Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita miha_mika's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.03.2011
    Postari in forum
    91

Copilul dependent de prezenta mamei - ce e de facut?

se spune a prematurii sant mai mamosi, ei, al meu e posesiv de-a dreptul sau prea ..alintat? am ajus sa merg la baie cu el in brate! nu pot sa spal nici vasele ca urla de lesina! de lasat nu am cu cine ca bunicile sunt departe iar sotul nu vine decat la sfarsit de saptamana. am ajuns la capatul rabdarilor !!!

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Inscriptia de pe tricoul lui e relevanta.Ce pot sa-ti spun e sa incerci sa stati in aceeasi camera dar la o oarecare distanta, sa te vada dar fara contact fizic.Treptat cresti distanta.In tot acest timp vorbesti cu el, zambesti, razi ca sa-i mentii buna dispozitie.Te joci cu el.Incercati sa jucati ascunselea, sa te caute sau sa-l cauti....Si alte jocuri.Iti va trebui insa multa rabdare.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    MIha, ce varsta are copilul tau acum?

Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Ceea ce ti-a spus Eliza este o metoda foarte buna. Eu am aplicat-o cu Irini cand era foarte micuta... am inceput pe la varsta de 8-9 luni. Nu a dat rezultate imediat. Abia pe la varsta de 18-19 luni pot sa spun ca a inceput sa se desprinda de mine. Acum la 27 de luni, nu mai avem nicio problema de acest gen, se joaca pentru perioade lungi de timp singura in camera ei.

Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    MIha, incearca in primul rand incearca sa te relaxezi si sa nu te mai lasi afectata de posesivitatea fiului tau. Incearca sa nu mai vezi in asta ceva negativ, chiar daca nu iti poti face treburile in liniste.
    Daca pustiul vrea sa vina cu tine la baie, care e problema? Irini si acum vine dupa mine in baie si o las...
    Cand o apuca cheful sa vada ce se intampla in chiuveta cand spal vasele, ii pun scaunelul langa mine si o las sa participe si ea. Cand era bebe mic, o puneam chiar pe blatul de la bucatarie, langa chiuveta si statea linistita...

Te mai intreb inca o data: ce varsta are piticul tau?

Floricica Avansata ssinziana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268
    Citat Postat de miha_mika Vezi mesajul
    se spune a prematurii sant mai mamosi, ei, al meu e posesiv de-a dreptul sau prea ..alintat? am ajus sa merg la baie cu el in brate! nu pot sa spal nici vasele ca urla de lesina! de lasat nu am cu cine ca bunicile sunt departe iar sotul nu vine decat la sfarsit de saptamana. am ajuns la capatul rabdarilor !!!
    Miha ai mare grija la fenomenul sub numele "complexul lui Oedip".banuiesc ca ai auzit de el.nu este ok ca mai ales,baiat fiind sa fie atat de posesiv cu tine...probabil e si din cauza ca tu petreci cel mai mult timp cu el,dar si ca il rasfeti prea mult.metoda Elizei este foarte buna,incearca sa te distantezi incetul cu incetul si sa numai raspunzi atat de repede cerintelor lui chiar daca te doare sufletul,.incearca sa ii creezi un grup de prieteni,etc.daca tot nu reusesti incearca sa citesti carti psihologice.te vor ajuta foarte mult :) bafta :)

Floricica Cu Vechime avvva's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.12.2009
    Postari in forum
    7.768
    Citat Postat de ssinziana Vezi mesajul
    Miha ai mare grija la fenomenul sub numele "complexul lui Oedip".banuiesc ca ai auzit de el.nu este ok ca mai ales,baiat fiind sa fie atat de posesiv cu tine...probabil e si din cauza ca tu petreci cel mai mult timp cu el,dar si ca il rasfeti prea mult.metoda Elizei este foarte buna,incearca sa te distantezi incetul cu incetul si sa numai raspunzi atat de repede cerintelor lui chiar daca te doare sufletul,.incearca sa ii creezi un grup de prieteni,etc.daca tot nu reusesti incearca sa citesti carti psihologice.te vor ajuta foarte mult :) bafta :)
    OFF TOPIC si-mi cer scuze ca intervin total in afara subiectului!!
    ssinziana, tu stii ce inseamna complexul lui oedip, de fapt? sau si tu doar "ai auzit de el"??? esti constienta ca aici e vorba de un copil de doar cateva luni, max 2 ani, nu?

Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Mda, nici eu nu cred ca situatia de aici are vreo legatura cu complexul lui Oedip... Chiar daca ar fi fost fetita, sunt sigura ca ar fi avut acelasi comportament care este o consecinta a comportamentului mamei. Cred ca principala problema a mamicii este ca se teme de plansul copilului, si din aceasta cauza raspunde prompt pretentiilor prichindelului...
    Important este ca Miha sa se relaxeze putin si sa nu se teama daca piticul se da de ceasul mortii ca nu il ia in brate cand spala vasele.
    Miha, incearca sa il tii ocupat cu alte activitati, sa ii oferi ceva in schimb atunci cand cere sa stea agatat de tine... Nu o sa iti reuseasca din prima, dar in timp se va obisnui cu alternativa si ai sa vezi ca se va desprinde de tine...

Floricica Nou Venita bebellino's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.10.2011
    Postari in forum
    281
    Intr-adevar, complexul lui Oedip e muuuult prea mult spus. Mai poti incerca atunci cand ai treaba in bucatarie, sa ii creezi activitati similare. Daca speli vasele, da-i 2-3 farfurii de plastic si un prosopel sa le stearga, chipurile sa te ajute. Implica-l si pe el in activitatile tale.
    Modificata de bebellino; 25.01.2012 la 00:23:36.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    si fetita mea a fost prematura,si vreau sa va spun ca inclusiv cand era in fasa o luam la wc,dar nu ca nu statea,ca doar era bb,si pur si simplu de frika sa nu o las singurika.simteam nevoia sa nu ma dezlipesc de ea,nu stiu sa explic ce simteam.pana la 2 ani am stat cu ea non stop in brate,la baie,la bucatarie cand faceam mancare,orice faceam ,faceam numai cu ea uin brate sau langa mine.dar sa stii ca de la 2 ani sa schimbat situatia.o las la bunici si cate 5 ore,cand am treaba ii dau ceva sa rontaie si imi fac linistita treaba,iar ea sta ori la tv,ori se joaca singurika,sincer nu as fii crezut ca o sa pot face ceva fara ea,asa ca rabdare multa ca asa se fac mari

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Citat Postat de madasabi Vezi mesajul
    si fetita mea a fost prematura,si vreau sa va spun ca inclusiv cand era in fasa o luam la wc,dar nu ca nu statea,ca doar era bb,si pur si simplu de frika sa nu o las singurika.simteam nevoia sa nu ma dezlipesc de ea,nu stiu sa explic ce simteam.pana la 2 ani am stat cu ea non stop in brate,la baie,la bucatarie cand faceam mancare,orice faceam ,faceam numai cu ea uin brate sau langa mine.dar sa stii ca de la 2 ani sa schimbat situatia.o las la bunici si cate 5 ore,cand am treaba ii dau ceva sa rontaie si imi fac linistita treaba,iar ea sta ori la tv,ori se joaca singurika,sincer nu as fii crezut ca o sa pot face ceva fara ea,asa ca rabdare multa ca asa se fac mari
    Niciodata n-am stat cu ei `legati` de mine cand erau f mici si nu se deplasau.Ii lasam in pat sau patutul lor si-mi vedeam de treaba prin casa.Usa la dormitor statea deschisa, treceam des sa-i vad si daca erau linistiti, nici ca-i deranjam eu, doamne, fereste!Cred ca aici gresesc multe mamici.Prea tin copiii lipiti de ele, ei devin dependenti de prezenta mamei si de aici, mai tarziu, cand vrea si mama sa mearga acolo unde pana si imparatul merge singur, nu poate, caci plange copilul pt ca n-o vede pe mami.
    De la inceput, copilul trebuie invatat sa stea si singur dar si cu alte persoane in afara de mama si tata.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari