Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita deutzamica's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.06.2012
    Postari in forum
    18

Cum si cand explicam

Dragi parinti, am un bebelus care s-a nascut fara un degetel la un piciorus. De asemenea, avem si o diferenta de lungime la picioruse pe care speram sa o putem remedia in timp sau macar sa nu o lasam sa creasca. As vrea sa stiu daca mai sunt astfel de cazuri si mai ales, cum si cand trebuie explicat copilului ca ceea ce are (sau mai bine zis - nu are) nu il face cu nimic diferit fata de ceilalti copii? Stiu ca uneori copiii pot fi rautaciosi si as vrea sa pot fi alaturi de copilul meu si sa il fac sa inteleaga ca nu e cu nimic mai prejos decat un copil cu toate degetelele.

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Deutza,este destul de dificil sa ti se spuna,exact varsta la care -i poti explica ca are un mic "handicap",intradevar societatea noastra nu reactioneaza foarte bine la asa ceva,cel mai bine ar fi ca dupa 3-4 anisori sa-i explici ca este un copil special,ca are ceva ce nimeni nu mai are sa considere ca aceasta lipsa a unui deegetel este ceva miraculos,nicidecum un handicap.Fiind si la piciorus,nu va fi foarte vizibil deci nu ai de ce sa te stresezi,dar ai incercat ceva prin chirurgie nu merge facut nimic?Cand va fi adolscent trebuie sa-l incurajezi ca nu e nimic de ras si ca oricine va rade de el o face ca nu a mai vazut asa ceva sau pur si simplu ca anturajul o cere.Stai linistita pana atunci nu te stresa ca nu are rost de acum sa-ti faci asa probleme.

mada_lyna
    Guest
    pai cand observi tu ca poti purta o discutie mai serioasa cu el. cat despre problema lui, poti sa ii spui ca toti oamenii sunt frumosi, dar ca el este cu adevarat deosebit si special. nu diferit, ci special. in sesnul bun a cuvantului. si ca el poate face absolut orice fac si ceilalti copii, fara nicio exceptie.
    si intradevar, ai dreptate, oamenii sunt rai, si copiii uneori pot fi fff rai. pt ca nu sunt interesati nici de a-i proteja pe ceilalti nici de a fi diplomati. dar slava Domnului ca El ne-a dat darul uitarii caci altfel am fi cu totii fff nefericiti.
    sanatate!

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Un deget lipsa la un picior nu mi se pare deloc o problema. Se transforma in problema atunci cand atragem atentia asupra lui... De exemplu, daca ai un musafir neasteptat si din greseala ti-ai uitat sutienul undeva pe un scaun, nu te scuza pentru asta decat daca observi ca musafirul a observat neglijenta ta. Altfel nu e cazul. NU e cazul sa atragi atentia asupra unui lucru care poate trece neobservat.
    Cand copilul tau va fi suficient de mare sa observe aceasta mica "imperfectiune" ii poti explica faptul ca nu toti oamenii au 5 degete, nu toti oamenii au 2 maini, si 2 picioare, la fel cum noti toti sunt la fel de inteligenti, frumosi sau norocosi. Prin ceva trebuie sa ne deosebim, doar ca la unii dintre noi aceste lucruri sunt vizibile. Nu cred ca exista o varsta standard la care poti sa explici copilului diverse lucruri; asta depinde de maturitatea de care da dovada.
    Oricum, repet: un deget lipsa la un picior mi se pare ceva total nesemnificativ, daca asta este problema care te framanta. Mai importanta mi se pare diferenta de lungime dintre membre, si va doresc din tot sufletul ca si asta sa fie nesemnificativa.
    Imi aduc aminte ca am avut in liceu un coleg cu aceasta problema; nicunul dintre noi, colegii lui, nu l-am jiignit vreodata si nici nu l-am exclus din activitatile noastre, dar cred ca il deranja foarte tare atunci cand vedea pe fetele noastre compasiunea; si cred ca pe majoritatea oamenilor cu astfel de probleme, mai mult ii deranjeaza compasiunea (de care eu, sincera sa fiu, chiar nu cred ca au nevoie) decat un comentariu rautacios.
    So... va doresc multa sanatate, putere si fiti siguri ca princhidelul vostru nu are niciun motiv de a se simti complexat!

Apropo, e fetita sau baiat?

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    In primul rand, invata-l sa isi numere binecuvantarile. Daca tot ceea ce ii lipseste e un deget de la picior, e foarte bine. Invata-l sa aprecieze ca are mintea intreaga, corpul functional, caracterul integru. Eu sunt mamica de copil special si sunt intr-un grup de mame de astfel de copii care ar da orice sa le fie singura problema un degetel lipsa. In al doilea rand, nu fa nici tu prea mare caz din asta. Copilul preia foarte mult din atitudinea ta. Daca il inveti sa vada partea pozitiva a vietii, lumea va fi de partea lui oricand. Atitudinea e cea care face diferenta.

Floricica Nou Venita deutzamica's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.06.2012
    Postari in forum
    18
    Va multumesc pentru raspunsuri. Nu vreau sa il fac sa se simta diferit fata de alti copii, ci vreau sa fiu eu pregatita in cazul in care ma va intreba. Eu il consider un copil perfect normal, pentru ca asa si este. Ne luptam un pic acum cu diferenta de lungime si speram sa o pastram asa, daca nu putem sa o remediem. Ortopezii vor sa il opereze, kinetoterapeutii si medicina de recuperare nu ne incurajeaza in acest sens (multe operatii cu rezultate dezastruoase).
    Fiind baietel nu e o problema asa mare, ca in cazul unei fetite care poarta sandalute, tocuri (la adolescenta ma refer).
    Cred ca mai greu a fost sa accept eu faptul ca el e special. Inca mai am probleme in a accepta ca mi se intampla mie si in a intelege de ce. Stiu ca nu e nevoie sa inteleg, important e sa merg mai departe si sa fac tot ce e mai bine pentru el, dar mai am si eu slabiciunile mele.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari