Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Nu imparte jucariile cu alti copii. Ce e de facut?

Edi este inca mititel insa am vazut de pe acum ca are simtul proprietatii prea dezvoltat si nu prea accepta sa isi imparta jucariile. Cum as putea sa procedez cu el sa il invat sa impara jucariile?

Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    Prin joaca incerci sa ii oferi o jucarie,dupa care sa o ceri si sa-i multumesti,da-i in schimb alta jucarie...eu asa am procedat cu fata ,ii dadeam o jucarie dupa-care i-o ceream si ii dadeam in schimb o alat jucarie ,ii multumeam si ii dadeam un pupic,acum este un copil darnic,da ce are in mana...

Floricica Nou Venita virginiaelena's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.11.2010
    Postari in forum
    41
    Ai atins un punct nevralgic! La locurile de joaca, am disperat incercand sa inteleg pe ce principii isi educa marea majoritate odraslele. Aproape toti smulg jucariile din mana altor copii, iar parintii sau insotitorii, nu zic nimic! Dar daca se intampla invers, sa te pazesti!!! Noi l-am invatat pe Robert asa: nu i-a nimic de la nimeni pana nu ma intreaba daca se poate juca, daca cineva ii ofera o jucarie, sa se astepte ca acea persoana sa vrea o jucarie de-a lui. Nu suport cand vad cum vin multi cu copii la joaca fara sa aduca nici o jucarie, dar se asteapta sa le dea altii de la ei. De asemenea, am vazut parinti foarte mandrii de odraslele lor, care il dau jos de pe leagan pe un alt copil pentru ca asa vor ei! Ma gandesc cu groaza la generatia de maine! Sincer!

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Daca vorbim despre dezvoltarea copilului, trebuie sa amintim ca exista o periosda cand el nu are notiunea de proprietate si orice lucru vede poate f al lui. Este etapa de inceput cand parintii ii ofera lucrurile pe care copilul le cere. Mai apoi, cand se va intalni cu alti copii, se vor pune bazele notiunii de proprietate. Copilul va trebui sa afle ce obiecte ii apartin si ce obiecte apartin altor copii. De asemenea, la aceasta varsta, copiii si doresc foarte mult ce vad la altii. Se descrie cazul celebru al copilului care vrea o jucarie identica cu a lui dar care se afla in mana altui copil. Ceva pe care altul il are este valoros si in consecinta dorit. Atunci este sarcina parintilor si a educatoarelor de la gradinita sa introduca ceea ce se numeste "a ruga frumos", sau " a imprumuta". Pentru copiii mai tematori, este mai greu sa dea ce au in mana pentru ca nu sunt siguri ca vor recapata obiectul.
    Daca vorbim despre atitudinile parintilor, este drept ca adesea ei abuzeaza de statutul lor de adulti, crezand ca fac dreptate, de exemplu. In cazurile de care vorbiti, este posibil ca si notiunea de proprietate sa fie deficitara la acesti parinti si ei sa o transmita asa mai departe. In plus, unii au impresia ca isi ajuta copilul sa fie mai indraznet ceea ce ii va folosi in viata!

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Nu le imparte, nu le imparte, asta e!Acum ce sa-i fac?Astept sa treaca da faza asta....Eliza a trecut(nu in totalitate)....Acum urmeaza Rares...Astept sa treaca si la el.

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Cand mergeam in parc, aveam intotdeauna jucarii in gentuta, nu pentru ca Silviu ar fi fost interesat de ele, ci tocmai pentru ca ar fi fost interesat de ale altora, si trebuia sa avem ceva de dat la schimb :). Silviu a invatat f repede ca daca vrea ceva de la un copil trebuie sa faca schimb...dar in general el imparte jucariile, f rar nu renunta la ceva, nu cedeaza (din acest pct de vedere suntem norocosi). Daca copilul respectiv nu vroia sa faca schimb, ii distrageam atentia lui S. cu altceva. Cred ca daca de la bun inceput, de cand e f mic, il inveti sa faca schimb, in timpul de joaca pe care tu, ca parinte, il petreci cu el...e mai usor de trecut peste etapa asta. Dar cum zicea cineva...e o faza, pe care daca o manageriezi bine, va trece, e specifica varstei.

mada_lyna
    Guest
    Robert are 1 an si 4 luni si din ce vad pina acum imparte jucariile.discutia e cam asa:Robi,da-i si baietelului/fetitei lopatica,masinuta ta si el/ea iti da tie jucaria lui.si pt ca e ascultator,il incurajez sa mai dea si altadata,aplaud(ca asa se lauda singur cand face ceva bine) si ii spun bravo.e asa mandru de el cand face frumos.si sa nu va imaginati ca e un copil care face numai ce ii spun eu,nu nu,mai are si el "momentele"lui de tipete,dar asta cand e obosit caci in rest ne intelegem.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari