Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita natalia17's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.07.2009
    Postari in forum
    6
    Buna!Ma numesc Natalia si am o cunostiinta care are un baietel de2an si10luni care nu vb corect,adica inainte spunea mama acum vb in limba lui!Si m-ai am2intrbari:baietii la ce varsta incep sa vb?Si eu am un baietel de1 si4luni si la cate luni ii da prima masea si ce simtome are

oanachampion
    Guest
    La 2 ani si 10 luni ar trebui sa foloseasca cel putin 200 de cuvinte si sa formeze propozitii din cel putin 3 cuvinte...
    Maselele ies aproape de 2 ani, din cate stiu eu...

Floricica Nou Venita gioryata's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.08.2009
    Postari in forum
    8
    BUNA,NATALIA,SI EU AM O VECINA CU ACELEASI PROBLEME CUM SPUI.DAR POATE AU COMUNICAT PREA PUTIN CU BEBE,FETITA MEA DE NOUA LUNI.ZICE BA...BA...BA.SI .NENENE....TOT NU STIU CE E DAR E AMUZANTA.BAIATUL TAU CU MASELELE CREDCA AR M-AI TEBUI SA ASTEPTI ELE SE DESFAC M-AI GREU SI SUNT SI M-AI DUREROASE.VA SALUT

Floricica Senior creolina's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.04.2008
    Postari in forum
    3.846
    Din viata de zi cu zi iti pot spune ca stiu cel putin 3 copilasi baietei, care au inceput sa lege ceva cuvinte abia dupa 2 ani si cateva luni. AM observat ca in general fetitele sunt mult mai precoce la acest aspect. Dar fiecare copil se dezvolta in ritmul lui, nu dupa carti. Atata timp cat copilul da semne ca intelege si se manifesta ca atare nu sunt probleme.
    LEgat de maseluta la fel, stiu copilasi de 1 ani si 5 luni cu toate maselutele crescute...iar puiul meu, de ac varsta nu are nici una.

Floricica Nou Venita adrianayo's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.11.2007
    Postari in forum
    57
    Noi avem 1 an si 10 luni si spunem:
    - mama / mami
    -tata / tati
    -maie (mamaie)
    - taie (tataie)
    - tusi (matusa)
    - ulu (unchiu)
    - cutu
    - oac
    - muuu
    - cucugu (cucurigu)
    - beee
    - cala (calu)
    - pisi
    - epaa (repara)
    - aple (lapte)
    - apa
    - suc
    - jon (john)
    - aca (anca)
    - na (poftim)
    - ami (da-mi)
    - tu-tu (tren)
    - brmm - brmm (masina)
    - ding-ding (tramvai)
    - casa
    - soae (soare)
    - poo (ploua)
    - paaa (par)
    - pate (spate)
    - ochi
    - buaa(bulan adica picior)
    - buta (burta)
    mai sunt o groaza de cuvinte care nu-mi vin in cap

- recunoaste animalele
    - culorile rosu si galben
    Ma ajuta sa spun poezia cu "catelus cu paru cret" adauga cuvinte.
    Dar de legat cuvinbte mai putin, spune doar mami hai, tati hai, mami aple pate (adica mami lapte cu spate (fulga) )

flo
    flo este offline.
    Floricica Avansata flo's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.01.2009
    Postari in forum
    2.258
    Buna.
    In primul rand fiecare copil e diferit. Fetita sorei mele pana la 3 ani nu zicea aproape nimic...poate ffff rar mama, tata...A dus-o la nu stiu cate controale si nimic..atat timp cat intelege ce-i spune si aude nu e nici o problema. De vorbit a vorbit cu ea, s-a ocupat de ea...Acum are 3 ani jmate si spune orice cuvant, face propozitii...totusi nu vorbeste ca ceilalti copii de varsta ei. Acum merge la gradi si parca e mai bine.
    In legatura cu baietii...nu e o regula ca vb mai greu. Alexis(baiatul meu) la 1 an spunea: mama, mami, Tayson(cainele), tata, apa, papa, bita...si imita multe animale. Acum la 1 an si 7 luni face propozitii cu 3 cuvinte simple: Si eu pec(plec), sau Si tu bei apa...si spune orice cuvant, indiferent cat e de greu...repeta o poezie dupa mine si mai completeaza el unele cuvinte. Recunoaste animale salbatice si domestice, iar daca e careva care nu o sti ma intreaba: Ce e?
    In legatura cu maselele...dupa ce au iesit toti dintii(4 jos si 4 sus), urmeaza maselele si apoi canini. Varsta la care ies....depinde de copil....Alexis la 1 an si 4 luni, cat are baiatul tau, avea numai 4 dinti. Acum are 6....Totusi mai sunt cazuri cand maselele ies mai repede decat cei 8 dinti...adica la Alexis i-au dat 2 colti de la 2 masele... Sincer nu a avut nici o reactie...nici la dinti, nici la maselute...toti i-am gasit intamplator. Nu prea ma lasa sa ma uit la el in gurita.
    Sa-ti creasca mare baiatul.

Floricica Novice mirela_cirneci's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.11.2009
    Postari in forum
    422
    salut.Si fetita Alexia la un an jumate leaga propozitii din doua sau 3 cuv dar nu le pronunta clar pt ca se grabeste.Dar cel putin stie sa se faca inteleasa atunci cand cere ceva.Despre dintisori as avea si eu ceva de adaugat,Alexiei i-au iesit intai toti dintisorii inclusiv caninii iar acum asteptam maselutele.Duin pacate pt noi a fost mai greu la fiecare dintisor iesit a fost agitata nu dormea mai deloc si am razbit durerile numai cu calmante.Voi ce ati folosit?

Floricica Avansata arianna73's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    1.393
    noi la 2 ani si 3 luni vorbim multeee cuvinte si proszitii atit in italiana cit si in romaneste
    in loc de R spune L si este asa de dulce mai ales ca e un pic si sisisiit
    sunt zile cind nu ii tace gura un minut,al meu sot ii spune ca ii seamana lui soacramea mama lui,femeia aia cind incepe sa vorbeasca greu o mai opresti
    de la 4 luni aveam 2 dinti la actuala avem toata dantura completa,la 1 an si 2 luni am inceput sa mergem singuri in picioare,iat de la 2 ani am inceput sa vorbim,adika sa ne intelegem cu el
    si eu ma gindeam ca sa o vorbeasca mai greu deoarece el trebuie sa vb doua limbi deodata dar nuuu,acuma ne corecteaza el in italiana

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari