Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita maruta.alina's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2009
    Postari in forum
    15
    Fetelor, cate kg ar trebui sa aiba un copil de 1 an? Sunt putin ingrijorata pentru fetita mea... medicul spune ca este bine asa cum este, dar mie mi se pare cam slabuta... e drept ca la noi in familie toti sunt mai plinuti si poate am si eu ideea creata dupa acest "model"...

Floricica Nou Venita veronela.sv's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.02.2009
    Postari in forum
    7
    in general, din cate stiu eu, ar trebui sa-si tripleze greutatea de la nastere, dar nu cred ca este o regula.

Alin al meu are 10 kg, s-a nascut cu 3.350, iar de la 10 luni nu a mai pus un gram pe el.

Floricica Nou Venita doni_wild's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2009
    Postari in forum
    19
    andreuca s-a nascut cu 3.700 g, la un an avea cam 9kg juma. E mai mult lungana decat grasuta.

Floricica Cu Vechime ligiafodorean's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.11.2008
    Postari in forum
    7.046
    Carina s-a nascut cu 3.500 gr si la 1 an cantarea 9.850 gr... insa nici ea nu e deloc grasuna, dimpotriva comparativ cu alti copilasi pare mai slabuta... la inaltime stam chiar bine, masura 79 cm

Floricica Veterana alinna's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2007
    Postari in forum
    15.121
    eu stiu ca la 1 an ar trebui sa aiba de 3 ori greutatea de la nastere,
    Cel mare nu mi-a avut 10,4kg la un an ,iar cel mititel acum la 11 luni are 11kg

Floricica Cu Vechime annee's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2008
    Postari in forum
    8.186
    Eu zic sa nu te ingrijorezi,depinde de copil si de cum mananca si fetita mea sa nascut cu 3,650 gr si la un an a avut numai 9 kg.
    Dar pt linistea ta eu zic sa ii faci si un set de analize sa vezi daca totul e ok.Multa sanatate la bb .

claudia73
    Guest
    Orientativ, la varsta de un an, baietii ar trebui sa aiba 10,27 kg si 76 cm iar fetele ar trebui sa aiba 9,65 kg si 74,8 cm.
    Dar, indiferent de "tipare", in cazul in care copilul e sanatos, cred ca sunt fara sens grijile de genul: "ia uite, copilul ala e mai gras ca al meu, ce ma fac ?"

Membru inregistrat la
    28.11.2008
    Postari in forum
    7.046
    atata sunt de curioasa sa mergem si noi acasa sa-i fac Carinei un set de analize, nu de alta dar aici nu-ti face nimeni daca copilul e sanatos si pune in greutate...

ca vad ca in Ro toata lumea le face... vreau sa vad daca dupa o alimentatie cat de cat "ca la carte" o sa-i iasa ceva lipsuri de vitamine...

Floricica Avansata doloro's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.11.2007
    Postari in forum
    2.392
    Ligia nu ai ce face...chinui copilul , avitaminoza nu se vede din analizele de sange oricum..in Ro sunt exagerati cu multe chestii -analize, vitamine,fier,calciu....

Membru inregistrat la
    28.11.2008
    Postari in forum
    7.046
    asa ma gandeam si eu... stiu pediatri care la 2-3 saptamani trimit mamicile sa refaca analizele copilasilor... si ne mai miram cum se cheltuie banii din sistemul sanitar :))

rad eu acum... sa vad insa ce o zice pediatra cand ne intoarcem acasa... o si vad cerandu-mi rezultatele analizelor :)))))

Floricica Avansata doloro's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.11.2007
    Postari in forum
    2.392
    Trebuie sa tinem cont ca tiparele astea sunt pt copiii hraniti artificial care iau i greutate mai mult decat cei alaptati!!In Uk se schimba graficele astea pt bebelusi , se coboara media cu un kg parca , deci cum ar trebui sa fie un copil hranit natural,ca sa iasa in evidenta riscul de obezitate din timp.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari