Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime ligiafodorean's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.11.2008
    Postari in forum
    7.046
    Buna fetelor...

Carina are deja 1 anisor insa in continuare la masa ii dau eu sa manance... ii mai dau lingurita in mana insa pana acum nu am lasat-o sa incerce sa manance singurica... ce-i drept poate din comoditate sa nu murdareasca jumatate sufrageria

Copilasii vostri de la ce varsta au inceput sa foloseasca singuri lingurita?

new sunshine
    Guest
    Khloe are aproape un an jumate insa eu am lasat-o de pe la un an si ceva sa manuiasca furculita pt ca era mai usor pt pireu si o foloseste destul de bine....azi dimineata i-am dat cereale ,un fel de gris..e mai moale iar cerealele sunt mai texturoase....si a papat singura f bine..a mai pus si in buzunarelul baveticii dar nu mult...supe inca nu o las dar in rest ea paap singura tot.

Guest
    David pana acum folosea lingurita doar pe post de jucarie si sa mozoleasca masuta:))de cateva zile, vad ca vrea sa pape singur...dimineata ii pun bucatele de cascaval, masline(fara samburi),painica si infinge singurel furculita in fiecare bucatica, e foarte incantat!la fel procedez si cu fructele:)la supita, ciorbita,cereale cu lapte,ii dau eu.

new sunshine
    Guest
    Eu am unele furculite cu care nu poti infinge in mancare dar poate ridica cu ele mancarea mai bine.....si Khloe deja infinge si am schimbat furculitele.Macaraone cu branza a mancat ieri un bol singura pana eu am spalat vasele.Fructele i le pun pe tavita si o las cu mana ..le mai si face pireu dar ii plac mai mult fructele moi:capsune,zmeura,mure..banana nu prea o vrea.

Membru inregistrat la
    28.11.2008
    Postari in forum
    7.046
    bucati de fructe si Carina mananca cu manuta singurica de cateva luni, insa am evitat sa-i iau deocamdata furculita ca sa nu se raneasca.

new sunshine
    Guest
    Ligia da poti folosi cu incredere cele de plastic cu dintii rotujiti.Eu la Khloe trbuia sa ii dau una in mana pt ca altfel era tot timpul cu mana pe cea cu care ii dadeam eu papa.Si asa incet a icneput si ea sa pape si deranjul nu a fost chiar asa de mare pe cat mi l-am inchipuit eu.

Floricica Cu Vechime onita's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.01.2007
    Postari in forum
    5.926
    Nour ink nu mananca singura cu linguritza....ca daca as lasa-o singura ar fi dezastru. Dar ii dau sa manance cu mana...paine, fructe, branza.

Membru inregistrat la
    28.11.2008
    Postari in forum
    7.046
    ok... mersi de sfat o sa-i cumpar si eu... deocamdata am folosit numai linguritele pentru copilasi...

cu lingurita mai mananca si Carina insa trebuie sa o ajut ca altfel mai putin de un sfert ar intra in gurita si restul pe hainite :))

Floricica Novice paula bogiu's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.11.2008
    Postari in forum
    355
    in cartile de specialitate se spune ca in jurul varstei de 9 luni copilul intinde manuta sa ia singur lingurita in timp ce este hranit.acesta ar fi primul pas spre independenta lui privind mancarea.si este momentul in care trebuie incercat acest lucru .nu reuseste sa o manevreze corect dar incercarea pt el este o adevarata provocare.la un an stie sa duca singur aproape corect lingurita la gura,iar la 15 luni un copil ar trebui sa se descurce singur la masa.nici un copil la aceasta varsta nu va reusi sa manance singur pastrandu-se in acelasi timp curat ..depinde de fiecare mamica,copilul isi manifesta aceasta dorinta,asa ca nu ne ramane decat sa alegem sa fim receptive sau nu.

new sunshine
    Guest
    Am si eu mancaruri care nu o las inca sa le incerce singura:supa.Nici iaurtul nu l-am dat asa in cutiuta pt ca m-as trezi cu el pe undeva pe jos..probabail ca daca l-as pune intr-o farfurioara ar fi ok si poate os a incerc...
    Cu Tia mi-a fost trica de mancaruri aruncate pe pereti dar cu Khloe am zis ca voi incerca .A avut si ea perioade cand facea plici -plici cu papa dar i-am zis "nu" si m-am facut ca ii iau furculita si asa incet s-a invatat ca furculia e pt papa nu pt aruncat mancarea pe jos sau pe pereti...nu zic ca e f curata dupa ce papa dar aporximativ totata mancarea o papa...si paap si mai bine singura....nu tot trebuie sa o indemn.

stefaniajohansson
    Guest
    eu o las pe Jacqueline sa manance singura aproape tot (in afara de supa, dar supa mananca oricum foarte rar). si foloseste lingurita pentru mancarurile mai moi, iar pentru mancarurile mai tari, ii dau furculita si cutitul pentru bebe, care sunt din inox, dar sunt speciale si recomandate. din pacate nu sunt modelele de pe piata si nu se gasesc in orice magazine de copii. si ea se descurca foarte bine. tine furculita in mana stanga si mananca singura. cutitul in mana dreapta sta doar de forma. doar cand incepe sa se plictiseasca incepe sa loveasca cu el in farfurie. nu ma intereseaza de mizeria pe care o face. cand e gata cu mancatul curat si asta e. pe urma duce farfuria si tacamurile pana la ghiuveta iar eu o iau in brate si o las sa le puna ea la clatit(poate sa le tranteasca daca vrea ca sunt din plastic) si o voi invata si sa le scoata din masina de spalat. de obicei e foarte curioasa si vrea sa faca TOT ce ne vede pe noi ca facem.
    va pun o poza cu tacamurile

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari