Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita miru_iri's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2012
    Postari in forum
    37

Locuri in care nu mi-as duce copiii...

Sunt anumite locuri si situatii in care nu mi-as duce niciodata copiii la varsta aceasta. Pe lista mea sunt:

La film (daca nu e un desen animat adecvat varstei lor atat ca si actiune cat si ca durata)
    La o nunta (daca nu e o nunta din familie, si nici in cazul asta nu as sta cu ei toata noaptea acolo, as gasi o solutie sa ii duc la maxim 10 acasa si sa ii las cu altcineva sau as pleca chiar eu, s-ar duce doar sotul sau nu ne-am duce deloc)
    Intr-un bar
    Intr-un restaurant select
    La un concert

Lista voastra ce contine?

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Fetita mea are 3 ani si 8 luni. Eu am luat-o cu mine la vreo 2 nunti, unde a fost in mare verva si a dansat cu placere alaturi de noi pana la 1-2 noaptea :)
    Am dus-o si in restaurante selecte, si la cafenele... Atata timp cat e un mediu civilizat, unde nu se fumeaza, e ok.
    Cand avea 2 ani si cateva luni am fost chiar la un meci de baschet unde atmosfera era foarte incinsa. A fost foarte incantata si inca isi mai aminteste ziua aceea. Antrenorul uneia dintre echipe este prieten cu noi, iar dupa meci Irini a avut terenul de baschet la dispozitie :)
    La cinema inca nu am dus-o, dar e in program.

Cred ca singurul loc in care n-as duce-o ar fi un cimitir.

Moderator Floricica Senior Musette's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.07.2011
    Postari in forum
    4.642
    Anna mi-ai placut :)))))

Probabil miru_iri doreste sa crestem niste copii salbateci...eventual sa-i sechestram la domiciliu :)) Sunt de acord cu orice fel de iesire atata timp cat sunt respectate cateva reguli esentiale.

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Nu mi-as duce niciodata copilul la gradina zoologica si la circ...pentru ca pe mine m-a afectat foarte mult copil fiind, cand am inteles cat de chinuite si batute sunt animalele alea ca sa execute niste acrobatii spre amuzamentul nostru. Si pentru ca nu sunt de acord cu ideea de captivitate...si pt. ca imi doresc sa insuflu copilului meu dragostea si respectul pentru animale.
    In rest...la o nunta am fost chiar acum 2 saptamani...ne-am intors ce-i drept pe la ora 23 pt. ca Osmi era asa de fericit si surescitat ca desi ii picau ochii de somn, nu vroia sa doarma - bine, era si un zgomot de nu-ti auzeai nici gandurile...
    Despre concerte - noi suntem mari amatori, am fost cand eram insarcinata la toate concertele rock mari: Scorpions, AC DC, Iron Maiden...si am cam facut 13-14 pt. ca pana acum n-am mai putut merge - nu am cu cine sa las copilul acasa - asa ca ma gandesc serios sa fac rost de niste casti antifoane...
    Nici cu cimitiirul n-am nici o problema....e asa o liniste acolo...
    Singura mea problema este legata de fum, pt. ca nici eu nu sunt fumatoare - dar sotul meu este....deci n-as merge in bar
    La film n-as merge inca, pt. ca e prea mic si nu se uita nici macar la desene..
    Iar la un restaurant select cred ca ar fi foarte interesant cand ar incepe Osmicu' sa faca lucrurile lui de nazdravan....

Membru inregistrat la
    01.11.2012
    Postari in forum
    37
    Citat Postat de Musette Vezi mesajul
    Anna mi-ai placut :)))))

Probabil miru_iri doreste sa crestem niste copii salbateci...eventual sa-i sechestram la domiciliu :)) Sunt de acord cu orice fel de iesire atata timp cat sunt respectate cateva reguli esentiale.
    Topicul nu este despre cum imi doresc eu sa va cresteti copiii si raspunsul tau mi se pare absolut inutil! Daca nu ai nimic interesant de spus mai bine taci... e mai sanatos, crede-ma! E pacat ca un moderator are atitudinea asta vizavi de oamenii care deschid topice noi pe forum si prin raspunsurile lui de fapt ataca utilizatorul respectiv! Cred ca ideea forumului este sa schimbam opinii si idei, sa invatam una de la alta si sa ne mai relaxam in putinul timp liber, si cred ca datoria unui moderator pe un forum este sa mentina discutia pe un ton prietenos si sa stimuleze utilizatorii sa posteze, dar eu nu sunt moderator si este posibil sa ma insel. Nu-ti place subiectul, nu posta! Atat de simplu... Era mai interesant sa ne spui care sunt regulile alea esentiale care ar trebui respectate decat sa te iei de mine, nu crezi?

Membru inregistrat la
    26.07.2011
    Postari in forum
    4.642
    Miru_iri nu s-a luat absolut nimeni de tine,nici pe departe! Nu inseamna ca daca esti utilizator nou venit are cineva ceva cu tine draga mea! Daca nu sunt de acord cu tine asta inseamna ca raspunsul meu este inutil?

Toate mamicile de mai sus ti-au spus ca ar duce copilul in locurile mentionate de tine, cu anumite conditii. Era nevoie sa repet si eu acelasi lucru? Si da...fiecare este liber si cred ca in masura sa-si creasca singur propriul copil!

Daca te-a deranjat raspunsul meu...cu parere de rau! Toate cele bune!
    Modificata de Musette; 20.06.2013 la 10:28:49.

Membru inregistrat la
    01.11.2012
    Postari in forum
    37
    Daca ai fi zis doar ca nu esti de acord cu mine, ar fi fost alta poveste si nici nu m-ar fi deranjat. Eu inteleg ca suntem diferiti si avem idei si conceptii diferite si pot sa accept si chiar sa invat din conceptiile altora chiar daca nu sunt identice cu ale mele. Dar de la a nu fi de acord cu mine pana la a spune ca eu doresc sa cresteti copii "salbateci" (nici macar salbatici) e cale lunga. In fine, nu conteaza!

Membru inregistrat la
    26.07.2011
    Postari in forum
    4.642
    Scuze...nu stiam ca ai nevoie de ghilimelele de rigoare :) Nu stiu cat de inculta ma crezi dumneata, dar era evident sub ce forma am scris mesajul,nu? :)

Cred ca ar trebuie sa ne uram o zi buna, nu crezi? Nu are rost sa umplem paginile topicului cu discutii inutile.

Administrator Floricica Novice admin's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2010
    Postari in forum
    508
    Dragi mamici,

Va rog sa pastrati o atmosfera placuta si sa postati pe un topic numai atunci cand aveti in special lucruri pozitive de spus. Nu va mai criticati stilul de a educa si creste copiii si acceptati ca fiecare dintre noi face cum crede mai bine si avand in vedere ca ceea ce va motiveaza este o dragoste nemarginita de mama, nu puteti gresi.

Va multumesc,
    Alina

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Sa vedem... restaurant select - bifat, am fost, nunta - bifat, filme (desene animate pentru ei) - bifat, am mai fost la pizzerii, terase, numai la concerte nu am fost pentru ca nu aveam cu cine sa ii lasam, si pentru ei ar fi fost mai greu sa stea in picioare cateva ore in sir. Merg cu noi cand iesim cu prietenii la o bere, de cativa ani buni merg cu noi la noaptea muzeelor. Noi ii luam cam peste tot pe unde mergem. Singurul loc unde nu i-am luat a fost la protestele de anul trecut din iarna, la Piata Universitatii.
    Modificata de roxie; 20.06.2013 la 10:56:36.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Eu am o curiozitate: in afara situatiei in care copilul este la varsta negarii si a crizelor de isterie, de ce n-as putea merge cu el intr-un restaurant select? Cum i-ar putea dauna?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari