Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052

Luna plina poate da stare de agitatie copiluluii?

Am observat de cateva luni ca Irini are perioade de 2-3 zile in fiecare luna, cand devine foarte nemultumita, agitata, nervoasa, necooperanta. Nu este bolnava, fizic nu o deranjeaza nimic, nu este obosita si nu ii este foame. In familia noastra este o atmosfera calma, linistita, nu exista modificari care sa ii afecteze dispozitia. Si totusi, in aceste zile, fetita mea este de nerecunoscut.
    Am realizat ca acest lucru se intampla in zilele cu luna plina (plus o zi inainte/ o zi dupa). Nu stiu daca asta are vreo legatura, daca poate exista o explicatie logica in acest sens.

Dragi mamici, ati observat in comportamentul copiilor vostri modificari in perioadele cu luna plina? Chiar mi-as dori sa primesc cat mai multe raspunsuri si sa aflu ca sunt si alti copii cu schimbari de comportament in zilele acestea.
    Vreau sa cred ca asta e explicatia.

Astazi am impresia ca este luna plina (sau a fost ieri) si Irini este o explozie de nervi!

Floricica Avansata danamamy's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.01.2009
    Postari in forum
    1.699
    Anna, am auzit si eu de treaba asta, ba mai si radean cu o prietena pe aceeasi tema. Dar baietii nostri sunt maraiti de felul lor, si printre rasu'plansu' gaseam explicatia asta.
    Acum, dupa atata timp de maraila fara noima, am ajuns la concluzia ca asa e soiul lui, indiferent de luna, soare, nori si stele.
    M-am obisnuit asa si nu mai caut o explicatie.

Floricica Avansata danamamy's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.01.2009
    Postari in forum
    1.699
    Daca ar fi sa ma iau dupa ficior'miu, pai Doamne Sfinte, de cand s-a nascut a fost doar luna plina.

Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Citat Postat de anna_creteanu Vezi mesajul
    Am observat de cateva luni ca Irini are perioade de 2-3 zile in fiecare luna, cand devine foarte nemultumita, agitata, nervoasa, necooperanta. Nu este bolnava, fizic nu o deranjeaza nimic, nu este obosita si nu ii este foame. In familia noastra este o atmosfera calma, linistita, nu exista modificari care sa ii afecteze dispozitia. Si totusi, in aceste zile, fetita mea este de nerecunoscut.
    Am realizat ca acest lucru se intampla in zilele cu luna plina (plus o zi inainte/ o zi dupa). Nu stiu daca asta are vreo legatura, daca poate exista o explicatie logica in acest sens.

Dragi mamici, ati observat in comportamentul copiilor vostri modificari in perioadele cu luna plina? Chiar mi-as dori sa primesc cat mai multe raspunsuri si sa aflu ca sunt si alti copii cu schimbari de comportament in zilele acestea.
    Vreau sa cred ca asta e explicatia.

Astazi am impresia ca este luna plina (sau a fost ieri) si Irini este o explozie de nervi!
    Ana avem si noi aceeasi problema., nu stiu ce are ?? acum ca ai spus de chestia asta, imi aduc aminteieri seara ii aratam sotului meu ce luna plina este si cum lumina in curte.. Deci ana nu ne mai intelegem cu Eleni sub nici o forma de vre-o 3zile, nici eu , nici sotul meu si nici mama mea de care asculta ca ii este frica de ea... :( plange din orice , se joaca cat de cat cu copii si pe urma plange asa degeaba(dar cand zic k plange, ma refer la lacrimi de crocodil, cum se zice, la inceput ma gandeam poate o loveste si eu nu sunt atenta) , daca indraznesc sa o cert,se supara si plange... sau fara motiv se smiorcaie si sta mai tot timpul cu mine,nu singura. vreau sa zic ca nici eu nici mama mea nu gasim o explicatie la acest comportament, eu m am gandit poate ii mai iese vre un dinte, ba chiar i am dat Depon. In somn sa trezit decat o seara de 2 ori si ieri dupa amiaza o data. oare este adevarat? ca asa bolnava nici ea nu este .... De exemplu si acum m am dus sa ma uit daca afara este luna plina si esteeee..... :( chiar vreau sa vad cand nu o mai fii ,daca se skimba comportamentul ei. o fii ea nazbatioasa,dar acum chiar se poarta ciudat. crede-ma!!
    Modificata de georgiana20; 12.10.2011 la 23:03:20.

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    ANna si ieri si azi . acum este luna plina... oare este adevarat?? eu nu stiam de asta. as vrea sa te intreb ce ti se pare schimbat la eirini inafara de nervii...? mai ales ca stiu ca tu te intelegi bine cu ea.

Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Georgiana, de vreo 2-3 zile Irini are un comportament pe care nu il recunosc... De fapt, s-a mai intamplat si in alte luni, tot in perioadele cu luna plina. Initial am crezut ca este o pura intamplare, dar vad ca de vreo 3 luni, se intampla acelasi lucru.

In primul rand este foarte nervoasa. Se enerveaza si pe umbra ei... nu stiu cum sa iti zic.
    Hai sa exemplific. E in cada, face baie singura, ce de obicei. Tot ca de obicei, imi cere carpa-prosopel cu care cica se spala. In general se joaca foarte frumos cu acea bucata de prosopel. Acum insa, incepe dintr-o data sa zbiere si sa imi zica "halase to pani" (s-a stricat carpa). Zbiara, tipa si dupa aceea incepe sa planga.
    O enerveaza si hainele de pe ea, o enerveaza absolut orice.

Altceva: am fost astazi in parc, din dorinta ei. Ba chiar am fost la 2 locuri de joaca, acolo unde mergem zilnic si e foarte incantata. Astazi insa, nu a vrut nici macar sa se dea jos din carut. SI repet: ea a vrut sa mergem in parc. In fine, ii spun ca daca nu se da jos din carut, ne intoarcem acasa. A fost incantata de idee. Pe drum, imi spune ca vrea sa se dea jos din carut. O dau jos, si incepe sa planga. O intreb ce vrea, si imi spune ca vrea sa o iau in brate. O iau in brate, dar tot bombane si miorlaie. S-a linistit doar cand am intrat in casa.

In general, zilele astea a fost foarte necooperanta! Si ceea ce m-a deranjat foarte tare a fost ca nu a fost incantanta nici macar atunci cand a vazut persoane care ii sunt foarte dragi. Se agata de mine si nu vroia deloc sa fie bagata in seama...

Si ca o paralela, spun ca Irini este in general o fetita foarte ascultatoare, linistita (chiar daca are o personalitate puternica), comunicativa etc. De vorbit vorbeste foarte bine, orice! Este foarte dibace intr-ale exprimarii.. stie sa diferentieze sentimentele si sa si le exprime. Stie de asemenea, sa isi exprime dorintele foarte clar... Deci faptul ca -copii care inca nu stapanesc limbajul verbal sunt mai nervosi, la noi nu se potriveste.
    Irini daca vrea sa doarma, imi zice clar "mama, mi-e somn". daca ii zic "du-te la culcare" imi zice "vino si tu"
    Daca ii e foame imi zice ca ii e foame, daca s-a saturat imi zice ca s-a saturat; daca ii vine sa vomite, imi zice. Daca nu ii place o mancare imi zice ca nu e buna. daca ii e frica de ceva, imi spune exact de ce ii e frica si din ce motiv. Daca o doare ceva, imi spune ce o doare... Daca o mananca, imi spune. Imi spune chiar si cand o deranjeaza eticheta de la haine.

Deci e clar ca e ceva in atmosfera... Sau poate sunt doar crize de teribilism pe care le fac copii in jurul varstei de 2 ani (dar si astea sunt explicate prin deficienta limbajului verbal)

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    "In general, zilele astea a fost foarte necooperanta! Si ceea ce m-a deranjat foarte tare a fost ca nu a fost incantanta nici macar atunci cand a vazut persoane care ii sunt foarte dragi. Se agata de mine si nu vroia deloc sa fie bagata in seama.."

Asta se intampla si cu Eleni, ea care este inebunita dupa mama mea si dupa surorile mele,se joaca cu ele, nu ii convenea nici de ele,deobicei se joaca in alt dormitor,acum o gasesc plangand sau vine dupa mine. vrea sa stau cu ea si sa nu o las singura(dupa cum am mai zis,m am gandit ca poate ii face ceva,dar sunt sigura ca nu ii face nimic,deobicei mama mea o mai cearta ca este neastamparata,acum doar daca ii spune "Eleni acolo te joci in dormitor cu ele si nu iesiti ", plange de mama focului.. si vine la mine sa o i au in brate,desi mereu le spune aceleasi lucru. Si asta seara la fel , se agata de mine sau de tati si vrea sa fie bagata in seama ..se joaca putin si iar o apuca aceeasi chestie. Cum ti am zis ieri a fost luna plina si acum la fel. :-s

Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Georgiana, cum mai e Eleni?

La noi chiar cred ca a fost de vina luna plina. Ieri si azi Irini a fost foarte cuminte, a fost asa cum e ea de obicei: vesela, cu chef de joaca, linistita. Astazi chiar nici macar nu a marait. Deci si-a revenit la normal... pffffiu... ce bine!

Floricica Nou Venita ramona_'s Avatar
    Membru inregistrat la
    24.09.2011
    Postari in forum
    84
    Fetelor din cate am auzit cica luna are legatura cu starea ta din acea noapte,mai ales cand e luna plina si nu numai copii sunt afectati ci si adulti dar cine o stii chiar bunica mea,DD sa o ierte cand vedea luna plina pe cer spunea ca noaptea asta vom fi tare agitati precum am fost si in zi.dar numai DOMNU' stie exact!

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Citat Postat de anna_creteanu Vezi mesajul
    Georgiana, cum mai e Eleni?

La noi chiar cred ca a fost de vina luna plina. Ieri si azi Irini a fost foarte cuminte, a fost asa cum e ea de obicei: vesela, cu chef de joaca, linistita. Astazi chiar nici macar nu a marait. Deci si-a revenit la normal... pffffiu... ce bine!
    Multumesc de intrebare Anna , si a revenit eleni de 2 zile, kiar ma miram de ea , nu i am mai auzit tipatul deloc..bine cand se mai enerveaza , zic k ea (endaksi).. bine daca face ceva rau o cert,dar numai tipa, incepe si intelege... :( Macar este bine ....
    :) cu mancatul nu stam prea bine, de 2 zile ploua intr una .. si nu iese pe afara.. mergem decat pe la bunica...

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    A mea nu are nimic cu luna, crizele de nervi si de proteste le face cam o data la saptamana si o tine vreo cateva ceasuri bune... Eu, in schimb, nici nu trebuie sa ma uit daca e luna plina, pentru ca o simt, am simtit-o toata viata: stari de nervi, insomnie, agitatie, energie mai multa dar nu din cea buna, un sentiment de frica uneori, insa nu ceva concret, senzatii ciudate fara un motiv anume... brrrr...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari