Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Metoda Hanen

Metoda Hanen a aparut in anii '70 si a inceput ca un program dezvoltat de logopedul cadadian Ayala Hanen Manolson, pentru parintii copiilor cu intarieri de limbaj, cei cu riscul de a dezvolta probleme de limbaj, sau cei cu copii autisiti, insa programul era destinat si parintilor cu copii sanatosi dar care doreau sa isi invete copiii sa comunice mai bine si mai eficient.

Ideea pe care se bazeaza metoda Hanen este ca parintii sunt cei mai buni prieteni ai copilului dar si cei mai buni educatori si terapeuti pentru ca sunt cel mai aproape de copil si il pot intelege si cunoaste mai bine decat oricine.

Eficienta metodei Hanen consta in faptul ca "sedintele de terapie" poti fi oricand in orice moment al zilei, parintii se pot folosi de orice situatie (precum plimbarea in parc sau momentele petrecute impreuna) pentru a-si invata copilul sa comunice. Principiuol metodei Hanen este bazat pe atitudinea parintelui care trebuie sa se converteasca de la contrentrarea sa pe a-l invata pe copil sa comunice in a-l asculta pe copil, a-l observa si a-i raspunde prompt, dar si ca cel care itinitaza si conduce dialogul este copilul nu parintele.

M-a interesat si pe mine acesta metoda insa am vazut ca nu se poate comanda cartea "It takes two to talk" decat din Canada...

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Si eu am auzit de curand despre metoda asta. Se pare ca e utila si f eficienta. Gabi, iti trimit un mesaj privat in leg cu asta.

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Am citit mai multe intre timp despre aceasta metoda, aflad lucruri chiar interesante- am scris si eu pe blog parerea mea (cu un link acolo spre site-ul organizatiei Hanen)- daca sunteti interesati de intarzierile de limbaj la copii mici: Metoda Hanen

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari