Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita alinabambola's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.05.2010
    Postari in forum
    1

Fetita mea nu vrea sa mearga la gradinita

Buna ziua tuturor ,numele meu este Alina sunt o mamica in varsta de 33 ani si am o fetita de 3 anisori impliniti in septembrie 2011.Fetita mea este nascuta in Romania insa la varsta de 2 ani ne-am mutat cu familia in Germania ,unde acum aici avem serviciul .Micuta mea este inscrisa la gradinita din oct 2011 acolo nu are copii romani , ea vorbeste numai limba romana si nici aia foarte bine , la noi in casa se vorbeste limba romana si din acest motiv fetita mea nu merge cu placere la gradinita pentru k nu se poate intelege cu copii. Este foarte atasata de calculator , priveste singura in internet programele disney , isi cauta jocuri pe internet iar cand nu este cu calculatorul face puzzle de la 20 pana la 64 piese. Ce ma pune pe ganduri este faptul k nu vrea sa invete o poezie si nici nu vra sa invatam impreuna din carti , de innumarat imi innumara pana la 10 pe germana , nu mai vrwa sa innumere in romana dar mai mult de atat nu vrea sa faca . La calculator stie sa scrie singura jocuri , sau mickey mouse , tom si jerry genul acesta de desene urmareste insa nu recunoaste literele pe hartie , doar pe tastatura . oare sa fie o problema ca nu vrea sa invete sau sa mearga la gradinita ? ce ar trebui sa fac , gresesc eu , cum ar trebuii sa-i stimulez interesul pentru invatat ? Multumesc si astept sfaturile voastre.
    Modificata de alinabambola; 21.01.2013 la 13:51:10.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Ziua buna, Alina!
    Daca fetita ta inca nu intelege limba germana. mi se pare firesc sa nu isi doreasca sa mearga la gradinita. Cand se va familiariza cu limba, poate va accepta ideea.
    Noi locuim in Grecia, eu sfiind romanca iar sotul meu grec. Irini, fetita noastra, nu vobeste si nici nu intelege mare lucru din limba romana. De fiecare data cand incerc sa ii vorbesc in romaneste devine irascibila si imi spune ca nu vrea sa ii vorbesc romaneste. Cand vine mama mea la noi, daca nu sunt eu pe post de traducator, Irini, deasemenea devine irascibila. Eu cred ca este firesc.
    Asa ca draga Alina, ai rabdare cu fetita ta pana cand va invata limba germana (copiii mici invata foarte repede mai ales daca sunt fortati de imprejurari) si sunt sigura ca apoi va merge cu placere la gradinita. O experienta asemanatoare a avut vara mea cu fetita ei cand au plecat in Anglia. Incateva luni micuta s-a adaptat si a fost chiar incantata.

Apropo de interesul pentru invatat, nu stiu cum as putea sa te sfatuiesc. Chiar nu stiu. Depinde de fiecare copil in parte, de capacitatea de invatare, de inclinatii, de dorinta si de abordarea pe care o au cei din jur.
    Eu cu Irini nu am astfel de probleme. Ii place si ei sa se uite la desene animate, fie la televizor, fie la computer. Iar daca o las, poate sa se uite ore in sir. Daca ii propun insa sa ne jucam de-a scoala, e mult mai incatata decat de orice desen animat. Recunoaste toate literele alfabetului (acum incercam chiar sa le scriem), stie sa spuna alfabetul cantand, stie sa numere pana la 20; apoi ii spun eu 21 si ea continua pana la 29; ii spun 30 so continua pana la 39 si tot asa... Stie sa imi spuna orice cuvant cu ce lipera incepe; stie o gramada de cantecele, povesti pe care le-a invatat pe de rost etc etc.
    Nu cred ca Irini e un copil extraordinar de inteligent pentru varsta pe care o are (3 ani si 3 luni) dar o ajuta foarte mult faptul ca are capacitate de concentrare, memorie buna si, cel mai important, entuziasm pentru a invata orice.

Oricum, Alina, eu una nu m-as ingrijora prea tare daca fetita nu vrea - inca- sa invete. Pana la urma e inca micuta, mai are timp...
    Iar asa, ca un sfat, ti-as spune sa incerci sa o lasi cat mai putin timp in fata calculatorului sau a televizorului. Fa-i un program strict si in cele din urma, cred ca de nevoie va accepta sa faceti si alte activitati impreuna.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    De acord cu ceea ce a spus ana inainte. cunosc si eu copii romani care nu voiau sa mearga din aceleasi considerente, insa s-au adaptat ulterior. este normal sa nu vrea fiindca nu poate socializa. daca voi lucrati acolo si cunoasteti limba incercati sa o invatati macar expresiile uzuale acasa si asta deja constituie un pas important in relationarea cu educatoarea si ulterior cu ceilalti copii. de asemena, calculatorul nu face altceva decat sa inhibe socializarea, sa marginalizeze, sa izoleze. daca vrei un copil singuratic, retras, care sa stea numai in fata computerului, ok, eu nu pot spune contrariul. dar ca fost cadru didactic si ca mama iti spun ca nu este bine deloc. la aceasta varsta si desenele animate, si televizorul trebuie controlate, portionate, nu non stop. stimularea vizuala si la nivelul limbajului e mai bine sa se faca prin intermediul cartilor adecvate varstei, prin iesiri in natura cat mai mult posibil, prin plimbari si joaca cu copiii de aceeasi varsta. altfel, ulterior, se va ajunge la insingurare si frustrare. copilul la aceasta varsta are o capacitate uriasa de a invata. aici sunt copii care vorbesc 3 limbi fara probleme inainte de 3 ani, dar numai cu multa stimulare din partea parintilor si cu crearea unui mediu adecvat varstei. literele? pai de ce ar fi importante literele la 3 ani? asta e pentru gadilarea orgoliului parintilor, hai sa fim seriosi. sunt copii care au invatat alfabetul si la 2 ani, dar sunt lucruri mult mai importante pe care trebuie pus accentul acum. chestia ca nu vrea sa invete e relativa. depinde mult de metoda. la a mea, de exemplu, niciodata nu ar merge repetatul ca un papagal...:))) ea a invatat sa numere cantand, numarand obiecte, imagini etc. in ambele limbi. si asa cu fiecare chestie pe care o stie. nu am stat niciodata sa o invat o poezie. adica sa repete dupa mine. cand avea chef, imi cerea si eu ii spuneam. si la un moment-dat mi le zicea inapoi. sau le spunea jucariilor. la fel cu cantecele, cu povestile... fiecare e diferit si are ritmul lui si aptitudinile lui. iar rolul parintelui acum e deosebit de important fiindca trebuie sa il cunoasca si sa il ajute sa isi dezvolte aptitudinile si personalitatea.

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Printr-o experienta asemanatoare a trecut si fiul meu. Atunci cand ne-am mutat peste ocean, el avea 2 ani si nu cunostea o boaba engleza. A inceput sa mearga la gradi cam de la 2 ani si 2 luni, la inceput cateva ore pe sapt, sa se obisnuiasa, apoi a intrat in programul normal de la 7am la 6 pm. In primele zile plangea pe rupte diminetile, si urla mai tot timpul "vreau acasa". Tin minte ca mai toate educatoarele au venit sa-mi spuna ca ele stiu cum ii spune la "at home" in lb romana :)
    Daca pana atunci copilul nu spusese nimic in engleza, cam dupa 1 sapt a inceput sa utilizeze cuvinte simple si invatase deja expresii uzuale.
    Nu iti exagerez, insa dupa 2-3 luni a fost fluent in lb engleza si unele chestii le invatam eu de la el.
    Pe vremea aceea fiu-meu nu a avut access la calculator absolut deloc, sa nu mai vorbesc de internet. Contact cu lb engleza l-a avut la programele TV, unde l-am lasat sa se uite exact pt a se familiariza cu limba, si eventual in parc, atunci cand se juca cu copii de alte natii.
    Parerea mea este ca preocuparea ta cum ca "nu vrea sa invete" inca nu-si are temei. Copila are doar 3 ani, nu trebuie fortata sa invete, creierul ei e oricum un burete si absoarbe totul prin joaca.
    Iar in ceea ce priveste faptul ca nu vrea sa mearga la gradinita, consider ca e ceva trecator. Sunt multi copii cu "toane" din acestea. Tu ca parinte trebuie sa-i oferi posibilitatea de socializare cu alti copii, du-o in parc, aranjeaza play dates cu alti copii, du-o la biblioteca sau la centre comunitare unde sunt convinsa ca exista programe/activitati pt copii. Eventual pune-i programe/DVD pt copii sa se familiarizeze cu limba, si nu uita ca statul in fata PC-ului nu ajuta la socializare.
    Multa bafta!
    Modificata de MJ forever; 21.01.2013 la 20:15:12. Motiv: typo

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de MJ forever Vezi mesajul
    Daca pana atunci copilul nu spusese nimic in engleza, cam dupa 1 sapt a inceput sa utilizeze cuvinte simple si invatase deja expresii uzuale.
    Nu iti exagerez, insa dupa 2-3 luni a fost fluent in lb engleza si unele chestii le invatam eu de la el.
    :)) cunosc fenomenul. eu iau acum lectii de valenciana de la ea. si rade de se strica atunci cand imi spune cuvinte pe care eu nu le stiu, se simte bine fiindca schimbam rolurile. si ma intreaba:"cum, mami, nu stii?"si cand ii zic ca nu (ceea ce e adevarat :)) ), mi le explica in spaniola (cum primesc ei explicatia la gradinita) si abia dupa aia in romana... si imi dau seama ca nu am nici un sfert din capacitatea ei :)))) am imbatranit....

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari