Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Nu stie/nu vrea sa mestece

Am o mare problema cu Edi, aceea ca nu vrea sau nu stie sa mestece si deja la un an si 5 luni eu inca trebuie sa ii maruntesc bine de tot mancarea. Daca ii dau bucati mai mari fie se ineaca cu ele, fie le scuipa, fie daca nu sunt prea mari le inghite asa.
    Painea, biscutii, pufuletii ii tine in gurita, ii inmoaie si apoi ii inghite.

Apelez la experienta voastra si cer cu disperare un sfat. Cum sa il invat sa mestece? Mi s-a spus sa ii dau mai mare insa cum am spus si mai sus fie inghite asa nemestecat fie se ineaca.

nicole13
    Guest
    Gabi,la capitolul dintisori, maselute,cum sta?
    nu dispera,va invata sa manance si normal...

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Nicole are 8 dinti, 4 masele si 2 canini care stau sa iasa. Sta foarte bine la capitolul asta cu dintii insa nu si la mestecat.

Floricica Senior krissa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2008
    Postari in forum
    3.803
    Parerea mea e ca o sa mestece bucatele mai mari... cand o sa vrea muschiu' lui daca nu vrea... nu stiu daca ai ce-i face :(
    Fetei mele i-au iesit primii doi dinti la 9 luni... si a avut doar 4 dinti pan' la 1 an si 5 luni... si mesteca si bucati mai mari chiar si asa fara dinti

nicole13
    Guest
    da,chiar sta bine...
    si noi ne-am confruntat cu problema asta ,dar lui David i-au iesit dintisorii tarziu!

nicole13
    Guest
    da,am uitat sa precizez,chiar si asa ci doi dintisori papa biscuiti sau ce era de ros,insa papica mai greu!
    cred ca-i doar un moft de-al lui...va invata sa si mestece,ai sa vezi!

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Mi-e tare teama ca o sa ajungem sa mancam pasat si la 3 ani. Parca nu stie sa mestece. Totul suge ca sa inmoaie sau inghite direct ce merge pe gat.
    Trebuie neaparat sa il invat sa mestece ca din iarna cand ma intorc la servici fie il duc la cresa (unde nu o sa stea nimeni sa ii paseze si o sa moara de foame) fie o sa angajez o bona (care nu stiu cata rabdare o sa aiba cu el daca nu mesteca si iar mi-e teama ca va ramane nemancat)

Floricica Senior krissa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2008
    Postari in forum
    3.803
    Probabil ca, atunci cand va fi "obligat" de situatie... o sa manance... poate o sa stea nemancat o zi - doua - trei... da' cand o sa vada ca n-are incotro... o sa se conformeze succes

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    M-am gandit si eu la partea cu infometarea insa ....el daca nu stie sa mestece ce facem? O sa flamnzeasca o sa planga de foame dar asta o sa il invete sa mestece oare?

Floricica Debutanta ema_mami_printese's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.09.2006
    Postari in forum
    810
    Buna,
    nu vreau sa te necajesc, insa si eu am avut aceasta problema cu fetita mea cea mare Maya, a fost un bebelus ce a acceptat greu diversificarea, ce nu prefera nimic, manca fara pofta,...foarte grea perioada!Asa cum zici si tu, nu mesteca-inghitea direct bucatile date de mine, dupa ce le plimba minute in sir in gurita, cand in sfarsit le inghitea bineinteles se ineca, sau isi facea greata...si sfarsea prin a vomita tot, asa ca, mult timp am pasat tot, pana la 2 ani de zile tot asa a mancat!
    La noi, din toate variantele incercate, chiar si infometarea, mergea cea in care: ii dadeam bucatele mici, mesteca ce mesteca si apoi vroia supa sa poata inghiti cu ea!Mai mesteca cate ceva cand ne jucam de-a picnicu in casa pe o paturica sau afara, ne jucam si asa mai mesteca cate ceva, incepi cu fructe moi, piersica, nectarina, para...Poate si sper, ca la voi sa fie mai usor, la noi a fost groaznic,...a durat mult pana a inceput sa manance normal!Acum are 5 ani, mananca bine, in ultimul an a inceput sa se ingrase, timp de 2 ani ramasesem fix la 14 kg!Acum avem aproape 18 kg, eu sunt foarte fericita!
    O seara placuta tuturor!
    Modificata de ema peregi; 21.05.2010 la 23:43:29.

Floricica Debutanta ema_mami_printese's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.09.2006
    Postari in forum
    810
    Buna,
    se pare ca am dublat postarea!
    Oricum, ai nevoie de multa rabdare, calm si va incepe sa mestece mancarea!Inventeaza diverse jocurii, eventual implica si alti copilasi, poate in compania lor va incepe sa mestece cate ceva!
    Va doresc: o zi frumoasa!
    Modificata de ema peregi; 22.05.2010 la 13:54:12.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari