Ultimele discutii din forum
    iubytzik22
    Guest

Imbaiatul copilului cu mama sau cu tata?Pareri pro si contra

Ce parere aveti despre imbaierea copilului cu unul dintre parinti? Eu una nu sunt de accord din mai multe motive:
    In primul rand nuditatea si mai ales a mamei fata de baiat sau a fetei cu tatal....
    In al doilea rand curiozitatea: faptul ca el are o structura diferita de cea a mamei, sau a fetei cu tatal....
    In al treilea rand atasamentul si implicatiile de ordin sexual care mai tarziu se vor contura.....
    Eu am baiat si inca de cand era bebelus i-am facut baie singur, si de la 1 an impreuna cu tatal lui tocmai pentru a evita aceste probleme.
    In schimb am avut o cunostinta care tot asa facea baie cu baiatul pana la 4 ani, stia si cand mami are cm, o mai controla si pe la chiloti...lucru care mi s-a parut oribil...Sau o vecina unde am stat eu in alt cartier ajunsese sa faca dragoste cu fiul ei. Astfel fiul ajunsese sa isi considere pe propria mama iubita si nu parinte, tocmai datorita atasamentului excesiv.
    Modificata de iubytzik22; 22.03.2011 la 00:28:55.

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Citat Postat de iubytzik22 Vezi mesajul
    Ce parere aveti despre imbaierea copilului cu unul dintre parinti? Eu una nu sunt de accord din mai multe motive:
    In primul rand nuditatea si mai ales a mamei fata de baiat sau a fetei cu tatal....
    In al doilea rand curiozitatea: faptul ca el are o structura diferita de cea a mamei, sau a fetei cu tatal....
    In al treilea rand atasamentul si implicatiile de ordin sexual care mai tarziu se vor contura.....
    Eu am baiat si inca de cand era bebelus i-am facut baie singur, si de la 1 an impreuna cu tatal lui tocmai pentru a evita aceste probleme.
    In schimb am avut o cunostinta care tot asa facea baie cu baiatul pana la 4 ani, stia si cand mami are cm, o mai controla si pe la chiloti...lucru care mi s-a parut oribil...Sau o vecina unde am stat eu in alt cartier ajunsese sa faca dragoste cu fiul ei datorita atasamentului excesiv pe care il avusese fata de mama lui si care mai tarziu o vedea ca pe o iubita si nu ca pe o mama...
    Am reusit sa termin de citit postarea cu greu...multe lucruri amestecate fara legatura,dar fiecare cu parerea sa.Baia impreuna la piscina se pune?

iubytzik22
    Guest
    Citat Postat de gianinad Vezi mesajul
    Am reusit sa termin de citit postarea cu greu...multe lucruri amestecate fara legatura,dar fiecare cu parerea sa.Baia impreuna la piscina se pune?
    Nu Gianina, ca la piscina nu esti dezbracata de tot....eu ma refeream strict la baia in cada....

oanachampion
    Guest
    Ai mei au facut baie numai cu sotul meu, de cateva ori (pana s-au obisnuit cu dusul, ca le era frica), in rest le fac dus doar lor (impreuna). Insa faza cu incestul mi se pare deplasata, nu te supara pe mine, insa nu isi are locul aici (sunt o gramada de parinti care fac baie cu copiii si vasta majoritate nu ajung sa faca dragoste cu ei), aia care fac asa ceva sunt deranjati la creier, iti dai seama... In ceea ce priveste nuditatea, nu inteleg de ce trebuie sa aduca dupa sine un act sexual... exista plaje de nudisti (unde oamenii nu fac sex) si oameni care fac sex imbracati... Iar nuditatea in fata copiilor nu mi se pare asa o mare nenorocire... nu umblu dezbracata prin casa, dar daca trebuie sa-mi schimb o bluza si ei intra peste mine in camera, acuma nu m-oi acoperi val-vartej, ce naiba (pana la urma, la varsta alor mei, unii copii mai sunt inca alaptati, deci vad sanii mamei de n ori pe zi)... pana cand vor ajunge la varsta la care e jenant sa-ti vezi parintii dezbracati (sau sa fii vazut dezbracat de catre parinti), vor invata sa bata la usa...
    Modificata de oanachampion; 22.03.2011 la 05:18:21.

Floricica Senior Diandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    .....Fiica mea nu face baita cu niciunul din noi.Si asta pentru ca eu consider ca din punct de vedere igienic nu ar fi tocmai ok sa o bag cu mine in cada....fiecare cu microbii lui.Dar bineinteles ca la piscina, strand nu e in totalitate protejata de aceste lucruri....insa eu consider ca asa e cel mai bine, baia si dusul singurica. Si legat ce ce spunea si Oana, imi schimb hainele in fata ei....nu ma acopar in totalitate, priveste acest lucru ca pe ceva normal...dar cand fac baie sau dus brusc devine interesata.....ideea pe care vreau sa o subliniez e ca eu consider ca baia/dusul e un moment privat/intim pentru fiecare dintre noi....

Floricica Nou Venita olofamily's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    296
    Noi momentan ..nu avem covoras de cauciuc pt fundul vanii..astfel este periculos pt el,deoarece nu sta locului deloc...aasa ca se pune sotul cu el in vana, insa intotdeauna cu slip ...a fost o data cand si eu m-am bagat..(insa nu mai ramane ff mult loc in vana..deoarece sunt grasuta..) si tot asa in costum de baie!

Insa suntem decisi sa cautam protectie pt vana pt a-i putea face baie singurr!!

Floricica Debutanta mamica1's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2010
    Postari in forum
    835
    noi facem separat, fiecare are momentul lui. sincer eu abia astept sa-mi fac baie, 15min sunt eu singura, sunt momentele mele de relaxare dupa ce ca toata ziua ma tin dupa ei, macar atat merit si eu sa fac o baie linistita sa-mi incarc bateriile.
    Mihaita deocamdata are cadita lui si Maria la dus, singura. ea e mai mare si o las sa se spele singura, eu doar o supraveghez, deocamdata.

Moderator Floricica Veterana vava's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.09.2006
    Postari in forum
    13.949
    pana la varsta de un an i-am facut baie piticul impreuna cu tati apoi ii face doar el baita,cat despre Maria este destul de mare asa ca isi face singura baie eu doar o spala pe cap ca are parul foarte lung si nu se descurca ..cand era si ea micuta ii faceam eu baie.....

Floricica Novice ALESUTA's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.01.2011
    Postari in forum
    527
    Fetelor eu nu inteleg de ce trebuie sa stea un parinte cu copilul in cada?Eu am doi copii,de cand s-au nascut le-am facut baie singuri,prima data in cadita,pe urma in scaunel de baie cu ventuze,iar acum pe covoras de baie cu ventuze(nu costa o avere un covoras)

Floricica Nou Venita ancuta_b's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.03.2011
    Postari in forum
    137
    si a mea tot singurica face baitza! dpdv igienic eu sunt de parere ca este mult mai normal asa, sa faca singura! insa imprejurul ei suntem amandoi de cele ma multe ori! :)

Floricica Nou Venita maximilian's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    47
    de ce va imaginati ca fiecare baie a copilului e cu unul din parinti?!va duceti cu gandul prea departe.o baie din cand in cand,pana la o varsta limita,cu unul dintre parinti nu e nici o nenorocire.bubulina mea e prea mica acum pt asa ceva,dar nu vad nici o problema.eu si fratii mei mai faceam baie din cand in cand cu mama cand era mici(ei fiind baieti) si nu s-a ajuns la nici o denaturare.ca in toate,de altfel,exista o limita.pt cine nu le cunoaste,suporta consecintele.parintii mei ii mai vedeam prin casa in lenjerie intima,era normal.dar nu ne duceam repede sa punem intrebari sau sa pipaim.daca ai rabdare,ii explici copilului toate curiozitatile,e mai bine sa stie de la tine,decat sa afle incercand pe pielea lui sau prin alte metode.trebuie sa fim deschisi,ca doar si noi am fost ca ei.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari