Ultimele discutii din forum
    Floricica Senior dariutza2008's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.04.2009
    Postari in forum
    2.798
    Baiatul meu are 2ani si 10 luni,am reusit sa scapam de pampers peste zi dar a mai ramas cel de noapte.E obisnuit sa bea cite o sticluta de ceai la culcare,are cind mai bea si apa pe linga ceai si nu prea reusesc sa-l ghicesc cind face noaptea.daca cumva se trezeste noaptea si trebe sa faca atunci ne trezeste dar nu vrea sa doarma fara.Voi cum ati scapat?

Floricica Nou Venita klaudiu47's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.05.2009
    Postari in forum
    3
    am un baietel de 1 an si 10 luni si nici cum nu vrea sa faca la olita

Floricica Nou Venita amarus's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.05.2008
    Postari in forum
    225
    al meu urla numai cand vede olita! are 3 plus adaptor pt capacul de wc. pana la 1 an si 3 luni facea la olita. de atunci nu mai vrea si gata! daca stie cineva trucuri de stat pe olita si apoi de scapat de pampers sa ne spuna si noua.

Floricica Nou Venita silviulena's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.06.2008
    Postari in forum
    12
    si baietelul meu nu vrea la olita,nici la w.c si are 2 ani si o sapt,altii de varsta lui au scapat de pampers,al meu cand aude de olita plange,si mi se constipa,numai sa nu il pun,iar de la un timp cand face pe el ma minte ca nu a facut numai sa nu il pun pe olita,nu stiu ce sa mai fac....ajutorrr

Membru inregistrat la
    05.04.2009
    Postari in forum
    2.798
    'neata fetelor
    -Matei pe la 8-9luni statea pe olita,il puneam in baie si dadeam drumul la apa ...apoi pe la 11luni am plecat la socrii si am uitat-o (nu ne-am intors dupa ea ptr ca sint superstitioasa),deci l-am pierdut
    -cind a inceput sa zica caca la ambele(dupa ce facea pe el)am inceput sa-l intrebam daca face ,mai ales dupa ce se trezea si il lasam fara pampers ....vreo 2 saptamini mi-a facut in pantaloni si in camera mare pe covor.......apoi cineva ne-a zis sa-i punem peste chiloti un fel de scutec din plastic si cind face sa-l lasam asa citeva minute
    -dupa alte 2saptamini am reusit sa scapam de pampersul de peste zi,au contribuit putin si copii mai mari din grupa de la gradinita (sint de 3 virste in grupa lui Matei)
    -acu face la wc si imi zice ca "asa fac baieti mama"
    -peste noapte ii pun pempars si ii zic ca daca nu face dimineata inainte de a merge la gradi se uita la desene cu tom si jerry pe calculator si primeste si o ciocolatica kinder ...
    -i-am facut pat separat,inca e rece peste noapte si mai face pe el ptr ca se descopera ...da sper sa scapam repede

Membru inregistrat la
    05.04.2009
    Postari in forum
    2.798
    -pe Daria o pun din cind in cind ,mai ales dupa ce se trezeste -recunosc ca mai uit-are cind face
    -tot asa o pun si dau drumul la apa si o intreb daca la ea curge ...si daca face o pup,o laud
    -am auzit ca depinde si de olita ...nu stiu ce sa zic noi avem una simpla fara maimutoi sau alte minuni
    -eu zic ca depinde de copil........bafta
    -LA MULTI ANI! celor ce poarta numele de ELENA SI CONSTANTIN

Floricica Nou Venita mamucatz's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.06.2009
    Postari in forum
    6
    Felicitari dariutza pentru reusita voastra .
    Noi adica eu si fiul meu cel mare David care are 2 ani si 5 luni nu reusim nici cumsa facem la olita sau wc.El imi spune ca face cachi dar nu vrea la olita ci intrun colt al camerei ales de el ca sa nu il vada nimenea.
    Am incercat sa il tin fara pampers dar daca face cachi il face tot la clot . Daca insist sa faca la olita si il mai si pun un pic cu forta pe ea s-a dus senzatia si nu mai face pina a doua zi.
    Pe aici se zice sa lasi copilul in pace pina aproape de trei ani si sa nu il stresezi prea tare cu problema ca va veni totul de la sine .

Tu ce ma sfatuiesti sa mai incerc cu fiumiua care apropo si el a sta pe olita la 8-9 luni la parinti mei in tara si dupa ce am venit acasa s-a zis cu olita.
    [in regula]

Floricica Cu Vechime alina_popa_aly's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2006
    Postari in forum
    7.675
    Dragele mele,
    Eu l-am pus la olita la 8 luni prima data. De atunci n-a mai facut kk pe el. la kk il vezi ca-si schimba fata imediat si se screme. Asa ca eram fff atenta si-l puneam de fiecare data. De obicei facea kk dimineata. Asa.... Il puneam in fiecare dimineata la olita dupa cateva minute de joaca la trezire. Ii explicam de ce-l pun. (Orice fac cu el verbalizez). Dimineata facea intotdeuna si kk si pisu. Cand se ridica ii aratam si il; laudam de fiecare data cand reusea. De atunci nu i-am mai pus pampers in casa. I-am urmarit programul si am vazut ca la aproximativ o ora facea pisu. Asa ca-l puneam preventiv la olita. Era cand facea si cand nu facea. Il laudam cand facea dar nu-i ziceam nimic daca nu facea. Il puneam din nou dupa alte 10 min. (era cand vroia jucarii la olita si alte ori acre face anumaidecat si nu-i mai dadeam jucarii.)
    Chestia asta am repetat-o cu rabdare 2 luni de zile timp in care s-a scapat si pe el de muuulte ori. De doua zile, dupa ce s-a scapat pe el, l-am pus imediat pe olita desi stiam ca n-are sa mai faca si i-am explicat cu rabdare fara sa-l cert ca acolo trebuie sa faca pipi nu pe el(si i-am aratat hainele ude si m-am strambat la ele:)) I-am repetat de nnnnnnnnnn ori sa-mi arate olita cand vrea sa faca pisu si sa nu mai faca pe el. Aseara, s-a uitat la mine si mi-a aratat olita. L-am pus si a facut imediat. Dupa o ora, la fel. Nu-mi venea sa cred. Azi de dimineata l-am pus ca de obicei si dupa ce l-am ridicat i-am explicat din nou sa-mi arate olita daca face pisu si sa nu faca pe el(dar intotdeauna cu calm si fara ton ridicat) Asa ca de trei ori m-a atentionat azi inclusiv in timp ce manca supica si avea pampers pe el. De fiecare data a facut pisu(odata si kk) exceptand ultima data cand n-a facut nimic. Deci la noi a functionat. Sper sa functioneze si la voi. Multa bafta!!! perseverenta!!! si RABDARE. Sper ca am fost destul de explicita.

Inca suntem prea mici ca sa intelem cum sta treaba cu pisu noaptea la somn, asa ca asta o lasam pe mai tarziu.

Floricica Debutanta georgiana mihai's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.03.2007
    Postari in forum
    628
    e greu! noi avem 2 ani si 5 luni si inca nu vrem sa renuntam! face la olita numai cand vrea!

Floricica Senior k.aurelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2008
    Postari in forum
    4.569
    e vara fetelor, cel mai bine ar fi sa ii lasati pe copii fara pampers doar in chilotel sau pantalon scurt in casa, eu asa o las pe Andra inca din iarna iar afara o scot fara pampers de vre-o 5 saptamani
    ea spune cand face kk, nu a mai facut demult pe ea, dar la pisu imi spune si ii si da drumu, ieri a fost prima data cand mi-a spus afara ca face si nu si-a si dat drumu, a asteptat pana am pus-o in iarba
    usor ,usor se vor dezobisnui dar atata timp cat simt pampersul isi vor da drumul pe ei
    la mine dureaza mai mult sa o dezobisnuiesc pt ca la crese nu vor sa le-o duc fara pampers, iar ea e cam derutata saracuta

Membru inregistrat la
    05.04.2009
    Postari in forum
    2.798
    buna fetelor,sincer nu stiu ce sa spun ...trebuie multa,foarte multa rabdare
    -uite ca Daria nu prea face ,ori nu o nimeresc eu -dimineata dupa ce se trezeste face
    -legat de Matei si pemparsul de noapte -cind face,cind nu -ii pun in fiecare noapte -inca e racoare la noi si cred ca si asta contribuie
    -sotul zicea sa-l lasam ca va constientiza ceva mai incolo si ne v-a trezi ....acu asteptam caldura si mai incercam atunci sa-l lasam si noaptea fara

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari