Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita miru_iri's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2012
    Postari in forum
    37
    Daca nu aveau cu cine sa il lase puteau sa stea acasa. Aveau de ales. Si ceea ce numesti tu sacrificiu pentru mine este natural si nu trebuie sa ma laud ca fac asta sau sa ma bat cu pumnul in piept cu spui tu. Si eu fac in continuare chestii care imi fac placere si le fac alaturi de copiii mei, dar in astea nu mai sunt incluse mersul la mall si la film noaptea daca nu am cu cine sa las copiii. In fine, topicul asta este inca o dovada ca suntem diferiti. Sunt de acord cu adaptatul dupa cum am spus si si noi mergem in excursii lungi cu masina si si ai mei stau in scaune linistiti tot drumul, si ai mei au dormit pe unde au apucat atunci cand a fost cazul si nu am avut alta solutie si noi mergem cu cortul la mare si dormim in cort cateodata si la bunici in curte pt ca e mai fun asa :) si nici nu sunt salbatici sau prost crescuti, si desi asa s-a inteles nu avem program de armata. uneori ne culcam la 8 cum am facut aseara alteori la 11, dar de regula dormim de pe la 9-9 jumate. Se trezesc o data cu mine, pleaca o data cu mine, ajung seara acasa o data cu mine, eu sunt terminata de cele mai multe ori cand ajung acasa si ma gandesc ca daca eu sunt atat de obosita ei care au acelasi program ca si mine cum ar trebui sa fie. Pentru ca au programe solicitante incerc pe cat posibil sa le asigur un program de somn cat mai sanatos si indestulat. In ceea ce priveste adaptatul la mers la mall si la film noaptea au timp sa se adapteze la o varsta mai potrivita. Parerea mea!

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Din moment ce ii critici pe cei care procedeaza altfel decat tine si-si "tarasc copiii" prin diverse locuri, si spui ca tu nu ai face asa ceva pentru ca esti un parinte bun si te gandesti la copil, atunci da, te lauzi. Si orice lucru la care renunti pentru ca esti de parere ca nu poti merge cu copilul, desi ai vrea sa-l faci, da, este un sacrificiu, oricat de natural ti se pare.

miki00
    Guest
    Citat Postat de roxie Vezi mesajul
    Din moment ce ii critici pe cei care procedeaza altfel decat tine si-si "tarasc copiii" prin diverse locuri, si spui ca tu nu ai face asa ceva pentru ca esti un parinte bun si te gandesti la copil, atunci da, te lauzi. Si orice lucru la care renunti pentru ca esti de parere ca nu poti merge cu copilul, desi ai vrea sa-l faci, da, este un sacrificiu, oricat de natural ti se pare.
    De acord .Dar observ ca nu e singura care se lauda. Asa suntem noi mamele, ne place sa ne laudam cu copiii nostri superbuni , din cale afara de buni si cu ceea ce facem noi pentru asta.

In general, noi ne-am luat fetitele peste tot, dar ne-am ferit sa le luam in restaurante inchise, fara terasa sau loc de joaca. Nu vreau sa deranjeze pe altii care au venit sa manance in tihna si oricum, nici eu n-as putea manca in conditiile in care trebuie sa alerg dupa ele printre mese si scaune. La restaurant mergem doar noi, adultii atunci cand reusim sa avem o seara a noastra, fara copii. Nu le-as tine nici pana la ore mici din noapte, nu din comoditate, dar dupa o anumita ora devin irascibile, sunt obosite si prefer sa le aduc acasa decat sa le chinui dormind pe scaune sau pe mese. . In rest nicio problema nunti, botezuri, festivalul vinului si altele , terase, cinema si teatru cu cea mare (cea mica la 2 ani si jumatate n-ar intelege mare lucru), munte (ca marea o avem in fata casei si fugim des, doar in costume de baie si prosop) si la gradina zoologica unde mergem foarte des fiindca e langa casa. Cea mare a mers la stadion si i-a placut.A fost cu barca in larg si i-a placut foarte mult , desi toti aveam frica ca va sari in mare fiindca ii place apa. Nu le-as duce la cimitir fiindca mi-ar fi greu sa explic ce e cu toate crucile de acolo , nu le-as duce nici la mitinguri si proteste publice, desi rar vezi asa ceva in Cipru.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Citat Postat de ioanabalescu Vezi mesajul
    Mai poate sunt eu mai comoda dar decat sa imi stea friptura in gat, ori nu merg, ori o las cu cineva.
    Nu mi-ar tihni nimic. Si poate nu neaparat de ce face, ci de privirile celor din jur.
    Si nu mi-as pune copilul sa doarma pe jos, pe nicaieri. As amana pentru cand as gasi o cursa comoda. Pentru toata lumea.
    Nu as duce-o in niciun loc imbacsit sau foarte zgomotos, la inmormantari sau in vizite pe la spitale.
    Ioana, nu ma intelege gresit. Nici eu nu am dus-o pe Irini si am culcat-o pe jos, cu premeditare. A fost o situatie extrema, situatie la care a trebuit sa ne adaptam cu totii pe moment, pentru ca altfel nu se putea.
    A doua zi trebuia sa fim urgent in Atena, iar vaporul respectiv era singurul care facea cursa in ziua respectiva si in urmatoarele 2-3 zile nu mai exista altul. In plus, facuseram deja in miez de noapte cativa zeci de kilometri pentru a ajunge in port... asa ca am riscat, am urcat pe vapor. Aveam speranta ca vom gasi cabina, dar n-a fost sa fie... Asa ca in cateva minute, am pus repede alternativele in balanta, fiind 0.30 noaptea: ma intorc inapoi de unde am plecat (facand vreo 30 de km), si riscand ca peste 2-3 zile situatia sa fie aceeasi (in plus, asa cum am spus, a doua zi trebuia sa fim in Atena) ori raman pe vapor si imi continui drumul, in orice conditii. Bine inteles ca am ales a doua varianta...

Oricum, ceea ce am vrut eu sa subliniez cand am spus ca am culcat-o pe Irini pe jos, a fost faptul ca uneori in viata copiilor nostri apar si situatii inevitabile si trebuie sa fim pregatiti sa le infruntam fara a ne izbi cu capul de pereti. Eu una cel putin asa vad lucrurile...

Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Eu, daca as astepta sa imi las copiii cu cineva pentru a putea iesi in tihna la un restaurant, la o cafea sau oriunde altundeva, ar trebui sa astept vreo 15 ani, minim... :))) Eu nu am pe nimeni care sa ma poata ajuta, asa ca as innebuni daca iesirile mele s-ar limita doar la locul de joaca sau alte locuri pentru copii.
    Am o vecina cu care o pot lasa pe Irini, dar apelez la ea doar in situatii de urgenta; de exemplu, cand am nascut, in noaptea respectiva am lasat-o pe Irini cateva ore, pana a venit sotul meu acasa.

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Citat Postat de anna_creteanu Vezi mesajul
    Ioana, nu ma intelege gresit. Nici eu nu am dus-o pe Irini si am culcat-o pe jos, cu premeditare. A fost o situatie extrema, situatie la care a trebuit sa ne adaptam cu totii pe moment, pentru ca altfel nu se putea.
    A doua zi trebuia sa fim urgent in Atena, iar vaporul respectiv era singurul care facea cursa in ziua respectiva si in urmatoarele 2-3 zile nu mai exista altul. In plus, facuseram deja in miez de noapte cativa zeci de kilometri pentru a ajunge in port... asa ca am riscat, am urcat pe vapor. Aveam speranta ca vom gasi cabina, dar n-a fost sa fie... Asa ca in cateva minute, am pus repede alternativele in balanta, fiind 0.30 noaptea: ma intorc inapoi de unde am plecat (facand vreo 30 de km), si riscand ca peste 2-3 zile situatia sa fie aceeasi (in plus, asa cum am spus, a doua zi trebuia sa fim in Atena) ori raman pe vapor si imi continui drumul, in orice conditii. Bine inteles ca am ales a doua varianta...

Oricum, ceea ce am vrut eu sa subliniez cand am spus ca am culcat-o pe Irini pe jos, a fost faptul ca uneori in viata copiilor nostri apar si situatii inevitabile si trebuie sa fim pregatiti sa le infruntam fara a ne izbi cu capul de pereti. Eu una cel putin asa vad lucrurile...
    Ana, nu te inteleg in niciun fel. Eu mi-am spus strict parerea. Fiecare e liber sa isi caleasca copilul si pentru legiunea straina. Eu as fi preferat sa o pun pe un scaun, sa doarma intr-o rana sau sa ma pun eu pe jos si sa o tin in brate.

Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Ana, nu te inteleg in niciun fel. Eu mi-am spus strict parerea. Fiecare e liber sa isi caleasca copilul si pentru legiunea straina. Eu as fi preferat sa o pun pe un scaun, sa doarma intr-o rana sau sa ma pun eu pe jos si sa o tin in brate.
    Ioana, nu exista niciun scaun liber, pe nicaieri. Si eu am tinut-o vreo 2 ore in brate, dar la un moment dat am simtit ca imi cad mainile. Apoi, am pus geaca lui Stefanos si paltonul meu pe jos (eram intr-o incapere care era locul de joaca pentru copii, si era mochetata) si am asezat-o pe Irini...

tabitha
    Guest
    Citat Postat de anna_creteanu Vezi mesajul

Chestia cu vaporul am patit-o noi anul trecut,cand am vrut sa plecam din Bari la Igoumenitsa,iar de acolo sa ajungem in Turcia,traversand Grecia.Fiind vacanta si toata lumea calatorea,nu am gasit gabine decat dupa 4 zile.Am preferat sa asteptam,decat sa riscam sa stam pe scaune timp de 8 ore.Am vazut ca altii se imbarcau si cu 2-3 copii fara nici o problema.Noi am asteptat,dar asta nu inseamna ca cei care s-au urcat au facut ceva rau,sau noi ceva extraordinar.Nu e nici unul mai bun decat altul,cred ca e doar felul fiecaruia de a fi.Deci la o faza ca asta,eu nu mi-as fi dus copilul pe vapor,ca sa fiu in ton cu topicul.

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Mai Ana, tu ai facut cum ai considerat, e treaba ta cum iti cresti copiii. Nu trebuie sa te justifici in fata nimanui. Eu am spus doar punctul meu de vedere. Si ca sa mi-l exprim pana la capat iti spun ca daca nu era o chestiune de viata si de moarte, eu as fi ales sa ma intorc. Oricum de unde stam noi si pana la aeroport, tot cam 30 de km sunt. Nu m-as fi incumetat la un asa cosmar decat daca ar fi fost o chestie capitala. Dar repet, poate eu sunt mai comoda si iubesc prea mult confortul.

Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Citat Postat de tabitha Vezi mesajul
    Chestia cu vaporul am patit-o noi anul trecut,cand am vrut sa plecam din Bari la Igoumenitsa,iar de acolo sa ajungem in Turcia,traversand Grecia.Fiind vacanta si toata lumea calatorea,nu am gasit gabine decat dupa 4 zile.Am preferat sa asteptam,decat sa riscam sa stam pe scaune timp de 8 ore.Am vazut ca altii se imbarcau si cu 2-3 copii fara nici o problema.Noi am asteptat,dar asta nu inseamna ca cei care s-au urcat au facut ceva rau,sau noi ceva extraordinar.Nu e nici unul mai bun decat altul,cred ca e doar felul fiecaruia de a fi.Deci la o faza ca asta,eu nu mi-as fi dus copilul pe vapor,ca sa fiu in ton cu topicul.
    Tabitha, eu cred ca e vorba si de situatia in care se afla fiecare... Si noua ni s-a intamplat sa vrem sa calatorim si sa nu fim presati de timp si sa ne permitem sa mai asteptam 1-2-n zile pana ne convin conditiile. Sau sa putem sa schimbam mijlocul de transport si sa luam avionul. Exista insa (asa cum a fost si cazul nostru atunci) si situatii extreme. Cand pui in balanta raul facut de o calatorie cu "turbulente" si raul creat de o amanare, si cand vezi ca amanarea ar avea consecinte mult mai grave, alegi in cele din urma o calatorie ca cea pe care am avut-o noi.

Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Mai Ana, tu ai facut cum ai considerat, e treaba ta cum iti cresti copiii. Nu trebuie sa te justifici in fata nimanui. Eu am spus doar punctul meu de vedere. Si ca sa mi-l exprim pana la capat iti spun ca daca nu era o chestiune de viata si de moarte, eu as fi ales sa ma intorc. Oricum de unde stam noi si pana la aeroport, tot cam 30 de km sunt. Nu m-as fi incumetat la un asa cosmar decat daca ar fi fost o chestie capitala. Dar repet, poate eu sunt mai comoda si iubesc prea mult confortul.
    Ioana, da, intr-un fel ma justific, pentru ca am senzatia ca s-a creat (sau ca am creat) o confuzie. Cred ca fara sa vreau am lasat sa se inteleaga faptul ca sunt o mama care isi trece copilul si prin foc doar pentru a se "distra" ea putin.
    Deh, astea-s riscurile comunicarii prin internet...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari