Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614

Copil timid

buna,fetita mea de 1 an si 9 luni cred ca e timida....cand merg in parc cu ea si vin copii la ea fuge la mine sa o iau in brate....sau plange cand o persoana straina vb cu ea....am realizat asta de putin timp....cand era mai mica nu avea aceasta problema...de ex azi am iesit cu ea in parc...si am mers unde erau mai multi pitici....si i-am zis...mami hai sa ne jucam cu copii...chear venise o fetita la ea ....dar ea a reactionat foarte speriata si tragea de mine sa o iau in brate.....cu verisoarele ei nu se comporta asa ....se joaca ...fuge dupa ele....as avea nevoie de sfaturi cum sa o ajut sa scape de timiditate.....
    Modificata de nicodimionelia; 14.03.2011 la 17:18:37.

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    nu stiu daca e vorba de timiditate, poate pur si simplu asa reactioneaza cu persoanele necunoscute
    cu cei cunoscuti tot asa speriata este?
    poate ca nu e obisnuita cu copiii, cu spatiile mari, deschise, cu galagia
    cred ca e prematur la nici 2 ani sa spui ca e timida

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    cu persoanele cunoscute nu face asa....doar cand mergem in parc.....

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Eu as adopta o abordare treptata, as introduce=o printre copii sau straini cu binisorul, i-as respecta ritmul (daca vrea sa stea, sa ramana, daca vrea sa plece, plecam) si nu as forta-o sa socializeze. In felul acesta capata incredere, vede ca nu e nimic periculos si se adapteaza mai usor. Timiditatea vine la pachet si cu alte chestii, gen sesnibilitate, finete, tandrete, asa ca nu cred eu ca e un capat de lume...se trateaza cu multa rabdare si tact din partea adultilor.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari