Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Filmele violente si impactul acestora asupra copiilor

Astazi televiziunea din pacate promoveaza mult prea mult violenta, oriunde te-ai uita (inclusiv pe canalele de desene animate) sunt scene violente. La fel si filmele sunt din ce in ce mai violente si asta influenteaza si afecteaza in mod direct copiii.

Sunt studii efectuate care arata ca atunci cand copiii se uita la prea multe filme pot sa devina imuni, indiferenti la violenta si ceea ce este mai ingrijorator este ca acestia ar putea chiar sa ajunga in stadiul in care nu mai fac diferenta dintre violentle regizte din flime si cele din viata reala si pot chiar sa perceapa violenta ca modalitate de rezolvare a propblemelor si sa o transpuna in viata de zi cu zi in colectivitate sau la locul de joaca.

In plus, vizionarea filemlor violente ii fac pe copii sa devina agresivi si desi poate in unele cazuri efectele negative nu se vad pe moment, acestea pot sa iasa la suprafata in adolescenta atunci cand sunt si mai dificil de controlat.

sun2shine
    Guest
    Tocmai am citit ca nu s-a putut dovedi clar ca copiii ar "mosteni "violeta urmarind programe tv.Violenta o invata de la parinti.In primii 5-6 ani de viata modelul cel mai important din viata unui copil este mama sau tatal si pe ei doreste copilul sa ii imite pe cat mai mult posibil.Copilul de multe ori incearca sa ii faca concurenta parintelui de sex opus.
    Copii devin violenti cand:
    "1.parintii nu stiu sa le satisfaca nevoile psihologice si le inspira furie si violenta interioara
    2.cand ii imita pe parintii violenti
    3.cand parintii ii incurajeaza sa comita actiuni violente,nearatandu-se suficient de fermi cand copiii lovesc alti copii sau distrug obiecte
    4.cand nu sunt lasati sa elibere sentimensele violente"
    Citat din TOTUL SE INTAMPLA INAINTE DE 6 ANI.
    Primul motiv imi aduce aminte de faptul ca trebuie sa fim responsabili si sa nu dam vina pe altceva in momentul cand copilul are niste probleme.

Si inca un citat:
    " Copilul stie foarte bine sa faca diferenta intre violenta de la tv dsau de la cinema si violenta efectiva,atunci cand loveste un copil sau se arata crud cu un animal."
    Nu spun ca trebuie sa ii postam in fata tv-ul si sa ii lasam sa faca acest lucru necontrolat insa trebuie sale explicam ce si cum.

iubytzik22
    Guest
    Citat Postat de sun2shine Vezi mesajul
    Tocmai am citit ca nu s-a putut dovedi clar ca copiii ar "mosteni "violeta urmarind programe tv.Violenta o invata de la parinti.In primii 5-6 ani de viata modelul cel mai important din viata unui copil este mama sau tatal si pe ei doreste copilul sa ii imite pe cat mai mult posibil.Copilul de multe ori incearca sa ii faca concurenta parintelui de sex opus.
    Copii devin violenti cand:
    "1.parintii nu stiu sa le satisfaca nevoile psihologice si le inspira furie si violenta interioara
    2.cand ii imita pe parintii violenti
    3.cand parintii ii incurajeaza sa comita actiuni violente,nearatandu-se suficient de fermi cand copiii lovesc alti copii sau distrug obiecte
    4.cand nu sunt lasati sa elibere sentimensele violente"
    Citat din TOTUL SE INTAMPLA INAINTE DE 6 ANI.
    Primul motiv imi aduce aminte de faptul ca trebuie sa fim responsabili si sa nu dam vina pe altceva in momentul cand copilul are niste probleme.

Si inca un citat:
    " Copilul stie foarte bine sa faca diferenta intre violenta de la tv dsau de la cinema si violenta efectiva,atunci cand loveste un copil sau se arata crud cu un animal."
    Nu spun ca trebuie sa ii postam in fata tv-ul si sa ii lasam sa faca acest lucru necontrolat insa trebuie sale explicam ce si cum.
    Sa stii ca nu in totalitate este adevarat.Sa stii ca filmele violente, jocurile pe calculator care sunt violente instiga si mai mult copilul spre violenta......Este un fapt verificat de studii cu siguranta...nu ai vazut cazuri de copii din America care se jucau nu stiu ce joc gen counter sau vizionau filme violente si se duceau si ei cu pusca in scoala sa vada cum e.....

sun2shine
    Guest
    Da,astii sunt copii care au stat non stop al tv nu am zis sa facem experiente pe copii ci doar ca din cauza ca se uita la niste denese o jumate de ora sau se joaca un joc nu ii poate face violenti.De aia suntem parinti sa le explicam si sa le impunem unele lucru nu ii lasam in fata tv-ului si apoi zicem pai tv-ul a fost de vina,nu ,nu e adevarat,noi am fost de vina ca i-am lasat acolo s ane facem alte treburi sau ne-a convenit linistea din casa cu copilul la tv.Deci sa ne referim la exemple realistice nu la extreme.

iubytzik22
    Guest
    Citat Postat de sun2shine Vezi mesajul
    Da,astii sunt copii care au stat non stop al tv nu am zis sa facem experiente pe copii ci doar ca din cauza ca se uita la niste denese o jumate de ora sau se joaca un joc nu ii poate face violenti.De aia suntem parinti sa le explicam si sa le impunem unele lucru nu ii lasam in fata tv-ului si apoi zicem pai tv-ul a fost de vina,nu ,nu e adevarat,noi am fost de vina ca i-am lasat acolo s ane facem alte treburi sau ne-a convenit linistea din casa cu copilul la tv.Deci sa ne referim la exemple realistice nu la extreme.
    Eu m-am referit strict ca dependenta de tv sau de calculator nu este buna si ca poate avea un impact semnificativ asupra unui adult dapai asupra unui copil...ex sotu meu se joaca counter crede-ma ca nu ai vrea sa il intrerupi cand se joaca....devine foarte reclacitrant...nu mai zic de timpul pe care il pierde stand acolo si jucandu-se ...la fel si cu un copil daca prinde gustul de a se uita la fil;me violente...de crime...etc..sau sa devina dependent de calculator nu ii va face bine....majoritatea copiilor din ziua de astazi se joaca counter...si acolo ce se promoveaza? Violenta .....si sa stea ore in sir normal ca nu l-as lasa....asta asa e ca noi ca parinti trebuie sa ii educam si sa nu-i lasam de capul lor...si in timpul in care il lasam sa se uite la un film sa nu fie violent...la fel si cu un joc....sa fie ceva sa-i stimuleze creativitatea si nu s-o inhibe...

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Citat Postat de iubytzik22 Vezi mesajul
    Eu m-am referit strict ca dependenta de tv sau de calculator nu este buna si ca poate avea un impact semnificativ asupra unui adult dapai asupra unui copil...ex sotu meu se joaca counter crede-ma ca nu ai vrea sa il intrerupi cand se joaca....devine foarte reclacitrant...nu mai zic de timpul pe care il pierde stand acolo si jucandu-se ...la fel si cu un copil daca prinde gustul de a se uita la fil;me violente...de crime...etc..sau sa devina dependent de calculator nu ii va face bine....majoritatea copiilor din ziua de astazi se joaca counter...si acolo ce se promoveaza? Violenta .....si sa stea ore in sir normal ca nu l-as lasa....asta asa e ca noi ca parinti trebuie sa ii educam si sa nu-i lasam de capul lor...si in timpul in care il lasam sa se uite la un film sa nu fie violent...la fel si cu un joc....sa fie ceva sa-i stimuleze creativitatea si nu s-o inhibe...
    Iuby ce zici tu nu are legatura cu topicul.Sotul tau e adult,iar daca "n-ai vrea sa-l deranjezi" cand joaca nu stiu ce joc(ales de el) atunci el e cel care are o problema grava si nu faptul ca jocul in sine este "violent".
    Mai devreme sau mai tarziu cu totii ajungem in contact cu anumite scene de violenta.Din dorinta de a ne proteja copiii,unii dintre noi incearca sa scunda prin orice mijloc acest fenomen.Din pacate violenta exista si e bine sa ne pregatim copiii dpdv emotional,sa inteleaga cauzele si efectele acestui fenomen.
    Un copil trebuie sa afle ca violenta din filme este diferita de cea din viata reala.In filme un actor isi joaca rolul,nu este ranit ,dar un om agresat in viata reala va suferi.Ascunderea unor fenomene de acest gen sau negarea lor in preajma copiilor poate duce la posibilitatea ca,in viitor,un copil sa nu stie cum sa faca fata unei scene de violenta,sa nu stie la randul lui ca ar putea cauza raul cuiva...Nici eu nu pun filme care contin scene de violenta copilului meu,dar daca din intamplare nimereste peste asa ceva la tv,incerc sa-i explic situatia,sa-i spun ca nu-i bine,apoi schimb programul si mergem mai departe.
    Modificata de andreea 2929; 30.01.2011 la 23:08:13.

sun2shine
    Guest
    Gianina ai extras f bine esenta a ceea ce insemna legatura intre tv si violenta!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari