Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Crize de nervi la copii

Crizele de nervi la copii apar in general fie o data cu refuzul adultului, fie in cazul unei situatii tensionate, un conflict intre ceea ce copilul isi doreste si realitate.

Primele crize de nervi la copii apar atunci cand cel mic realizeaza ca dorintele sale nu se indeplinesc imediat si astfel apare un conflict interior pe care nu stie cum sa il gestioneze si atunci il exteriorizeaza prin furie.

Orice parinte isi doreste sa evite astfel de "scene" insa copilul trebuie sa invete si sa se obisnuiasca cu faptul ca nu tot ceea ce isi doreste se a omplini imediat, sau chiar nu se va implini deloc. Sunt copii care nu fac astfel de crize de nervi iar acestia se apre ca au o mai buna capacitate de a tolera frustrarea.

Gestionarea unor astfel de crize de nervi este destul de dificila insa nu imposibila si regula de aur este ca parintii sa nu cedeze pentru ca daca au cedat o data copilul va invata ca daca face crize primeste ceea ce vrea si va face aceste crize in orice situatie.

Si noi ne-am confruntat cu aceste crize de nervi la Edi, crizele au inceput in forta asa dintr-o data si au fost urate cu tot tacamul urlat, tipat, tavalit pe jos si chiar cand a vazut ca nu ii merge nici cum incepuse sa se de-a cu capul de usa sau de ce nimerea ca sa atraga atentia.

Noi am mers pe metoda ignorarii, cand incepea sa faca astfel de crize pur si simplu in ignoram, plecam din camera, sau daca eram afara il luam pe sus in puneam in carut si plecam fara sa ii spun o vorba nimic, abia cand se calma vorbeam cu el si ii spuneam ca nu este ok, ca nu este frumos etc. Metoda este de lunga durata si cere multa perseverenta din partea parintilor, a noi crizele intense au durat vreo 2 luni, apoi incet incet s-au diminuat, mai face si acum insa ii trece repede pentru ca stie ca nu obtine nimic asa.

Floricica Veterana andreea_p's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.05.2008
    Postari in forum
    18.581
    se pare ca aceste crize de nervi devin un lucru obisnuit si la noi,dk pana la 1 an si ceva toata lumea il lauda vai cat este de cuminte si de linistit,acum incepe greul,ridica mana sa ne loveasca,arunca cu jucariile in noi,dk il certam imediat incepe sa planga si apoi ii trece imediat.cand il ignoram se supara foarte tare si trage de noi sa il luam in brate

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    la fel face si fetita mea cand nu vreau sa ii dau ce nu are voie incepe sa tipe si sa arunce in mine cu ce apuca ..sau mai nou incearca sa ma muste...

iubytzik22
    Guest
    Copii vostri sunt pui pe langa al meu...daca nu ii fac pe plac e in stare sa imi dea si un cap in gura...se tavaleste pe jos....se da cu, capu de parchet, sau gresei sau covor nu conteaza unde este ......el se da...sau daca nu ii dau drumu in baie dupa mine se da cu , capu de usa pana o deschid...si incerc sa il calmez...doar ca nici eu nici sotu nu ne dam cu, capu de nimic...ca sa zici ca e din cauza noastra...oare exista vreun remediu sa nu se mai dea cu capu, ca mi-e teama sa nu isi sparga capu.....ca nu se uita unde da...si face si cand vreau sa ii dau sa manance...daca ii dau cu lingurita sa guste si il ating pe buze stiti cum face? se tavaleste pe jos apoi se sterge cu gura de covor si incepe sa planga asa instant ....si nu inteleg de ce face asa....ca doar nu ii dau cine stie ce...o data fiindca nu l-am lasat sa se duca dupa taica su ca vroiam sa il adorm mi-a dat un cap in muschiu de la genunchi de mi-a amortit picioru......ma durea atat de tare...si cum sa procedez? cand il vad ca se pregateste sa se dea cu, capu il ridic in sus insa tot degeaba ca se azvarle din bratele mele ....si toate astea doar cand nu ii fac pe plac...

Floricica Avansata ramona07's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.02.2007
    Postari in forum
    1.803
    Citat Postat de iubytzik22 Vezi mesajul
    Copii vostri sunt pui pe langa al meu...daca nu ii fac pe plac e in stare sa imi dea si un cap in gura...se tavaleste pe jos....se da cu, capu de parchet, sau gresei sau covor nu conteaza unde este ......el se da...sau daca nu ii dau drumu in baie dupa mine se da cu , capu de usa pana o deschid...si incerc sa il calmez...doar ca nici eu nici sotu nu ne dam cu, capu de nimic...ca sa zici ca e din cauza noastra...oare exista vreun remediu sa nu se mai dea cu capu, ca mi-e teama sa nu isi sparga capu.....ca nu se uita unde da...si face si cand vreau sa ii dau sa manance...daca ii dau cu lingurita sa guste si il ating pe buze stiti cum face? se tavaleste pe jos apoi se sterge cu gura de covor si incepe sa planga asa instant ....si nu inteleg de ce face asa....ca doar nu ii dau cine stie ce...o data fiindca nu l-am lasat sa se duca dupa taica su ca vroiam sa il adorm mi-a dat un cap in muschiu de la genunchi de mi-a amortit picioru......ma durea atat de tare...si cum sa procedez? cand il vad ca se pregateste sa se dea cu, capu il ridic in sus insa tot degeaba ca se azvarle din bratele mele ....si toate astea doar cand nu ii fac pe plac...
    Draga mea, am ras cu lacrimi cand am citit ce va face "juniorul" vostru.
    Foarte greu sa ii stapanesti..si ai mei mai fac crize, dar si noi incercam sa ii ignoram, ca altfel nu mi-ar ajunge banii dintr-o banca sa le cumpar tot ce vor.
    Va povestesc o faza cu ai mei..m-am dus intr-o zi dupa ai mei la gradi..era soare, vreme buna si m-am gandit sa merg pe jos-ca stam la 3 minute de gradinita- dar spre surprinderea mea, copii vroiau plimbare cu masina..se uita lumea ca la circ la noi..urlau sa ii duc cu masina- si de unde ca masina era acasa- ba sa ii duc in gat- da de unde 2 capete.. s-au aruncat in genunchi pe trotuar...imi venea sa inebunesc.

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari