Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614

Insomnia la copii

De aproape o luna fetita mea nu mai doarme noptile...sunt disperata...doctora nu a fost in tara si abia saptamana asta vine si o sa ma duc cu fetita la control.nu stiu cum sa mai procedez deja imi fac griji mari pt ea ca nu doarme decat cam 3-4 ore pe noapte. deci o culc normal la ora 21 (dupa baita,masaj) si se trezeste la ora 12 noaptea si mai adoarme dimineata la 5-6 ,si se mai trezeste la ora 12 dupa care mai are o ora de somn pe la 3-4 dupa-amiaza.orele pe care le doarme este foarte agitata deci ea nu poate dormii o ora linistita ca incepe sa planga si iar adoarme.nu inteleg de ce face asa???eu beau 2 cafele pe noapte ca sa pot rezista pana dimineata dar o luna intreaga........parca sunt drogata ..sunt cu nervii la pamant si foarte obosita..dar ea nu ...ca toata ziua alearga prin casa si chear o scot de 2 ori afara .as vrea si eu niste sfaturi ce pot sa ii fac sau cum sa mai procedez.

Floricica Debutanta laurap2010's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.03.2010
    Postari in forum
    843
    Si al meu mai are momente cand se trezeste la 11 si sta pana pe la 1 noaptea.Dar se intampla foarte rar.
    Eu zic sa astepti sa mergeti la doctor, sa vedeti ce va spune.Poate e doar o stare de moment.

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Prima intrebare care apare este: "Ce s-a intamplat acum o luna?" adica ce a dus la aceasta schimbare. Inainte cum era somnul ei?
    Spuneti-ne ce varsta are fetita si ce s-a intamplat sau cu ce asociati aceasta problema.

Citat Postat de nicodimionelia Vezi mesajul
    De aproape o luna fetita mea nu mai doarme noptile...sunt disperata...doctora nu a fost in tara si abia saptamana asta vine si o sa ma duc cu fetita la control.nu stiu cum sa mai procedez deja imi fac griji mari pt ea ca nu doarme decat cam 3-4 ore pe noapte. deci o culc normal la ora 21 (dupa baita,masaj) si se trezeste la ora 12 noaptea si mai adoarme dimineata la 5-6 ,si se mai trezeste la ora 12 dupa care mai are o ora de somn pe la 3-4 dupa-amiaza.orele pe care le doarme este foarte agitata deci ea nu poate dormii o ora linistita ca incepe sa planga si iar adoarme.nu inteleg de ce face asa???eu beau 2 cafele pe noapte ca sa pot rezista pana dimineata dar o luna intreaga........parca sunt drogata ..sunt cu nervii la pamant si foarte obosita..dar ea nu ...ca toata ziua alearga prin casa si chear o scot de 2 ori afara .as vrea si eu niste sfaturi ce pot sa ii fac sau cum sa mai procedez.

Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    fetita are 1 an si 3 luni.de fapt de cand s-a nasut nu mi-a dormit noptile pana la 5 luni a avut colici ..plange tot timpul ca sa poata dormii si ea putin o tineam in brate cu orele. dupa ce a terminat cu colicii nu vroia sa doarma decat tinuta in brate dar nu mai putea sa o tin asa mult asa ca am inceput sa o legan pe perna cu picioarele...asa doarme si acum tot leganata pe picioare..am incercat sa o dezvat dar nu reusesc...o adorm pe picioare si dupa aceea cand a adormit o mut langa mine ..dar nu doarme mult si se trezeste ..incepe sa planga ...si din nou o pun pe picioare o adorm si tot asa...pana acum o luna dormea mai mult se trezea la 12 noaptea dar nu statea mai mult de o ora treaza si se culca....dar de o luna incoace intervalul de ore s.a marit foarte mult..se culca la ora 21 se trezeste la 12 noaptea si se mai culca dimineata pe la 5..ziua nu are nici o probema ..se joaca ..alearga toata casa ..are foarte multa energie ..tipa cand nu o bag in seama ..trage de mine sa ma joc cu ea..nu pare ca ar fii obosita de la o noapte nedormita.daca se culca la 5 dimineata se mai trezeste la 12-1 ziua in intrevalul asta de ore se mai trezeste cam de 2-3 ori dar adoarme imediat .de multe ori cand se rezeste plange dar ma fac ca dorm ca sa nu o mai pun pe picioare sa o adorm din nou.

Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    am vorbit co doctora pediatra la telefon si me-a spus ca poate face asa ca ii ies maselutele cam asa a facut si cand i-au iesit dintisorii...dar sa ii piara somnul de la masele??? nu prea cred...

Floricica Nou Venita getax's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.11.2009
    Postari in forum
    4
    Buna ,fetelor.vreau si eu sa ma dau cu parerea,legat de somnul fetitei ,vorbind din proprie experienta.Copilul meu pana la varsta de 8 luni adormea numai in brate,dormea pana la 12 noaptea se trezea sa-si bea laptele apoi dai din nou cu leganatul pana adormea la loc ,tot asa de cate 4-5 ori pe noapte.Pana intr-o zi cand m-am enervat si l-am pus frumos in pat m-am pus langa el si am inceput sa ma uit la televizor cu sonorul putin mai tare decat de obicei,ca sa nu aud vaicarelile lui .S-a uitat putin la tv apoi a inceput sa se fataie sa-si caute o pozitie comoda,si cand m-am iutat la el el dormea dus.De atunci asa adoarme si ziua si seara,langa mine in pat,cu despartitura intre noi ,si vreu sa va spun ca nu se mai trezeste decat maxim de 2 ori noaptea pentru lapte sau ceai.Explicatia era urmatoarea:in momentul cand se trezea si nu era in locul unde adormea se speria si incepea sa planga,nestiin sa adoarma singur la loc .Iti dau un sfat ,incearca sa o dezveti de leganat si alte tertipuri de adormire,adopta metoda mea si gandeste-te ca in timp ce stai langa ea in pat sa adoarma te relaxezi si tu putin ,iti incarci bateriile .multa bafta

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari