Ultimele discutii din forum
    ADY_ELA
    Guest

Copil care musca

Buna dragele mele mamici,
    Sunt mamica unei fetite de 1 an si 2 saptamani.
    De o perioada, am observat-o ca musca tot ce are in mana, chiar si pe cei din jur.
    Ne musca de orice, fata, mana, cot, cap.
    La inceput mi-a dat impresia ca vrea sa ma pupe,manifestandu-se zgomotos,avand o expresie de bucurie.
    Pe mine nu ma deranjeaza chiar atat de tare daca ma musca, insa a inceput sa muste si persoane necunoascute.
    Mentionez ca are 8 dintisori foarte ascutiti.
    Ce pot face?
    Cum o pot dezvata?

Multumesc anticipat pentru sfaturi si sugestii.

Moderator Floricica Avansata NicoleD's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Poti sa-i explici ca doare, o poti "musca" de manuta pentru a-i demonstra care-i efectul atunci cand musca pe cineva. Cu timpul se va dezobisnui sunt sigura. Este cu siguranta ceva temporar, cu rabdare si corectand-o ori de cate ori o face, ai sa vezi ca lucrurile se vor indrepta.

Floricica Novice laura_adi's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2011
    Postari in forum
    341
    noi am trecut prin asta.........dar in acelasi timp ii cresteau incisivi......as putea sa cred ca e era motivul acesta.daca pe altii ii irita pe mine ma amuza teribil. chiar si acum cand ti-am citit mesajul.......
    La a meu ia trec.......o sa-i treaca si bubutei tale....
    acum,cand iti scriu.......ma musca de umar..usor.....
    inainte musca rauuuuuu.
    acum ,musca usor sau doar simuleaza......

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Asa cred si eu ca poate e de la dintisori.Antonia are un obicei si mai urat ne bate,dar rau de tot.Pe mine mai putin,mama soacra a plans acum cateva zile de durere si mai nou a inceput sa bata si copii...a fost nasa pe la noi cu ala mic si e mai mare cu 1an ca Anto si nebuna i a dat cu galetusa in cap.Eu ii tot explic ca nu are voie,ca e rusine,ca nu o sa se mai joace nimeni cu ea dar e prea mica(are 1an si 4luni) si cred ca nu intelege sau nu vrea sa inteleaga.Avem o vecina Ana si mereu intreaba de ea,dar cum o vede zice na na na si se duce si ii da cu palma.Uneori e amuzant,dar cand te pocneste tare nu prea mai e asa amuzant.

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Citat Postat de ADY_ELA Vezi mesajul
    Buna dragele mele mamici,
    Sunt mamica unei fetite de 1 an si 2 saptamani.
    De o perioada, am observat-o ca musca tot ce are in mana, chiar si pe cei din jur.
    Ne musca de orice, fata, mana, cot, cap.
    La inceput mi-a dat impresia ca vrea sa ma pupe,manifestandu-se zgomotos,avand o expresie de bucurie.
    Pe mine nu ma deranjeaza chiar atat de tare daca ma musca, insa a inceput sa muste si persoane necunoascute.
    Mentionez ca are 8 dintisori foarte ascutiti.
    Ce pot face?
    Cum o pot dezvata?

Multumesc anticipat pentru sfaturi si sugestii.
    Parerea mea este ca doua lucruri sunt important de investigat: care este legatura cu intarcarea si ce afect se leaga de momentul cand musca (este vesela, jucausa, nervoasa etc).
    Faza este cunoscuta in psihanaliza chiar sub denumirea de faza ”sadic-orala”, ceea ce ne da o imagine foarte elocventa. Ea este trecatoare intr-adevar si este manifestarea placerii orale, satisfacuta pana acum prin supt si deopotriva exercitarea fortei pe care copilul incepe sa o exerseze.

www.psihanaliza-de-familie.com
    Modificata de anca munteanu; 18.04.2012 la 11:20:45.

ADY_ELA
    Guest
    Uneori se musca singura de manuta.Intarcata a fost de mult timp , iar partea cu muscatul a inceput de 2-3 luni.
    Sper din tot sufletul sa se rezolve cu timpul.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    Rabdare multa.a mea se musca pe la 2 ani singura de nervi,si sa vezi ce plansete

Floricica Nou Venita MamaNedelcu's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.10.2011
    Postari in forum
    172
    cred ca este ceva obisnuit la bebelusi si fetita mea la fel face,dar ne musca doar pe noi cat poate de tare,pana zilele trecute cand am crezut ca voi ramane cu degetul in gura ei.............si am c am tipat la ea mai mult de durere ,de atunci nu ne mai musca,dar oricum ea se amuza intimp ce ne musca,,cred ca din cauza gingiilor

Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739
    Si eu trec prin asta ,piciul meu are 1 an si o saptamana,pe langa muscat mai suport si manifestarile de iubire ale lui(ma tot trage de par si zice :ubi,ubi),sincer eu cred ca este de la dintisori,nu stiu cum ai putea sa o dezveti,nu cred ca daca o musti de manuta se rezolva,mie una mi se pare amuzant cand il vad cu cata patima m-a musca(doare ,evident,dar incerc usor sa imi scot degetul din gurita lui,in rest cred ca prin asta trec toti bebicii,cand isi dau seama ca au dintisori si stiu la ce folosesc!
    Modificata de zonica; 19.04.2012 la 08:38:44.

ADY_ELA
    Guest
    Si mie mi se pare amuzant, dar si dureros in acelasi timp.Musca orice acuma, masa, canapea, jucarii, pe noi, soacra, strainii.
    Ce ma fac cu ea cand voi merge in parc si va musca copii?
    Asta ma ingrijoareaza mai mult.

Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739
    Al meu, mai nou rontaie marginea patutului,nu mai zic de jucarii ca de cate ori primeste cate una noua ii rontaie(la propriu,ba nasul,ba o ureche)de muscat pana acum m-a muscat doar pe mine,a,si mai avut o tentativa de a musca atunci cand l-am dus la un consult dar si eu l-as fii muscat pe doctor de nervii care ii aveam, am stat pe hol aproape doua ore pana si-a baut individul cafeaua!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari