Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Ce se intampla cand renuntam la pampers si suzeta

Copilasii din ziua de azi, generatiile noi adica, vad ca renunta de singuri la suzeta sau pampers din ce in ce mai greu si in general, renuntarea la pampers sau suzeta se face la dorinta parintilor si nicidecum din dorinta copilului.

Noi inca avem si pampers si suzeta (suzeta doar la nani) insa as vrea sa va intreb la ce sa ne asteptam atunci cand vom decide sa renuntam si noi. Am auzit cazuri in care copilul a facut mici crize de isterie dupa suzeta de exemplu.

Cum a fost pentru copiii vostri procesul de renuntare la suzeta si pampers?

Floricica Senior Diandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    In luna decembrie am fost cu Diana internate in spital ....la externare, odata ajunsi acasa am vrut sa sterilizez suzeta...am pus-o in sterilizator si Diana a crezut ca nu am adus-o din spital.....profitand de acest lucru, mi-a suras o idee....era momentul ideal sa scapam de "biba", asa ii spunea Diana.Am tot vorbit cu ea, ca biba a ramas in spital ca nu s-a facut bine, ca vom merge sa o scoatem de acolo zilele urmatoare, ca nu o putem aduce acasa daca inca e bibi ca ne imbolnavim si noi....Prima noapte s-a trezit de vreo 3 ori...de fiecare data ii spuneam acelasi lucru....a doua zi la fel...a treia zi era sa cedez.....era fff maraita si am avut un moment in care am vrut sa scot biba sa o calmez.....dar apoi mi-am dat seama ca as fi facut cea mai mare greseala pentru ca atunci si-ar fi dat seama ca o mint...si ca biba nu e in spital.
    De pampers inca nu am scapat....dar o pregatesc incet...ii arat chilotei, cu tot felul de desene si e foarte incantata ca va purta chilotei din aceia cand nu va mai avea pampers...ii spun ca eu nu pot sa stiu cand o scapa pe ea sa faca...si ca trebuie sa imi spuna inainte de a face....acum intelege..,.,si reuseste tina pana ajungem la olita sau WC...e o performanta, zic eu...uneori folosim doar 1 pampi pe zi....
    Parerea mea e ca copilul nu trebuie fortat, trebuie sa inteleaga de ce nu mai are suzeta (ca a papat-o cainii, ca i-a dat-o la un bebe mic ca acum el/ea e mare, etc)...de ce trebuie sa faca la olita si nu in pampers.... s.a.m.d.....
    Fiecare copil se va dezobisnui in felul lui....nici o metoda buna pentru 9 copii nu va functiona la cel de-al 10-lea....

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    La pampersi Eliza a renuntat usor.In 3 luni nu mai avea nevoie nici macar pe timpul noptii.La suzeta n-a fost cazul pt ca n-a acceptat-o niciodata.Era pe post de jucarie.Acum urmeaza Rares cu pampersul, iar la suzeta, la fel ca Eliza....Oricum n-am fost de acord cu suzeta niciodata.

mischa2000
    Guest
    raluca a folosit o singura suzeta ...
    cand s-a rupt un pic si tragea aer a renuntat ...

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Ce fericite sunteti fetelor!! Edi e foarte atasat de suzeta lui si un anumit tip de suzeta care s-a mai pierdut, s-a rupt (a ros la ea pana i-a rut tetina) si nu va spun ce tragedie a fost. Nu o foloseste decat la somn insa cum il pun in patut le cauta. Are una anume pe care o tine in gurita si 2 de alt tip pe care le tine in manute si se joaca cu tetinele pana adoarme.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    eu suzeta inka nu iam luato,dar cu pampersii sunt o norocoasa.iam luat 20 perechi de chilotei si iam aratat ca fetitele mari poarta chilotei.a durat 3 zile sa isi dea seama sa nu faca pe ea si sa ceara pipi.asta sa intamplat pe 10ianuarie,cand a facut 2 ani,iar acum nici pe afara nu ii pun pampers.se tine pana ajungem in casa.iar suzeta io mai las,inka nu ma deranjeaza.dar o sa fie o ctastrofa cand o sa io iau,cred ca o so pape mau,ca avem o pisica in casa,sau io tai la vf sa nu o mai ia ea.o sa vedem.dar acum am dat de alta probl.seara trebuie sa ast sa adoarma bine ca sa ii pun pampers,iar dim cand il dau jos ma cearta ca dc iam pus pampers si nu chilotei,dar trecem noi si peste asta,e doar o faza de a ei.

Floricica Veterana andreea_p's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.05.2008
    Postari in forum
    18.581
    si noi tot la somn folosim suzi,dar si daca o gaseste prin casa hop in gurita!am avut o incercare acum cateva luni sa renuntam la ea,2 saptamani au fost ok la somnul de pranz,apoi a racit si i-am dat-o iar,ca era foarte agitat!acum am zis ca i s-a rupt una din cele cu care adormea,i-am taiat-o sa vada ca nu mai e buna,nu va zic ca incerca si asa sa o suga,degeaba,era rupt de somn agitat si nervos pana la urma am cedat si i-am dat alta suzeta!nu are una preferata,orice suzeta e buna!starea de nervozitate o pun pe seama faptului ca ii dau 2 masele si noaptea gemea.de pampers nici nu am incercat sa scapam,pt ca nu cere sa faca pipi .kk,nu face la olita sau wc deci avem de asteptat un pic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari