Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita anaderol24's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.09.2009
    Postari in forum
    2
    Sunt ingrijorata de faptul ca nu voi reusi sa il invat pe fiul meu sa vorbeasca limba nationala a tarii in care s-a nascut si traim. Desi sunt o vorbitoare fluenta a limbii engleze imi vine greu sa ma adresez fiului meu in acesta limba.Uneori chiar mi se pare ciudat cand fac acest lucru. Imi doresc enorm ca micutul meu sa vorbeasca corect limba romana dar in acelasi timp sper sa nu aiba probleme de socializare.

oanachampion
    Guest
    Cea mai sigura metoda de a invata un copil doua limbi in acelasi timp este ca unul din parinti sa-i vorbeasca intr-o limba, iar celalalt in cealalta limba. Sotul tau vorbeste tot romana cu baiatul vostru?
    Avantaje: va cunoaste & vorbi doua limbi la perfectie. Dupa varsta de 6 ani, un copil nu mai prinde cu acceasi usurinta o lb straina si nu va ajunge niciodata s-o vorbeasca fara accent.
    Dezavantaje: va vorbi nitel mai tarziu decat ar fi facut-o daca invata o singura limba. Exista posibilitatea sa amestece cuvinte/fraze din ambele limbi (cel putin la inceput), de aceea este necesar ca parintii sa nu amestece cele 2 limbi cand vorbesc cu copilul (adica un singur parinte sa vb in ambele limbi cu el).

silvia_l
    Guest
    Eu vin sa contrazic teoria cu vorbitul mai tarziu ... lol

Evan a inceput sa vorbeasca foarte devreme, chiar daca de mic i-am vorbit in doua limbi. Sotul ii vorbeste doar in franceza si eu si in romana si in franceza (uff stiu ca ar trebui eu doar in romana dar nu reusesc :p).

E drept ca la inceput amesteca in aceeasi fraza cuvinte din ambele limbi, dar de asta vara cand parintii mei au fost aici si a auzit mai multe discutii in romana, nu mai amesteca, se adapteaza imediat la limba pe care o aude. Se mai intampla ca eu sa ii vorbesc in romana si el sa raspunda in franceza :)

Floricica Senior bebelush's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.12.2008
    Postari in forum
    2.601
    Silvia, ai remarcat cumva ca Evan si-a dat drumul la vorbit cand l-ai dat la cresa? a contribuit colectivitatea? (stiu ca acum nu mai e la cresa)

din mai va merge si pitica mea la cresa si sper sa "debuteze" cu germana...(tati ii vb in germana, eu incerc sa vb cu ea doar romana)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari