Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime avvva's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.12.2009
    Postari in forum
    7.768

Fara pampers la 2 ani

Buna mamici
    Am un baietel de 2 ani, care face la olita de mai bine de 4-5 luni, pe timp de zi. Noaptea ii mai pun scutecul, deoarece nu prea reusim sa ne trezim de cateva ori sa mergem la baie, dar in curand ma voi "programa" numai pt asta. Asadar, semnaleaza sau arata ca vrea la baie. Doar ca de 3-4 zile face pe el incontinuu, ba uneori se mai si distreaza cand ii curge in sandale. L-am intrebat daca simte cand "vine" si a raspuns afirmativ, iar la intrebarea "de ce nu semnalezi", nu zice nimic. De cateva ori, l-am inteles, dar deja rabdarea mea ajunge la limite. Am incercat metode gen explicat frumos, repetat ce zicem cand trebuie, ba m-am suparat pe el, ba m-am infuriat si i-am dat una la fundulet, ba doar l-am pedepsit 5 min sa stea in pat si sa se gandeasca daca e bine ce a facut (ma indoiesc ca pricepe el ce e bine sau rau), i-am explicat ca e baiat mare, ne-am pupat, imbratisat si promis ca nu mai face si totusi... in fine, intrebarea mea este daca ati trecut prin asemenea perioade. eu sunt constienta ca e doar o perioada, dar e destul de dificila si nu stiu exact cum sa procedez. am tot analizat daca nu cumva a trecut printr-o vezi Doamne trauma, dar nu cred. Poate o fi vreun semn de revolta la ceva, dar ... la ce? Pe cand credeam si eu ca i se intaresc muchii burtii, regresam. Oricum, scutecul nu i-l voi pune inapoi sub nicio forma.

sadia
    Guest
    E muuuult prea devreme pentru asemenea pedepse....apoi e devreme sa-l tii fara pampers.Se vede clar ca el nu este pregatit sa renunte la el.Copilul e cel care renunta la pampers orice ai face tu.......

Membru inregistrat la
    01.12.2009
    Postari in forum
    7.768
    Citat Postat de sadia Vezi mesajul
    E muuuult prea devreme pentru asemenea pedepse....apoi e devreme sa-l tii fara pampers.Se vede clar ca el nu este pregatit sa renunte la el.Copilul e cel care renunta la pampers orice ai face tu.......
    sadia,
    din pacate, din motive de sanatate am fost nevoiti sa renuntam asa repede la scutec. a facut o iritatie la fundulet, nu a trecut cu nicio crema si dermatologul ne-a fortat sa renuntam la scutec. urina si scaunul prea acide, pielea "imatura", combinatie nefericita petru noi. a si folosit, de atunci nu avem probleme. iar sa-i pun scutec acum, ar fi un regres total si peste cateva luni, sa o iau iar de la capat!
    cat despre pedepse, pe langa toata toleranta de care sunt eu capabila, chiar consider ca mai are nevoie uneori de timp sa reflecte asupra lucrurilor, altfel ma stoarce de toata energia si vlaga pe care o am. dar nu asta e tema asupra careia cer eu pareri:)

sadia
    Guest
    Am inteles........un scutec bun,in afara de cele comercializate nu a-ti gasit,nu v-a recomandat dr.E cam greu la varsta asta sa inteleaga fenomenul......chiar si cel de pedepsit,pt simplul fapt ca el nu intelege ce e aia pedeapsa,poti sa-i explici mult si bine...si duci munca de sisif.......
    Mai cere sfatul unui alt medic ........

Floricica Nou Venita slv_ppsc's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.03.2013
    Postari in forum
    78
    Eu nu am aceasta experienta, insa cred sincer ca nerabdarea sau nervii nu pot avea efectele dorite :)Ar functiona mult mai bine metode amuzante, distractive pt copilas. De exemplu, sa primeasca o recompensa pt. o incercare/o reusita, parcticati jocuri in timp ce sta pe olita. Stiu de la cineva ca a folosit niste stickere lipite in olita care se colorau cand copilasul facea pipi peste ele si era bucurie mare :)))

Un alt exemplu, poate e de ajutor, se foloseste o papusa...

Aceasta este tehnica Dr. Phil McGraw, psiholog licentiat care a devenit un renume in ingrijirea copilului in ultimii ani. Programul sau se bazeaza mai ales pe folosirea unei papusi speciale care bea si uda. Parintii folosesc papusa corect anatomic pentru a ilustra copilului folosirea adecvata a toaletei, precum si a-i prezenta lenjeria pentru copilul mare.
    Aceasta tehnica cuprinde 6 pasi de urmat:
    Aratati copilului o papusa care uda:
    Copilul va invata aratind papusii cum sa mearga la olita. Copilul va da un nume papusii si ii va da sa bea. Veti merge impreuna la toaleta si veti pune papusii lenjerie de copii mari.
    Dati o petrecere pentru papusa pentru ca a mers la toaleta!
    Cind papusa reuseste sa mearga la toaleta fara sa se ude, dati o petrecere mica pentru aceasta. Lasati copilul sa inteleaga ca mersul la toaleta este ceva bun si ca va avea si el o petrecere cind va merge la toaleta.
    Scapati de scutec.
    La inceputul procesului ati pus lenjerie pe papusa. Acum este timpul sa dati scutecul deoparte si sa puneti lenjeria pentru copil.
    Copilul sa bea multe fluide.
    Dati copilului sa bea multe fluide. Cu cit trebuie sa mearga la baie mai repede cu atit il puteti invata.
    Zece excursii la toaleta cind are loc un accident.
    Intrebati copilul daca trebuie sa mearga la toaleta. Copilul poate spune nu. Daca copilul va face pe el nu il certati, vreti ca aceasta sa fie o experienta pozitiva. Luati copilul, duceti-l la baie, dati-i jos lenjeria si asezati copilul. Faceti asta de 10 ori la rind. Astfel se dezvolta memoria musculara si copilul probabil va face la toaleta.
    Sarbatoriti copilul!
    Cind acesta a reusit sa faca la olita, dati o petrecere. Mai mult acesta poate sa isi sune eroul favorit si sa ii spuna despre reusita lui. Rugati un prieten sau o ruda sa va ajute, interpretind eroul la telefon.
    Cind copilul are un accident, doar duceti-l la baie de 10 ori la rind cum ati facut inainte. Astfel memoria musculara va continua sa se formeze. Si nu uitati sa mentineti atitudinea pozitiva.

Floricica Nou Venita germina's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.08.2013
    Postari in forum
    10
    "E muuuult prea devreme pentru asemenea pedepse....apoi e devreme sa-l tii fara pampers.Se vede clar ca el nu este pregatit sa renunte la el.Copilul e cel care renunta la pampers orice ai face tu......."

Mare dreptate are Sadia. Si noi am trecut exact prin ce povestesti tu si s-a dovedit ca pur si simplu nu era inca momentul, chiar daca asa NI SE PARUSE pana atunci. Am scirs cu majuscula pentru ca, acesta a fost cuvantul cheie pe care ni l-a revelat psihologul. (Pentru ca eu, mamica crizata, am apelat la psiholog pentru ca eram disperata ca "regresase").Si asa cum ne-a demonstrat psihologul peste un an,problema s-a rezolvat de la sine dupa ce am aplicat mai mult sau mai putin strategia descrisa in postul de mai sus.

Succes si sanatate la puiutz

Membru inregistrat la
    01.12.2009
    Postari in forum
    7.768
    va multumesc pentru sfaturi, am sa tin cont de ele in viitor...
    daar, eu tot nu cred ca e prea devreme la 2 ani fara pampers. femeile in varsta imi spun ca pe vremea lor, adica atunci cand eram noi mici, ff repede se renunta la scutec. si chiar merg pe ideea ca se poate. in fine, voi vedea cum voi rezolva acest lucru, dar nici sotul nu este de acord sa reluam scutecul. copilul meu are piele atopica, deci mereu am folosit scutecul cel mai bun, cremele cele mai bune sau ma rog, cele care ni le-a recomandat dr. zilele urm vom merge la mare si poate va fi in folosul nostru sa stea cu funduletul gol pe acolo. sau poate ca nu...:)
    PS. slv_ppsc m-am distrat enorm citind tehnica:)) e super interesanta. e sunt o fire realista si directa si desi copilul ma schimba mult si ma face sa rad mai mult decat sunt eu obisnuita sau sa ma joc cu el te miri ce, la asta nu m-as fi gandit niciodata:)) voi testa si metoda asta, voi duce o papusa la olita si apoi voi sarbatori:)))
    multumesc fetele!

Floricica Avansata alinaflory's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2009
    Postari in forum
    1.986
    Draga mami si al meu baietel are aproape doi ani. Peste doua saptamani incepem cresa, noi lucram la olita de aproape doua luni insa nu prea ne iese de cele mai multe ori, la pisu refuza categoric sa stea cu funduletul pe olita asa ca tatii la invatat sa faca din picioare , daca are olita prin preajma o ia si o aduce la noi si face , dar mai face si pe jos , caca a inceput sa se aseze singur sa faca , insa nici eu nu cred ca este inca pregatit in sensul ca ar trebui in primul rand sa spuna din gurita 'pipi' sau 'caca' noi ca mamici intelegem limbajul lor si ne dam seama insa la gradi sunt convinsa ca nu va stii nimeni sa il inteleaga ca face pipi daca nu spune din gurita, am mai observat deasemenea ca nu stiu sa se tina cand spune ca face chiar face in urmatoarea secunda. Educatoare de la gradi mi-a spus acelasi lucru ca pana nu va stii sa spuna din gurita va fi mai greu si ca in general baietii sunt mai greoi la vorbit si la olita insa mai este timp destul, odata si odata va invata el, in primul rand trebuie sa avem rabdarea necesara si el face mai peste tot prin casa dar.... incerc sa fiu cat de intelegatoare pot daca il cert sau il pedepsesc va capata frica si sigur nu se va mai atinge de olita un timp

Toate cele bune

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    buna mami.cum s-a mai spus copilul trebuie sa fie pregatit.cand renunti la pampersi trebuie sa te innarmezi cu rabdare si paturici (noi am avut de la hapy) ca sa le pui pe pat pe canapea,sa nu iti miroasa casa a pisu.fetita mea a vrut ea sa renunte la doi ani,nu m-am inteles cu ea,ziua se scapa si cred ca a tinut-o asa pana pe la 2 ani jumate,iar noaptea abia la 3 ani am renuntat.dar nu trebuie sa scoli copilul noaptea nu stiu de cate ori,e prea greu pt copil.eu o culcam la 10 noaptea,si o sculam eu pe la 12-1noaptea,stiind ca a baut lapticul si il va elimina.facea si se culca la loc.apoi pana dimineata nu mai avea ce pisu sa faca.deci o data este suficient.plus ca nu o fortam,aprindeam lumina o mangaiam pe cap si o intrebam daca face pisu,daca facea se scula,daca zicea ca nu face,asa era,nu ii venea,nu facea pana dimineata.si s-a obisnuit f repede.nici o luna nu a durat.si se invata si se scoala singura.acum nu face noaptea,face cand se culca si mai face dimineata.multa rabdare si lasa pedepsele ca e prea mic

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    Si eu cred ca baietelul tau inca nu este pregatit asa cum au spus de altfel si antevorbitoarele mele. Eu nu m-am stresat deloc cu scutecul, dar e adevarat ca nici nu am avut probleme cu iritatia. In jurul varstei de 2 ani, am scapat de scutec pe timp de zi practic intr-o zi, iar pentru noapte ne-a trebuit o saptamana, dar acest lucru a fost posibil doar pentru faptul ca fetita mea a fost pregatita in totalitate sa fac acest lucru. In primele 2 zile mi-a fost teama sa ies afara fara scutec, apoi mi-a cerut ea sa nu-i mai pun. E adevarat ca acum multi ani in urma femeile isi puneau copii mai devreme pe olita pentru ca doreau sa scape de spalat scutece, dar asta nu inseamna ca acei copii chiar intelegeau ce se intampla. Imi amintesc ca acum vreo 2 ani am participat la o intalnire cu mamici si acolo a fost invitat un psiholog. O mamica spunea ca fetita ei care nu implinise inca un an facea la olita. De fapt copilul nu stia sa faca la olita, era doar pus din cand in cand de mama si atunci se intampla sa faca. Psihologul i-a spus sa nu fie prea entuziasmata de reusita pentru ca mai are drum lung de parcurs pana cand va ajunge copilul sa constientizeze acest lucru si ca practic ea doar stresa copilul punandu-l toata ziua pe olita
    Daca incepi de foarte devreme sa-l pui la oala procesul este mult mai lung si mai anevoios decat faca incepi atunci cand copilul e mai mare si chiar intelege si simte.
    uite ce am extras dintr-un articol - Controlul vezicii urinare este mai tardiv decat controlul sfincterului anal. De abia dupa 18-20 de luni se ajunge la stadiul in care apetitul este capabil de a-si frana voluntar mictiunile. -
    In timpul noptii copilul nu poate inca sa se controleze, poate uda patul chiar in timpul unui somn scurt. Poate fi ajutat daca este pus pe olita inainte de a fi dus sa se culce. Cat timp se uda inca noaptea, i se pun scutece, decat sa fie apostrofat cand uda cearceafurile.

Nu va fi trezit in cursul noptii pentru a fi pus pe olita. El nu poate sa se pastreze curat noaptea, pana nu a ajuns la un control complet al sfincterelor in timpul zilei. De obicei, copilul devine curat si noaptea la 2-3 ani (unii copii se scoala singuri noaptea si urineaza fara ajutor).
    Modificata de meprincipessa; 19.08.2013 la 13:08:59.

Floricica Nou Venita Raluchet's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.06.2011
    Postari in forum
    193
    Copilul este gata pentru a folosi olița? Pediatrii spun în general că o renunțare completă a scutecelor poate fi în jurul vârstei de trei ani (de obicei fetele pot să renunțe mai devreme ) .
    La această vârstă , copilul ar trebui să fie capabil să-și recunoască presiunea vezicii urinare și a intestinului ca să-și dea seama când trebuie să urineze. De asemenea, ar trebui să fie capabil de a amâna aceasta nevoie.
    Sfaturi pentru mami și tati:
    • Nu-l obișnuiți să folosească olița la anumite ore. Lasați-l să-și dea seama că trebuie să o folosească când are nevoie.
    • ”Bravo! Foarte bine!” Faceți multe complimente atunci când este capabil să se ducă la baie să-și tragă pantalonii jos și să facă pipi singur chiar daca jumătate a făcut pe el!
    • Fiți răbdători
    • Nu-l certați dacă face pe el, încurajați-l spunându-i “nu-i nimic, va fi mai bine data viitoare…”
    • Îmbracați-l cu un trening ca să-i fie ușor să și-l dea jos, cel mai ușor e vara că poarta costum de baie!
    • Olița sau toaleta? Vedeți ce preferă el, lasați-l pe el să aleagă.
    • Uneori se mai întâmplă… Sunt șanse să mai facă pe el de câteva ori, doctorii spun că abia la vârsta de 5 anișori copii ar trebuie să se controleze și să fi învățat la perfecție acest lucru. Dacă cumva încă există probleme consultați medicul.
    • Anotimpul vă poate ajuta! Este mai ușor de încercat vara. Fără îmbrăcăminte groasă, mereu în costum de baie!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari