Ultimele discutii din forum
    Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    eu ma uit la Sara si vad ca parca prefera sa faca totul cu manuta si piciorusul stang! sa manance, sa arunce, sa dea sut, sa urce scarile (intai cu stangul!). o fi stangace? copiii vostri au vreo preferinta? ati observat ceva in sensul asta? sau e devreme sa spunem daca avem copii stangaci?

Floricica Avansata ramona mag's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    si daca e ce?
    ti se pare o problema ?
    mie sincer nu
    lasa-o asa cum ii vine ei mai bine
    nu o obliga sa foloseasca alta mana decat ii vine ei mai usor

Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    acest subiect era o invitatie prietenoasa sa spuna fiecare daca are copil stangaci sau dreptaci, in cazul in care si-au dat bine seama (pt. ca vorbim de copiii intre 1 si 3 ani). sau daca nu si-au dat seama, sa povesteasca despre picii lor daca au preferinta pentru una din manute, respectiv piciorus. nu e nici o problema pentru mine, draga ramona, nu trebuie sa fii asa recalcitranta. te invit sa ne spui: copiii tai sunt dreptaci sau stangaci? multumesc!

Floricica Avansata katalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.10.2007
    Postari in forum
    2.287
    fetitza mea nu stiu daca este dreptace sau stangace ,dar i-si mananca cu pofta piciorusul stang
    si eu si sotul meu suntem stangaci ,si fratele meu tot stangaci este ,numai ca eu scriu cu mana dreapta ,dar prefer sa fac foarte multe lucruri ,de ex sa mananc ,cu mana stanga,mi-e mai usor asa .
    daca pitica noastra va fi dreptace ,am sa ma prapadesc de ras.

Floricica Cu Vechime fluturas's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2007
    Postari in forum
    5.785
    Cred ca e devreme sa fiu absolut sigura dar de mic si-a folosit mult mai mult manuta stanga..daca ii intind ceva,o jucarie,lingurita....prima data intinde stanga...in familie socrul e stangaci dar isi foloseste foarte bine ambele maini...n-o sa-l fortez niciodata pe Alex in acest sens!

Floricica Avansata ramona mag's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    nu am fost recalcitrabnta deloc gaby
    scuze daca a parut asa
    doar ca am avut impresia ca ti se pare o problema daca ar fi stangaci pt ca stiu destui oameni care si-au fortat copii sa foloseasca drapta
    cumnatei mele i-au legat mana stanga la spate ca sa scrie cu dreapta

Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    ma bucur ca ne-am lamurit! eu am un frate stangaci si bunica mea era stangace, nu i-a obligat nimeni sa nu foloseasca mana stanga. cred ca putin mai greu va fi cand vor invata sa scrie, nu? ca un dreptaci nu prea are cum sa-l ajute pe stangaci in privinta asta. mi-aduc aminte ca ai mei ar fi vrut sa tina mana fratelui meu in mana lor, sa-l conduca la scris, dar nu reuseau! in rest, sanatosi sa fie toti!

Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    ce multi stangaci in familia ta! mai rar asa ceva! da, ar fi chiar dragut ca fetita ta sa fie dreptace!

Floricica Debutanta mirela_a's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.08.2006
    Postari in forum
    954
    eu inca nu pot sa imi dau seama... foloseste ambele manute la fel de mult. nu am observat o preferinta pentru dreapta sau stanga. dar oare se nasc dreptaci sau stangaci? sau devin?

cristina elena
    Guest
    Gabry daca ai un frate stangaci si bunica ta la fel e stangace e posibil ca si fetita ta sa mosteneasca.
    Totusi e cam devreme sa-ti dai seama. Cand o sa inceapa la scris atunci poti sa-ti dai seama mai bine.
    Baiatul meu e stangaci, fetita inca nu stiu.
    De mic am observat ca Cristi prefera mai mult stanga decat dreapta si cand a inceput sa-l pasioneze culorile, creioanele mi-am dat seama: e clar e stangaci.
    Nu l-am fortat deloc cu dreapta, tatal meu e invatator si a spus ca cea mai mare greseala e sa fortezi un stangaci sa devina dreptaci.
    L-am lasat deci asa, daca-i place cu stanga cu stanga sa scrie. Foloseste si dreapta la calculator-la mouse si la altele dar de scris tot cu stanga.
    Si privind faptul ca se nasc sau devin? eu zic ca se nasc asa: dreptaci sau stangaci.
    Eu de scris scriu cu dreapta dar unele lucruri mai bine le fac cu stanga, m-o fi mostenind pe mine poate, sau pe soacra mea, cine stie?!

Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    si eu cred ca stangaci sau dreptaci te nasti, nu devii!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari