Ultimele discutii din forum
    new sunshine
    Guest

Efectul Barbie asupra fetitelor

Topicul este raspuns la articolul Efectul Barbie asupra fetitelor

Sunt f multe jucarii la cre trebuie sa ne gandim de 10 ori inainte de a le cumpara.Generatie noastra a dus lipsa de jucariile care vorbesc,papusi "inteligente "si tto felul de alte jucarii minune.Foarte mutle dintre aceste jucarii sunt banale si cu toate ca si noi le avem pot sa va spun ca nu au invatat nimic de la jucaria care recita poezii,canta alfabetul si alte minuni.Copiii fiind mici le asculta ca pe un tv care nu stimuleaza vorbirea ci o inhiba.

oanachampion
    Guest
    100% de acord cu ce ai zis, Adela.
    In legatura cu imaginea papusilor vs. imaginea pe care o au fetitele despre corpul lor... Cred ca e o tendinta a societatii in general, nu neaparat a papusilor in sine... De ex., acum cativa ani erau "la moda" papusile Bratz... nu cred ca a visat vreo fetita sa aiba capul de 5 ori mai mare decat corpul... Iar Barbie nu sunt numai blonde cu ochi albastri (cum erau pe vremuri)... Sunt si brunete, roscate, negrese etc. E adevarat, insa, ca toate sunt slabe... Insa, sa fim seriosi, daca ai un copil gras, nu cred ca primul lucru care iti vine in minte e "vaaai, nu arata frumos", cu "aoleu, va avea probleme de sanatate din cauza obezitatii". De-aia nu mi se pare asa de oribila "promovarea" respectivei imagini (a unui corp slab), pt. ca, in realitate, nu e sanatos sa ai altceva in afara de un corp armonios...

oanachampion
    Guest
    A, si inca ceva: parintii dau prea repede vina pe orice influenta exterioara, ca sa-si acopere vina lor, de a nu discuta suficient cu copiii, de a nu ii educa etc. Uite asa a ajuns orice tentativa de violenta la tv sa fie blamata pt. violenta copiilor, imaginea fotomodelelor strica respectul de sine al copiilor etc... Eu una nu cred in asta. Atata timp cat parintele e prezent in viata copilului si il invata sa faca diferenta dintre realitate si fictiune, dintre a fi slab=sanatos si a fi slab=aschie-care-vomita-tot-ce-mananca-chiar-si-un-biscuite, nu cred ca un copil poate fi afectat in o asa de mare masura de ce vede...

new sunshine
    Guest
    Foarte adevarat Oana si aici problemele se leaga una de alta.Nu putem da vina pe tv ca propriul copil e rasist sau violent.

oanachampion
    Guest
    Tocmai am citit ceva: daca ar fi o femeie adevarata, dimensiunile lui Barbie ar fi 99-45-83... pe 2,19 m... Nu stiu cine ar vrea sa arate asa...

oanachampion
    Guest
    Vaaai... ce mi-am stricat imaginea de sine... Daca as fi Barbie, as avea picioarele cu cativa cm mai scurte... Gata, m-am hotarat, mi le dau la taiere!

new sunshine
    Guest
    Ale mele au Barbie.Cateva le-am cumparat pt satisfactia mea proprie.Cateva le-au primit si au stat intr-un sertar pana acum vreo sapatamana.Acum au si ele trecere.Le cara Tia si Khloe de jos sus si de sus jos.

oanachampion
    Guest
    Eu mi-am dorit tare mult o Barbie cand eram copil... Prima Barbie din viata mea (si unica, de altfel) am primit-o de ziua mea... de 25 de ani (de la sotul meu)...

new sunshine
    Guest
    Stii la ce ma mai duce gandul citind asta?Unii parinti spunand:are hdhd cand ei nu stiu sa isi stapaneasca copilul,cauta un motiv pt faptul ca nu au stiut sa le spuna nu la momentul potrivit!

Floricica Cu Vechime digutix's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.05.2007
    Postari in forum
    5.303
    si fetita mea a fost afectata de obsesia barbie insa eu nu i am alimentat-o astfel cu timpul i a trecut.

oanachampion
    Guest
    Exact! Ai dreptate!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari