Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita astrid13's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.04.2012
    Postari in forum
    3
    Multumesc frumos pentru raspunsuri.Sincera sa fiu, m-am intors de la controlul medical cu ideea ca pediatra chiar exagereaza, ca totusi are doar 13 luni. Singura problema este ca, atunci cand am inceput sa citesc mai mult pe tema vorbitului, am vazut ca, indiferent de numarumic sau mai mare de cuvinte spuse la varsta asta, totusi ar trebui sa zica mama ( sau tata). Aici nici macar nu are de ce sa fie confuz ca sunt aproximativ la fel si in portugheza.

Atunci am inceput sa ma panichez.
    Acum la aproape orice spune da sau ba. Inclusiv cand imi arata un obiect cu degetul imi zice tot da sau ba, mai putin la apa unde zice "pa".
    Sper ca isi va da drumul totusi macar la mama, ca tare vreau sa-l aud. :)))

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Citat Postat de astrid13 Vezi mesajul
    Multumesc frumos pentru raspunsuri.Sincera sa fiu, m-am intors de la controlul medical cu ideea ca pediatra chiar exagereaza, ca totusi are doar 13 luni. Singura problema este ca, atunci cand am inceput sa citesc mai mult pe tema vorbitului, am vazut ca, indiferent de numarumic sau mai mare de cuvinte spuse la varsta asta, totusi ar trebui sa zica mama ( sau tata). Aici nici macar nu are de ce sa fie confuz ca sunt aproximativ la fel si in portugheza.

Atunci am inceput sa ma panichez.
    Acum la aproape orice spune da sau ba. Inclusiv cand imi arata un obiect cu degetul imi zice tot da sau ba, mai putin la apa unde zice "pa".
    Sper ca isi va da drumul totusi macar la mama, ca tare vreau sa-l aud. :)))
    Eu cred ca nu e cazul sa te panichezi,mai ales ca in urma cu ceva timp spunea "mama" si "tata".E inca destul de mic,trebuie sa fii calma,vorbeste mult cu el si incearca sa-l faci sa repete.Sa nu crezi ca o sa-ti reuseasca din prima,dar la un moment dat o sa se sature sa-l bati la cap si o sa repete :)))!Bafta multa!

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Cred ca motivele de ingrijorare ar fi alimentate de mai multe manifestari si nu doar de faptul ca momentan nu mai spune ”mama” si ”tata” ci doar alte cuvinte ”pe limba lui”. Daca in rest totul este ok si copilul este dezvoltat psihic conform varstei lui si reuseste sa comunice, viteza de pronuntare a cuvintelor este diferita de la copil la copil.Pediatra stie ca in casa se vorbesc doua limbi?

Asociatia Romana de Psihanaliza Legaturilor de Familie si Grup "Enrique Pichon Riviere"

Floricica Nou Venita astrid13's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.04.2012
    Postari in forum
    3
    Citat Postat de anca munteanu Vezi mesajul
    Cred ca motivele de ingrijorare ar fi alimentate de mai multe manifestari si nu doar de faptul ca momentan nu mai spune ”mama” si ”tata” ci doar alte cuvinte ”pe limba lui”. Daca in rest totul este ok si copilul este dezvoltat psihic conform varstei lui si reuseste sa comunice, viteza de pronuntare a cuvintelor este diferita de la copil la copil.Pediatra stie ca in casa se vorbesc doua limbi?

Asociatia Romana de Psihanaliza Legaturilor de Familie si Grup "Enrique Pichon Riviere"
    Copilul este absolut normal dezvoltat, extrem de activ si sociabil. Adora sa se joace cu cat mai multe persoane, sa fie in centrul atentiei, sa danseze si sa cante.
    Pediatra stie ca vorbim 2 limbi dar teoria ei, spre deosebire de tot ceea ca am citit eu, este ca asta nu influenteaza in nici un fel limbajul, dimpotriva. Ea sustine ca daca spune apa, trebuie sa spuna si in romana si in portugheza.
    Nu stiu, fiecare popor cu propriile teorii, desi dupa ideea asta copii brazilieni ar trebui la 1 an sa fie geniali, ceea ce sincer mie nu mi s-a parut ca ar fi, si am cunoscut ceva copii.

Oricum, dupa experientele traite aici cu medicii brazilieni, de cand am nascut, am realizat ce medici buni si dedicati sunt in Romania. Inainte nu am apreciat asta destul. Asta e alta poveste.
    Multumesc mult pentru tot, imi face foarte bine sa vorbesc cu voi.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari