Ultimele discutii din forum
    Floricica Veterana shtrengaritza's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2008
    Postari in forum
    11.364
    aceasi problema si la noi...cand merg la mama cu fata,fff rar mereu ii zice ca nu e voie la bibeloul ala sau la sertarul ala etc...eu i-am spus ca acum e normal sa vrea sa vada ce e ,sa studieze bibelourile etc...i-am spus ca daca o deranjeaza ca ii ia bibelourile ar putea sa le stranga pe cele la care ajunge fata atunci cand mergem la ea...dar vad ca nu ma prea baga in seama...sincer avand in vedere ca o vede ff rar ar putea sa fie mai intelegatoare...

Floricica Senior delya's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.11.2007
    Postari in forum
    3.920
    Si sa nu mai spun cat de obosita ma simteam eu stand in permanenta dupa el, nu cumva sa traga de ceva...aaa, si va spun ca apoi am plecat in alta parte unde am stat singuri, si-a revenit ca prin minune...

Membru inregistrat la
    28.02.2008
    Postari in forum
    11.364
    de cealalta parte socrii si familia sotului ,in general, stiu cum sa se poarte cu un copil...imi pare rau sa zic asta ,dar e diferenta de la cer la pamant intre ai mei si ai lui...o lasa sa ia ce vrea,chiar daca uneori mai strica ,mai sparge...ii da malai sa se joace chiar daca face dezastru in bucatarie,la masa face numai frimituri si mancare peste tot,dupa dulapri etc...nu se plange nimeni,dupa ce plecam sta cumnata si cate o ora sa faca curat in bucatarie...

Membru inregistrat la
    16.11.2007
    Postari in forum
    3.920
    asa e, vezi de aia se cunoaste diferenta pe care mi-o povestea o prietena, diferenta copilului crescut de parinti si a celui crescut de bunici...

Membru inregistrat la
    28.02.2008
    Postari in forum
    11.364
    la varsta asta e ceva firesc sa arunce cu obicte pe jos ,sa faca dezordine,sa se murdareasca...din pacate nu sunt multi care sa inteleaga:(

Membru inregistrat la
    16.11.2007
    Postari in forum
    3.920
    Conteaza mult sa inteleaga, nu vb de cazuri in care mergi in vizita si il lasi sa faca ce vrea...e normal sa nu-l lasi sa puna mana , mai ales la straini, ca pe unii chiar ii deranjeaza dar la apropiati cred ca ar trebui sa fie mai indulgenti!

Floricica Avansata madyflo's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.03.2008
    Postari in forum
    2.090
    Se pare ca parinti nostri u mai au rabdarea necesara...Si aprinti mei sunt la fel.De cate ori mergem la ei si Robert vrea sa i-a o carte deja il vad pe tata repezindu-se la el sa i-o ia pe motivul ca o rupe si nu stie el sa se uite pe o carte.Sau pe mama sarind repede cu gura pe el ca ii sparge bibelourile...E dezastru...Ei nu se gandesc ca acesti copii nu mai traiesc in vremurile de demult?Nu se gandesc ca lumea evolueaza si copilul din ziua de azi nu mai este acel copil din vremea lor care vede o carte abia cand intra in clasa intai?

Membru inregistrat la
    16.11.2007
    Postari in forum
    3.920
    eu am observat de ceva timp si prin parc ca bunicii nu mai au rabdare cu nepotii, si in sensul a indraznit copilul sa topaie putin, zbaf o palma la cur sa stea cuminte si nu mai spunem de cuvintele urate, gen( am ramas oripilata): stai dracu' animalule....nu imi venea sa cred ca o bunica poate vorbi asa cu nepotelul ei, refuzam sa cred ca e adevarat...ei bunicii, care in mintea mea erau icoana blandetii si bunatatii..daca ei saracutii copii, acasa dau de stresul parintilor, la bunici de al bunicilor, cum sa se dezvolte normal?

Membru inregistrat la
    28.02.2008
    Postari in forum
    11.364
    eu si afara o las sa se murdareasca cat vrea...doar acum avem masina de spalat:)))...daca spalam la rau poate nu o lasam,dar asa:))))

Membru inregistrat la
    16.11.2007
    Postari in forum
    3.920
    Nu spun, si noi suntem cateodata terminati de oboseala, rutina si mai si, e normal cateodata sa fim si noi mai nervosi dar nu sa te manifesti prin batai si prin injurii...cum se face ca atunci cand e copilul bebelus mic, toata lumea e innebunita dupa el si apoi cand creste pun deja parul pe el? nu mai e acel copilas dupa care erai terminat, si caruia ii promiteai ca ii vei fi alaturi si ca vei avea grija tot timpul?

Sper ca nu v-=am plictisit :))))))imi cer scuze daca am vb prea mult

Floricica Avansata madyflo's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.03.2008
    Postari in forum
    2.090
    Uffff...cuvintele urate folosite in prezenta copilului sunt cel mai prost exemplu pe care il ofera un adult.Si din pacate sunt tot mai des folosite de catre adulti si chiar de tineri de la varste extrem de fragede...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari