Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita alex_ana's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.04.2011
    Postari in forum
    2

Greutate mica?

Buna mamici,
    Sunt noua pe forum si dupa cateva vizionari ale site-ului am obs ca sunteti mamici "pasnice" si cu dorinta de a da sfaturi si nu a critica sau judeca atunci cand se greseste.
    Am o fetita de 1 an si 7 luni si de foarte mica nu prea s-a "omorat " cu mancatul, in jurul varstei de 5 luni nu a mai dorit sa pape laptic(nu am avut lapte sa o alaptez si a papat lapte praf) si de atunci bea laptele numai prin somn. Am inceput diversificarea pe la 6-7 luni urmand indicatiile medicului, am facut zeci de analize, mereu i-au iesit bune, atat la sange cat s urina si scaun dar ea e foarte mofturoasa si papa tare putin .
    Acum la 1 an si 7 luni are 10 kg, este zglobie, o mica alpinista, mereu se cocota pe ceva dar dr. ei pediatru daca pana acum ma incuraja ca e ok cu greutatea acum imi zice ca e totusi prea slabuta si sa-i facem ceva investigatii. Acest gand ma sperie putin caci ultimele analize la sange i le-am facut in nov.2010 si au ieist chiar f bune, la scaun nu a trecut 2 luni de cand i le-am facut si ma chinuie gandul sa o chinui iar cu ace si doctori.
    Mamicile care au copii apropiati de varsta cu noi considerati 10 kg o greutate prea mica ptr varsta ei???
    Va multumesc!!!

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    da.sincer e o greutate micuta,dar nu de speriat.fetita mea la 1 an si 6 luni avea 13 kg.am o prietena care a nascut fata de 2200 si acum la 2 ani are doar 9 kg.si e sanatoasa.dar nu mananca.eu as zice pt linistea ta repetai analizele.dar sa stii ca fetita mea mananca enorm de mult,si nu asimileaza,din contra a slabit la 2 ani avea 14kgjumate si acum la 2 ani si 3 luni are nici 13kg.si nu iam facut nicodata analize.depinde de copil.fetita mea mananca si 3 polonice de ciorba la masa,si felul 2 si desert,asta e un exemplu dar in schimb face caca si de 2 ori pe zi,si de 3 ori.nu asimileaza asta e.

Floricica Nou Venita florin22's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.01.2011
    Postari in forum
    266
    buna, eu nu am avut probleme cu el cu greutate dar sora mea are fetita de 2 ani si 4 luni care are deabea 11 kg.si e sanatoasa tun dar nu pune in greutate dar de mancat mananca exact ca un soarec.eu zic sa nu iti faci probleme.

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Mi se pare aiurea ce ti-a zis medicul. Sa mai verifice si alte tabele... si sa nu se afunde doar in cifre.
    Eu iti spun standardele Organizatiei Mondiale a Sanatatii ... care spun ca la percentilul 50 la varsta de 19 luni este greutatea de 10.4 kg.... (adica 50% din copii sunt mai slabi decat greutatea asta si 50% mai grasi). http://www.who.int/childgrowth/stand...ercentiles.txt
    Mie importante mi se par si alte aspecte... in primul rand dezvoltarea generala... adica face ce ar trebui la varsta respectiva? , starea ei generala, aspectul fizic... pare palida, bolnava etc. Cat timp toate astea arata ok de ce ar fi ceva in neregula cu copilul? De ce copilul nu ar avea pofta de mancare ca sa ajunga bolnav?
    Daca as fi in locul tau nu as face nicio analiza doar pentru greutate.... mai ales ca mi se pare foarte buna greutatea. Dupa OMS o greutate sanatoasa pentru varsta respectiva ar fi undeva intre 8.3 si 13.3 ...

Floricica Cu Vechime fluturas's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2007
    Postari in forum
    5.785
    Citat Postat de alex_ana Vezi mesajul
    Buna mamici,
    Sunt noua pe forum si dupa cateva vizionari ale site-ului am obs ca sunteti mamici "pasnice" si cu dorinta de a da sfaturi si nu a critica sau judeca atunci cand se greseste.
    Am o fetita de 1 an si 7 luni si de foarte mica nu prea s-a "omorat " cu mancatul, in jurul varstei de 5 luni nu a mai dorit sa pape laptic(nu am avut lapte sa o alaptez si a papat lapte praf) si de atunci bea laptele numai prin somn. Am inceput diversificarea pe la 6-7 luni urmand indicatiile medicului, am facut zeci de analize, mereu i-au iesit bune, atat la sange cat s urina si scaun dar ea e foarte mofturoasa si papa tare putin .
    Acum la 1 an si 7 luni are 10 kg, este zglobie, o mica alpinista, mereu se cocota pe ceva dar dr. ei pediatru daca pana acum ma incuraja ca e ok cu greutatea acum imi zice ca e totusi prea slabuta si sa-i facem ceva investigatii. Acest gand ma sperie putin caci ultimele analize la sange i le-am facut in nov.2010 si au ieist chiar f bune, la scaun nu a trecut 2 luni de cand i le-am facut si ma chinuie gandul sa o chinui iar cu ace si doctori.
    Mamicile care au copii apropiati de varsta cu noi considerati 10 kg o greutate prea mica ptr varsta ei???
    Va multumesc!!!
    daca toate investigatiile pe care le-ai facut au dat rezultate normale eu consider ca este in regula!
    baietelul meu de 4 ani are undeva intre 13-14 kg.
    m-am stresat si eu destul in privinta greutatii timp indelungat...analize de toate felurile,de sange,imunitate,intolerante.etc...au fost in limite normale....nici anemic nu a fost si nu manca normal absolut deloc si pe temrn lung..

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    la 1 an si 10 luni are 13.100 kg si 95 cm...dar la noi este invers...ma dispera cu mancare.ar manca non stop dar nu orice....doar felurile ei preferate de mancare. dar ma ingrijoreaza de ce nu.i plac dulciurile si prefera muraturile. si cu fructele avem probleme.trebuie sa-i dau doar mere acrisoare si celelalte sa le ameste cu iaurt....nu ca i-as da dulciuri dar de ex biscuiti dulci sau cozonac. plus ca daca mananc eu ciocolata nici nu ma mai baga in seama ca site ca e f dulce,....in schimb mananca masline, castraveti murati, varza acra...tot ce tine de muraturi...

Moderator Floricica Senior madalinutzamamy's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    3.906
    Nu va mirati. Darius are 9 kg la 1 an si 8 luni. Medicul mi-a spus ca ar fi ok pt inaltimea lui(76 cm). Si tot mi se pare anormal. Greutatea vine si de faptul ca nu mananca mai nimic...ma chinui si ii fac tot ce este mai bun(cam stricta in privinta mancarii), sanatos de asemenea, ma las pe mine pentru el, prin a sfarsi in a arunca la cos(nu ca n-as sti cum sa gatesc, nu manaca facut de nimeni). Ii dau Pikovit, dar degeaba! Hellllllllllllp...mai ales ca are si numai 6 dintisori, primul i-a iesit repede, la 4 luni, si ultimul la 11 luni...ce ziceti ca trebuie sa fac? La analize iese bine, so? Ma incurc total...:(

miha.b
    Guest
    Citat Postat de alex_ana Vezi mesajul
    Buna mamici,
    Va multumesc!!!
    ce analize i-ai facut ana?
    obisnuite sau ai sapat mani adanc?

si fii-mea a fost unul dintre cei mai "uscati" copii de pe aici ... si acum are vreo 12-13 ...
    Tu cum arati? esti tot slaba? sotul tau?
    asimilezi usor sau nu?
    cum arata fetita ... pare slaba sau doar maruntica ...
    sunt copii si copii ...
    la unii se vede clar fara analize lipsa tonusului ... stiu un copil mai "gras" decat fii-mea si totusi pare foarte pricajit ... se vede clar ca il roade ...

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    In primul rand nu te mai stresa... asta este sfatul meu. Rolul tau este sa ii oferi mancare sanatoasa si variata, sa faci masa atractiva, sa il incluzi si pe el la masa voasta... incat masa devine un eveniment social. Apoi cat mananca asta ii dicteaza lui corpul, si doar un corp bolnav dicteaza gresit, si daca analizele sunt bune, atunci inseamna ca asa este el, mai micut decat alti copii.
    Proportia inalitme greutate mi se pare buna... deci nu cred ca arata "uscat".

Floricica Nou Venita alex_ana's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.04.2011
    Postari in forum
    2
    Multumesc fetelor pentru raspunsuri. Aseara la controlul de rutina pediatra mi-a calculat indicele ponderal si a ieist in limitele normalului si desi ar fi fost ideal sa aibe 10,700 si ea are 10kg a spus ca TOTUSI sa nu-i mai facem analizele ca arata bine fetita, are multa energie, nu da nici un semn de boala.
    Eu am sa incerc sa nu ma mai stresez caci pana acum fetita nu afost decat de 2 ori bolnava...impropriu zis bolnava...a avut de 2 ori rosu in gat si atat si e mai important cred sa fie sanatoasa.
    Ca sa-i raspund unei mamici , am o greutate normala si sotul meu a fost un slabanog in adevarul sens al cuvantului pana acum cativa ani ...
    Va doresc un Paste linistit, sa va bucurati de multa sanatate si liniste sufleteasca alaturi de familie!!!
    Noi plecam la munte.
    Va multumesc!!1

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    vezi ca nu ai avut motiv de ingrijorare?apropo de fetita de 2 ani care are 9 kg...aseara am sunato pe mama ei si mia zis ca din februarie a dato la cresa,iar acolo mananca tot si chiar sa ingrasat 800kg.e foarte multumita.acasa inka refuza mancarea dar e bine ca papa la cresa.asa ca succes.stii cum sunt eu?pt mine daca mananca un pic de ciorbita zilnic si un fruct pe zi eu sunt multumita.acum are varicela,de la gradi,si suntem in a 8 zi.a slabit 300 in zilele astea.refuza total mancarea.dar sper sa trecem peste asta.ea nu papa toata ziua decat un sandvish,si cateva linguri de ciorba.asta e toata mancarea.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari