Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 27
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
    mother
    Guest
    dupa ce in primul an de viata am fost obsedata de alaptat, diversificare, sa-l feresc de virusi ca sa nu ramana cu vreo sensibiliatea pulmonara mai tarziu, sau sa faca alergii de care nu mai scapa toata viata-sigur am mai avut si altele, dar nu-mi mai amintesc acum :)))- acum am inceput pe langa alea vechi legate de alimentatie sanatoasa si altele sa ma gandesc serios la psihologia copilului...

mi-ar placea sa gasesc jocuri care sa il invete ceva, nu doar sa ii consume energia...

pai una peste alta ,am primit niste carti in format electronic si m-am apucat de citit... am inceput cu piaget pe care nu l-am suportat niciodata pt ca vorbeste prea imbarligat si prea teoretic- teoria bleah, eu sunt mai primitiva-... l-am lasat naibii pe piaget si am trecut la alta "Totul de intampla inainte de 6 ani- Ana Savin"... pan aacum imi place la maxim ce am gasit , dar mai sunt si chestii cu care nu sun de acord...

ca sa nu devina prea plictisitor sa citesc de una singura ma gandeam ca poate mai schimbam pe aici o vorba-doua...

mother
    Guest
    uite un paragraf care mi-a placut tare... o chestie banala legata de ideile unor ca un copil tre sa aiba un program strict:

Unde ajunge un copil hrănit la ore fixe? Atunci când îi este foame se simte frustrat. Foamea pe care o experimentează un bebeluș este o forță care domină tot. Atunci când îi este foame această senzație este totală. Nu admite nici o întârziere: are nevoie să mănânce. Marea noastră majoritate, ca adulți, nu am simțit foamea așa cum o simte un bebeluș. Pentru a vă face o idee, vă spun că un copil care așteaptă o oră și jumatate să fie hrănit simte același lucru pe care îl simte un adult după trei zile.

Floricica Cu Vechime amona's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.05.2008
    Postari in forum
    5.485
    Buna ziua !
    M-ati facut curioasa , daca v-as lasa adresa mea de mail ati putea sa mi-o trimiteti si mie aceasta carte ?

Floricica Avansata mamafloricica's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.01.2008
    Postari in forum
    2.206
    draga amona, poti sa imi dai mp cu adresa de mail si iti trimit cateva carticele (inclusiv cea desprecare spune andreea). si eu le-am primit de la mamici de pe forum si le multumesc pentru asta.

mother
    Guest
    incerc :)

Membru inregistrat la
    18.05.2008
    Postari in forum
    5.485
    Multumesc frumos !
    va las MP!
    sinteti o draguta !

Membru inregistrat la
    18.05.2008
    Postari in forum
    5.485
    Va multumesc pt amabilitate

mother
    Guest
    eu nu am primit mp... daca vrei sa iti trim sa imi spui...

oanachampion
    Guest
    Andreea, in legatura cu hranitul la ore fixe: este vb despre copii intre ce varste? Pt. ca, de ex, pe un bb nu-l poti lasa sa urle si logic ca-l hranesti cand vrea el... Insa unui copil de peste un an, sa zicem, in dai "snack-uri" (nu ma refer la chipsuri, pufuleti etc... ci chestii sanatoase, un fruct, un iaurt etc) intre mese cat sa nu moara de foame si mesele sunt, intr-adevar, la ore fixe... Cel putin, eu asa fac cu ai mei... Sa nu uitam ca astia mici au totusi nevoie de rutina in viata lor, cred ca e mai daunator, dpdv psihologic, sa traiasca intr-un haos total si sa nu stie la ce sa se astepte...

mother
    Guest
    este vb de bebelusi... chiar scrie.... nu am ajuns inca la copii mai mari... :)

oanachampion
    Guest
    Sa ma anunti cand ajungeti la copii de 1-3 ani... Glumesc, sper sa nu te superi pe mine!
    Pai la bb e simplu... Daca e alaptat, il alaptezi la cerere, daca e hranit cu formula, ii dai formula la nu mai putin de 2 ore (ca-i nenorocesti stomacul... mai bine ii cresti cantitatea de formula pe care o mananca la o masa). Si noaptea il lasi pe el sa se trezeasca sa ceara...

+ Raspunde
Pagina 1 din 27
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari