Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Cum ii invatam pe copii ce este curatenia?

Curatenia este extrem de importanta pentru sanatatea dar si pentru educatia copilului, asadar trebuie deprinsa inca de cand el este mic, ca sa nu devina o corvoada ci un reflex.

In primul rand copilul trebuie invatat ca trebuie sa se spele pe maini, inainte de masa, dupa masa, cand vine de afara, dupa joaca, dupa ce a folosi toaleta. Apoi copilul trebuie invatat cum este cu toaleta, ca nu este indicat in locurile publice sa se aseze pe colac iar cand trage apa este bine sa inveleasca manerul in putina hartie, ca este foarte important ca de fiecare data cand merge la baie sa traga apa.

Este la fel de importat sa ii invatam pe copii sa nu arunce pe jos si nici sa nu ia de pe jos. Copiii sunt tentati sa ridice de jos sticle, capace sau alte porcarele insa este mportant sa ii invatam ca ce este pe jos este murdar.

Trebuie de asemenea sa il invatam sa fie pordonat si sa fie curat, sa nu se imbrace cu hainutele patate, sa aiba grija cand mananca sa nu dea pe el, sa isi tina curatenie in camera printre jucarii.

oanachampion
    Guest
    Asa e, curatenia e fff importanta, de la varste mici. Cred ca o idee buna este sa le fim exemplu... In ceea ce priveste curatenia casei, ai mei erau si sunt pasionati de sters praful, dat cu aspiratorul (nu va inchipuiti ca ei la mine in casa, insa au aspiratoare de jucarie si adora sa ma imite), adunat jucariile etc. Acum, ca merg la gradinita, primesc un tabel in fiecare zi cu activitatile la care au vrut sa participe. Si, pana acum, in fiecare zi au participat la strans jucariile, asa ca sunt fff mandra de ei! In legatura cu igiena personala, daca am intarziat 15 min seara cu baia lor, incep sa tipe "I take shower, man!", "I brush teeth, man!" etc. De toaleta nu se pune problema deocamdata, pt ca sunt, din pacate, inca in scutece...

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari