Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ruxandracatricicau's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.07.2008
    Postari in forum
    18
    Am un baietel de 2 ani si 3 luni, cu care ma apropii cu groaza de alti copii, pentru ca face ce face si ajungem la 'scandal' ! Ii loveste si-i trage de par. 'Victimele' de cele mai multe ori sint baietei, dar nici fetele nu scapa de fiecare data. AJUTOR chiar nu mai stiu ce sa fac !!! Am incercat in toate felurile, dar trebuie sa recunosc ca a inceput sa ma depaseasca situatia si mi-e jena de celelalte mamici !

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Cand au debutat aceste comportamente la baietelul dvs.? Ce anume exprima prin ele? Se enerveaza, se supara pe copii sau e un mod de a intra in relatie cu ei? Cum reactionati, ce faceti, ce spuneti? Ce se intampla dupa? Care este nivelul limbajului lui, ce poate exprima in vorbe?

Floricica Nou Venita ruxandracatricicau's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.07.2008
    Postari in forum
    18
    Se duce mai degraba cu avint catre ei si bucurie, nu cu intentia de a lovi ( a face rau )! Sa fie asta modul lui de a-si arata iubirea si bucuria?! Noi il pupam foarte des si-l alintam, dar nu violent ! Iar in legatura cu debutul manifestarilor, nu stiu exact, parca dintotdeauna. De vorbit, vorbeste ce, cind si cit vrea !!! Intelege perfect absolut orice, dar cu vorbitul...Atunci cind loveste, incerc sa fiu calma si sa-i explic frumos ca doare , ca daca-i place copilul trebuie sa-l atinga mai putin violent; dar trebuie sa recunosc ca s-a intimplat odata sa-l repezesc, pt. ca eram satula de aceleasi scene cu mamici vadit deranjate si copii in lacrimi !!! Va multumesc

Floricica Nou Venita alisandor's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.11.2007
    Postari in forum
    117
    Si eu am avut aceeasi problema cu fetita mea, are 2 ani si din senin cand mergeam in parc incepea sa imparta palme peste fata la copii,in stanga si in dreapta. Era penibil , mi-era jena de mamici.Am observat ca doar la copii mai mici decat ea. Am incercat sa-i explic ca nu-i voie, i-am dat peste manuta, degeaba. Noi nu am batut-o niciodata, ff rar s-a intamplat sa-iu dau o palma la fundulet, acasa nu a vazut asa ceva.Inainte de a intra in parc o avertizam:daca lovesti vreun copil plecam acasa, si asa faceam , ma tineam de cuvant.Precizez ca nu vorbeste, asa ca nu stiu de ce. A tinut o perioada dupa care din senin asa cum a aparut, a si disparut. A fost greu, pt ca trebuia sa fiu mereu in spatele ei, si cand vedeam ca ridica mana, o prindeam de mana si ii explicam ca nu e voie. Rabdare!!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari