Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Ce faci daca plange cand nu vrei sa ii dai ceva?

Cu totii am vazut scenele in care copiii plangeau de mama-focului prin magazine agatandu-se de vitrine si tipand ca vor dulciuri sau cine stie ce minunatie de jucarie.

Un copil care face astfel de "scene" este foarte greu de controlat mai ales ca toata lumea din jur se uita mirata de parca e primul si singurul copil pe care l-au vazut facand asa si astfel stresul mamicii creste, rabdarea scade iar crizele micutuui se intensifica. Asadar ma tot intreb: ce faci cand copilul plange cand nu vrei sa ii dai ce isi doreste?

Si eu ma confrunt cu aceasta problema care pentru mine a deveni majora. Din orice Edi face un scandal de zile mari, cu urlete, tipete, trantit pe jos, tot tacamul de circ.

Personal am incercat toate variantele, am incercat sa vorbim cu el frumos, sa ii explicam ca nu e frumos cum face, ca se face de ras, ca ceea ce vrea el nu se poate; am incercat sa il ignoram si n-am obtinut decat un circ mai mare cu proteste care au luat amploare; am incercat sa il certam si la fel fara succes; am incercat sa ii distragem atentia insa nu vrea nimic altceva decat ceea ce cere el.

Asadar suntem in impas pentru am ramas fara variante de a actiona pentru a controla si opri aceste crize de plans.

Voi cum procedati cand copiii plang si fac scandal daca nu obtin ceea ce cer?

Floricica Cu Vechime isaelena's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.11.2007
    Postari in forum
    6.011
    Gabi sti bine ca si la noi e aceiasi poveste, inca la noi se da si cu capul...daca nu ii dai sau nu afcic e vrea se duce la usa si se da cu caplu de usa, daca e acasa sau daca suntep pe afara se pune in fund si vrea sa se dea cu capul de asfalt....si cum sa o las sa faca asa ceva?

mother
    Guest
    eu cred ca sunt doar 2 variante :) sa ii dai sau sa nu ii dai :))

in functie de posibilitatea de a-i da poti sa-i dai din prima daca cere ceva...nu il lasa sa planga si sa vada ca asa obtine...iar daca nu vrei sa ii dai nu ii da.... va plange, se va criza o data , de 2 ori de 5 ori..........dar daca te tii tare absolut de fiecare data va vedea ca nu are succes si nu va mai face....

are si al meu mom cand se crizeaza.si se uita lumea ca la urs...si eu zic in gura mare: ia uite cum se uita toti la tine.. si se lasa lumea de uitat :)))

un lucru e clar : nu renunt! il iau pe sus si am plecat.......

mother
    Guest
    Citat Postat de isaelena Vezi mesajul
    Gabi sti bine ca si la noi e aceiasi poveste, inca la noi se da si cu capul...daca nu ii dai sau nu afcic e vrea se duce la usa si se da cu caplu de usa, daca e acasa sau daca suntep pe afara se pune in fund si vrea sa se dea cu capul de asfalt....si cum sa o las sa faca asa ceva?
    vai! daca e pe strada o iei pe sus si ai plecat acasa.....daca esti acasa la coltul de rusine..... stiti ce bine functioneaza treaba cu coltul? chiar daca pleaca, insisti....o pui inapoi........si o lasi pana nu mai plange......

chestiile astea sunt si teorie , dar si probate...... si merge:) toata treaba e sa te tii ...daca azi renunti , maine faci un compromis s-a dus metoda!!!!

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Eu nu ma confrunt cu astfel de crize din partea lui Victor, dar atunci cand a incercat sa obtina ceva prin plans si tipete nu am cedat. Inca de la prima tentativa de a face asa - caci au existat si la el tentative la un moment dat - i-am spus ca daca plange si tipa nu primeste nimic, l-am linistit si abia apoi a primit sau nu ce vroia (daca era ceva ce ii puteam oferi si avea voie i-am dat, daca nu, nu).

Am fost sustinuta si sot, pentru ca este important ca nici unul din parinti sa nu cedeze si mai ales sa iti pastrezi calmul, astfel incat copilul sa aiba impresia ca tot scandalul pe care il face nu are niciun efect.

Acum nu stiu daca este meritul nostru ca Victor nu face astfel de crize sau pur si simplu avem noi un copil linistit

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Intr-adevar pedeapsa cu coltul functioneaza, noi l-am pedepsit de cateva ori cand ma tot musca sau cand facea alte prostii si cand stiam sigur ca stie si ca intelege ca nu are voie si doar ne sfideaza. A dat rezultate!

mother
    Guest
    sa stii ca asa imi zice si mie lumea...ca am noroc ca e copil linistit
    eu cred ca e un copil ca toti ceilalti. e normal pt varsta lor sa aiba frustarari , ca nu pot obtine ce vor.. important e sa pastram un echilibru si sa stim de la inceput ce le permitem si ce nu.. nu se poate sa le interzici orice, dar nici sa le permiti orice..
    eram la o terasa intr-o seara cu niste prieteni...eu am "fotografiat" din start terasa ca nu e buna pt copil, dar ca sa nu fac circ cu sotul, care tot insista sa stam acolo, am acceptat...
    dupa o vreme , rares era de necontrolat: vroia sa se urce numai in copaci si pe niste grilaje de fier, ca un fel de corturi... am vaz ca nu ma mai inteleg cu el (mai era cu o fetita si se si incurajau la prostii) l-am urcat in masina si l-am dus la mama.....
    apoi ca prin minune si fetita s-a asezat cuminte la masa :)))

prietenii m-au certat ca prea vreau sa stea drepti, ca e copil... e copil, dar terasele nu sunt pt copii, mai ales aia, care avea o gramada de pericole pt el..

Moderator Floricica Senior wondermom's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.04.2008
    Postari in forum
    3.355
    si noi am avut problema asta... spun "am avut" pentru ca in jurul varstei de trei ani Matei s-a mai calmat, acum pot sa ma inteleg cu el, pot sa negociez... dar de la 1 an jumatate pana aproape de trei ani am avut de furca mult cu el... la cumparaturi mergeam cu frica atunci cand il luam si pe el... in 80% din cazuri imi facea taraboi prin magazin tot asa - cu tipete, trantit pe jos... de cateva ori am lasat cosul plin de cumparaturi si am iesit cu Matei din magazin ca se uitau toti ca la urs... uneori ii dadeam cate un produs sa il tina el, sa aiba ocupatie, alteori el lua de pe raft si punea in cos, iar eu cativa metri mai incolo (cand nu era el atent) luam produsul si il puneam inapoi pe raft... am incercat sa ii explic inainte de a intra in magazin ce o sa cumparam, sa nu planga, dar uita repede... la un moment dat am renuntat sa mai mergem cu el la cumparaturi, faceam cu schimbul: unul din noi statea acasa cu Matei, iar celalalt mergea si cumpara cele necesare... a fost o perioada dificila din punctul asta de vedere pentru ca nu prea puteam sa ne intelegem cu el, dar, din fericire a trecut si Matei s-a mai linistit...

Floricica Debutanta danielray's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.02.2010
    Postari in forum
    1.071
    Depinde cat de consecvent esti si cata tarie ai in tine. Daca tu te hotarasti ca nu are voie sa ia un anumit lucru, sau ca nu ii cumperi nu stiu ce, sa fii consecvent. Copilul este un mic excroc sentimental face orice ca sa atraga atentia. Eu cu Andrei facem asa: daca suntem in casa si vrea sa ia ceva ce nu are voie ma intorc cu spatele si il ignor. Incepe sa urle, evident, se da de ceasul mortii, vine si trage de mine sa-l bag in seama. Stau suparata pe el pana se calmeaza si pe urma vine el la mine si ma intreaba de ce sunt suparata si ii explic de ce. Totul e sa-i explici pe intelesul lui/ei. Daca suntem afara si vrea sa-i cumpar ceva ii spun clar ca nu ii voi cumpara. Se duce evident la vitrina magazinului si incepe sa planga si sa mozoleasca toate geamurile. Fac acelasi lucru ca si acasa, doar ca nu ma indepartez de langa el, doar ma intorc cu spatele si nu il mai bag in seama. La noi merge asta. Aaa si mai e ceva, cand plecam la piata, sau pe afara ii spun ce are voie sa cumpere, daca are voie sa-si cumpere ceva anume. Treaba cu pusculita lui va functiona mai tarziu, pentru ca acum e prea mic.
    Ideea e ca trebuie sa-i prinzi ce merge si ce nu. Petru ca devii sclavul copilului tau daca nu te pui de acord cu el. Si mai ales comunicarea de dupa e foarte importanta. Daca nu ii explici cu ce a gresit, va continua sa repete greselile. Multa perseverenta si rabdare.

mother
    Guest
    daniel treaba cu explicatul nu stiu cat tine la un copil de un an juma :)) dar pt mai tarziu e musai.....

cautati cartea : "totul se intampla inainte de 6 ani" de ana savin.. este foarte ok facuta descrierea pe etape de varste.... cel mai important din toate e sa le intelegem caracteristicile varstei si ce e normai si ce nu pt varsta respectiva
    Modificata de andreeacta; 20.08.2010 la 10:43:07.

iubytzik22
    Guest
    buna fetelor si eu la fel patesc mai ales in magazin daca vede si jucariii face si mai urat...si tot asa incepe sa urle, sa tipe, si se da cu, capu de ciment afara si in casa daca nu ii fac pe plac la fel face se da cu capu de usa, de covor, de gresie de orice apuca......si daca il iau incepe si mai urat sa faca....am renuntat sa il mai iau in magazin cu mine...nu mai zic ca e fff posesiv cu jucariile lui dar le vrea si pe ale celorlalte...o sa incerc sa pun in practica ce ati spus....

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari