Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita agatha.b's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.02.2009
    Postari in forum
    19
    Am observat la Bogdanel ca atunci cand il las sa mearga pe jos singur (cu hamul) daca nu mergem unde vrea el se lasa in fundic si refuza sa mai mearga. Este extrem de incapatanat si nu stiu cum sa mai procedez cu el. Ce ma sfatuiti?

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Exact asa imi face si mie Edi. Identic, daca nu mergem unde vrea el se lasa moale si nu pot sa il mai pun in 2 picioare sub nici o forma. Si mie imi e teama de reactia asta a lui ca parca il si vad mai incolo urland si tavalindu-se pe jos prin magazin ca vrea bomboane si sunt terorizata de gandul asta. Cand imi face asa eu il iau si il pun in carut si nu il mai las pe jos. Si eu as fi interesata de parerile celorlate mamici in privinta asta.

Floricica Debutanta adrianarenata's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2008
    Postari in forum
    999
    sunt foarte incapatanati la varsta asta si ne transforma cosmarul de a-i vedea batand din picioare sau dandu-se cu fundul de pamant in realitate, si noi am trecut prin crizele astea si mofturi acum se intampla mai rar dar e la fel de neplacut, ai impresia ca orice a-i face nu ii impaci,cu rabdare si un pic de autoritate in gesturi si voce trec !

Floricica Nou Venita adastero's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2009
    Postari in forum
    239
    Eu cred ca gresiti cand o denumiti incapatanare. Cred ca acesti copii au o personalitate mai puternica doar. Sau poate sunt mai ambitiosi. Cred ca ar trebui sa ii lasati un pic si sa mearga unde vor ei, binenteles in functie de timpul vostru, de locul unde vreti sa ajungeti. . . Merita incercat. . .

Floricica Cu Vechime cristinica26's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.06.2008
    Postari in forum
    5.948
    asa face si Andrei cand mergem in parc, vrea s-o ia pe spatiul verde si dc nu-l las se pune pe plans sau se intoarce spre mine ca nu mai vrea sa mearga, nu mi-a facut chiar asa urat pana acum, dar ma tem ca pe viitor sa nu se invete sa planga ca sa obtina ce-si doreste

Floricica Senior anissia's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2007
    Postari in forum
    3.659
    La varsta copilasilor vostrii as numi-o curiozitate,dorinta de explorare,orice un copil de un an si ceva care abia merge bine in picioare isi doreste libertatea de a explora totul in jur! Lasati-i,evident cu limitele de rigoare si sub stricta supraveghere!

Abia cand copilul incepe sa inteleaga ce se petrece in jurul sau si sa se impuna recurgand la diverse stratageme,putem vorbi de incapatanare dar si asta e normala. Fiecare etapa isi are "crizutzele" sale,important e sa le gestionam cat mai intelept ,fara sa tipam si sa ne enervam. E greu,de multe ori nu ne iese,mai scapam un ton ridicat,suntem oameni pana la urma dar sa nu uitam ca si noi am fost la fel si micutul nostru pui este la varsta in care vrea TOTUL DOAR PENTRU EL SI CUM VREA EL,in care nu intelege ideea de pericol ,in care se transforma in "micutul santajist" mizand pe slabiciunile noastre. Trebuie sa-i educam, sa fim fermi fara insa a-i leza in vreun fel!

Si eu sunt la faza in care ii zic "ba nu" si ii explic de ce nu trebuie sa faca un lucru dar..ea spune "ba da" si incepe sa tipe,sa se tranteasca,sa planga. Ce fac? O ignor dar nu inainte de a-i explica de ce fac asta,de a-i spune ca poate plange sau tipa cat vrea si ca-mi face chiar "placere", se uita lung la mine si..in 2-3 min se potoleste daca vede ca chiar fac pe "nepasatoarea". Nu uitati ca inainte de a-i aplica o pedeapsa,o privare,sa-i explicati ca il/o iubiti la fel de mult chiar daca a gresit dar ca ceea ce a facut nu e bine si asta va determina sa recurgeti la pedeapsa/privarea respectiva. E greu dar..in timp functioneaza!Am avut multe momente cand am crezut ca clachez,eram in pragul unei crize de nervi dar...am trecut peste toate! Rabdare,rabdare,rabdare,asta inainte de toate!

Floricica Cu Vechime cristinica26's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.06.2008
    Postari in forum
    5.948
    multumim frumos de sfaturi, anissia

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Mulumim mult de tot pentru sfaturi. De aceste crize imi este si mie teama cand il vad pe Edi cum reactioneaza. Si acasa daca nu il las sa face ce vrea el se pune pe plans si nu se lasa tot unde vrea el se duce, iar il iau de acolo si tot asa. Incerc sa ii distrag atentia cu altceva. Afara daca face mofturi la mers si vrea in noroi pur si simplu il pun in carut si ii spun ca nu e voie acolo si d-asta nu il mai las pe jos. Mi-e clar ca nu intelege ce ii spun insa ma face pe mine sa nu o iau pe aratura

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari