Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052

De cata libertate are nevoie copilul mic?

Noi pe Irini am lasat-o tot timpul sa se simta libera. De cand era bebelus ii dadeam voie sa cotrobaie prin toate colturile sa ia la palpat toate obiectele pe care vroia sa le studieze (inclusiv foarfeca dar sub stricta supraveghere si cu explicatiile de rigoare). Am lasat-o sa deschida toate dulapurile, sa scoata toate hainele sau obiectele din ele, sa deschida si sa inchida toate sertarele din casa...

Acum, a mai crescut si are alte preferinte... Vrea sa vada cum fac mancare, vrea sa amestece si ea in oala, vrea sa isi faca singura baie (mai intai o sapunesc si o clatesc rapid si dupa aceea o las sa se dusuiasca in voie cat vrea ea), vrea sa schimbe canalele tv din telecomanda, vrea sa mature, sa spele pe jos, sa stearga praful, vrea sa poarte anumite haine... si lista continua.

Niciodata nu i-am spus "nu" fara a ii oferi o explicatie si o alternativa la ceea ce vrea sa faca. Am lasat-o si o las sa exploreze si sa experimenteze in voie. In situatia noastra, ne bucuram de un rezultat excelent: Irini, dupa ce face de cateva ori ceea ce i se pare nou, se plictiseste (devine ceva banal pentru ea) si activitatea respectiva nu ii mai prezinta interes. Asa ca avem un copil linistit, care nu face crize de isterie (inca) si care stie absolut tot ceea ce trebuie sa stie despre obiectele care o inconjoara.

Si ca sa nu las loc de intelegeri, va asigur ca Irini nu face ce vrea cu noi. Pur si simplu, o lasam sa creada ca e libera. Daca tin neaparat sa nu faca ceva, nu ii spun "nu face!" ci o indrum catre altceva sau ii explic de ce anume nu vreau sa faca acel lucru (aproape de fiecare data ii spun adevarul) si de cele mai multe ori intelege.

Aceasta tactica a noastra credeti ca poate avea si consecinte negative?
    Intreb asta pentru ca, de curand, soacra mi-a dat un sfat (de care bine-inteles ca nu am tinut cont), si anume: "si invata sa ii mai spui si NU Irinei"...
    Eu sunt adepta altei teorii... si anume ca trebuie sa invatam sa nu il mai spunem pe NU! Sau cel putin... nu prea des.
    Voi, mamicilor, ce parere aveti?

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    eu o las libera de exemplu in parc,stau pe banca si o urmaresc ce face,nu stau in fundul ei cu nu pune mana,sau nu stiu ce.o las sa se descurce singura.si de acasa ii dau 1leu si ea se duce la magazin tanti de acolo o cunoaste si ii spune ce poate sa isi ia,si ea isi alege ce vrea,asta ca sa nu se invete cu banii prea mult.sau acasa o las si sa amestece in mancare,sa ma ajute in bucatarie..si a capatat foarte multa incredere in ea.eu asa consider cu cat il lasi sa exploreze singur cu atat mai mult are copilul incredere.nu stiu daca peste ani o sa mi se urce in cap dar asta e o fata are mama.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Si eu sunt de aceeasi parere, atat timp cat este sub stricta observatie. Poate sa exploreze orice colt al casei, o las sa se joace in parc cu alti copii, chiar daca se murdareste din cap pana in picioare si imi aduce o gramada de frunze in semn de dragoste... :)))))))))) Interdictie are la prize - care sunt toate protejate, dar sunt eu paranoica... Ea stie deja ce nu are voie si cand se apropie de ceva interzis da din cap in semn ca nu si imi arata, spunand: buba! :))))))))))))

Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Si eu ii las libertate sa faca ce vrea.. dar pana la o limita , trebuie sa ii mai spui si nu ai voie, NU ..k nu o sa fie peste tot la fel , la locul de joaca cu copii sa inteleaga ca nu toate jucariile sunt a-le ei .. sau la gradinita.

Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Georgiana, eu am preferat sa o invat pe Irini sa negocieze. Atunci cand isi dorea o jucarie de la alt copil stia ca trebuie sa dea si ea ceva in schimb. La inceput, cand era prea mica pentru a intelege asta, a fost mai greu... plangea, renunta foarte greu la jucariile celorlalti copii... dar asta nu a durat prea mult. De pe la varsta de 14-15 luni a inteles cum e cu negociatul asta si a fost ok. Acum e si mai bine. Nu o mai intereseaza absolut deloc jucariile celorlalti parteneri de joaca. Iar daca vreodata, vreunul are ceva interesant, Irini incearca sa obtina jucaria respectiva rugand frumos. Daca i se ofera, bine. Daca nu, renunta imediat si isi gaseste altceva de facut.

Eu personal nu sunt de acord cu "nu ai voie, nu e jucaria ta!". Copiii prin natura lor sunt curiosi, vor sa atinga, sa vada ce e, cum functioneaza etc... Eu am preferat sa ii spun cam asa "e jucaria lui X, daca vrei sa te joci si tu, trebuie sa ii oferi ceva in schimb si/sau sa va jucati impreuna si dupa aceea trebuie sa o inapoiezi" (asta, bine-inteles, daca nu exista vreo reactie de refuz din partea celuilalt copil).

Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    La noi limita este acolo unde ceva poate fi periculos. Dar chiar si asa, cred ca pentru copil poate fi frustrant sa stai mereu cu gura pe el...
    De exemplu, am preferat sa scot absolut toate obiectele din balcon (obiecte pe care s-ar putea catara). Decat sa ii spun din 5 in 5 minute "Irini, nu te urca pe scaun" si decat sa stau mereu cu ochii pe ea, am preferat sa eliminam tot ce putea fi periculos. Acum avem in balcon doar un scaunel mic, de copii, pe care o las sa se urce in picioare si sa admire peisajul (desi ar putea sa o faca foarte bine si )printre gratii.
    Am o gramada de astfel de exemple, dar asta tine mai mult de siguranta copilului... Sunt masuri pe care le luam pentru a oferi copilului siguranta.

Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Nu stiu cum sunt copiii vostri, dar la Irini nu merge "Nu, nu ai voie!" si atat. Pe ea o revolta foarte tare abordarea asta, devine recalcitranta si nu mai coopereaza deloc.
    In momentul in care ii ofer o explicatie plauzibila (asa cum am mai spus, in 99% dintre situatii ii spun exact adevarul) si eventual o alternativa, este cel mai cooperant copil. Intelege, asculta si incearca sa imi faca pe plac.

Floricica Avansata ralukut's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.06.2008
    Postari in forum
    1.401
    Ana, ai mare dreptate (din pct. meu de vedere) sa procedezi asa.
    Libertatea si asa ne-o ingradesc toti mai tarziu (societatea, semenii nostri) si cautam toata viata sa o regasim.
    Dar sa ii invatam pe copiii nostri ca sunt nascuti liberi si sa nu le stirbim libertatea, e mare lucru. Evident, pana la limita pericolului.
    Eu i-am lasat mana libera Marei si nu imi pare rau, chiar daca unii spun ca e prea rebela si chiar daca uneori se mai intoarce chiar impotriva mea chestia asta.
    Este un copil f. independent, dezinvolt, prietenos, descurcaret... A invatat cam tot ce stie din experienta personala, chiar daca uneori a mai facut si cate o buba, sau a racit, sau s-a deranjat la stomac. Eu i-am explicat variantele, riscurile la care se supune, iar daca nu a inteles si-a luat lectia.

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Citat Postat de anna_creteanu Vezi mesajul
    Nu stiu cum sunt copiii vostri, dar la Irini nu merge "Nu, nu ai voie!" si atat. Pe ea o revolta foarte tare abordarea asta, devine recalcitranta si nu mai coopereaza deloc.
    In momentul in care ii ofer o explicatie plauzibila (asa cum am mai spus, in 99% dintre situatii ii spun exact adevarul) si eventual o alternativa, este cel mai cooperant copil. Intelege, asculta si incearca sa imi faca pe plac.
    ai dreptate anna. Sunt insa copii intre copii, uni inteleg f bine cand le zici "nu este voie" si alti care decin recalcitrantii , cum este si fica mea, am incercat cu vb buna , pe urma am zis sa fiu mai drastica.. pai cand devin drastica si o cert , ii spun " MI " .. OXI EKEI :)) PFFF deci ma las batuta si o i au cu vb buna si incerc sa ii distrag atentia, are un caracter f puternic si face cum vrea ea si daca nu tipa si da din toate cele,. o sa incerc si eu tactica asta, desi cand am mai incercat parca vb cu pereti si nu intelege nimic din ce zic, daca vrea jucaria altui copil , trage de ea, joaca din picioare si tipaa... ce sa mai vb k nu ma aud de tipetele ei :( .. ma si enervez ce-i drept si iese circ.. sau de cele mai multe ori conving copilul respectiv sa ii de-a putin sa se joace ca e mai mica :D
    Modificata de georgiana20; 13.09.2011 la 16:43:19.

Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Georgiana, eu Irinei daca i-as spune MI, OXI EKEI (nu, nu ai voie acolo) as reusi sa o alung din locul respectiv doar pe moment, si asta doar din cauza ca s-ar speria de reactia mea. Dar dupa ce uita de teama ar reveni la locul cu pricina pentru a descoperi singura ce si cum.
    Asa ca am doua variante:
    1- daca nu este periculos ceea ce vrea sa faca, o las sa exploreze si gata
    2-daca este periculos, o las sa se apropie dar ii explic exact ce s-ar putea intampla. Din fericire vad ca in ultima perioada are foarte dezvoltat simtul pericolului si ma crede pe cuvant cand ii spun ca poate pati ceva rau.

DUpa parerea mea copiii trebuiesc lasati sa experimenteze cat mai mult. Asa invata, acumuleaza cunostinte, devin increzatori in fortele lor, dezinvolti... nu se simt ingraditi si frustrati.

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Citat Postat de anna_creteanu Vezi mesajul
    Georgiana, eu Irinei daca i-as spune MI, OXI EKEI (nu, nu ai voie acolo) as reusi sa o alung din locul respectiv doar pe moment, si asta doar din cauza ca s-ar speria de reactia mea. Dar dupa ce uita de teama ar reveni la locul cu pricina pentru a descoperi singura ce si cum.
    Asa ca am doua variante:
    1- daca nu este periculos ceea ce vrea sa faca, o las sa exploreze si gata
    2-daca este periculos, o las sa se apropie dar ii explic exact ce s-ar putea intampla. Din fericire vad ca in ultima perioada are foarte dezvoltat simtul pericolului si ma crede pe cuvant cand ii spun ca poate pati ceva rau.

DUpa parerea mea copiii trebuiesc lasati sa experimenteze cat mai mult. Asa invata, acumuleaza cunostinte, devin increzatori in fortele lor, dezinvolti... nu se simt ingraditi si frustrati.
    Ea nu are simt pericolului mai deloc, ii este frica doar sa coboare treptele, de urcat n are probleme, se duce la priza de exemplu , desi i am zis sa nu se mai duca (sunt in sigurantza,dar nu vreau sa invete la priza, in alte locuri nu au sigurante la priza) se suie pe masa si poate cadea,vrea sa mearga in pat, sau se arunca pe spate cand este in pat, intr-o zi era in margine si cand sa dat pe spate a cazut din pat, vrea sa se suie pe gratiile la balcon , deschide usa la balcon desi i am zis nu si de ce ( eu locuiesc la parter.) , deci sunt si eu confuza , nu stiu ce atitudine sa i au ... :(

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari