Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 13
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
    Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567

Foarte interesant Ce facem cu piticii nazdravani?

buna ziua. am si eu o intrebare ptr mamicile care au copii nazdravani , fetita mea are aproape 2 ani si face numai nazbatii, cu jucariile ei nu prea ii place sa se joace, mai sta putin la desene,dar pana se plic si cam atat. astazi de exemplu atat sa jucat cu laptopul meu,pana la daramat si dupa aia imi zice "a cazut" (epese). acum mai noi a daramat bradul si i am zis de multe ori sa nu umble la brad ca o sa cada,dar cand nu sunt atenta face doar ce vrea ea, am zis ca sa o las ca e copil sa mai scoata cate un glob ,sa il puna la loc si tot asa. treb sa recunosc ca atunci cand am vazut ca a daramat bradul si toate globurile pe jos, m am enervat si si-a furat-o.., am pus-o pedepsita pe canapea la desene si o certam in continuare(bolboroseam adica si se uita la mine atenta si numai vb,decat plangea) dupa 5 min ia trecut insa nu cred ca a inteles despre ce e vb. umbla prin dulapuri , prin sertare,peste tot.am incercat sa o las sa faca cam ce vrea,dar mintea ii sta doar la prostioare. pana de curand m am kinuit sa o dezvatz sa numai arunce haine din sifonier,dar nu intelege de vb buna deloc.daca nu o prind in fapt sa ii dau si una ,2 la fund nu intelege. stiti voi metode mai bune? treceti prin aceleasi perioade?

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Pedeapsa "pe canapea la desene" e cea mai grea pedeapsa pe care o poate indura un prichindel :D . Si fetita mea imi face zile amare cu nazdravaniile ei , dar toate trec... cand o vad ca vine la mine cu ochii in lacrimi si imi spune "mami nu am vrut , iarta-ma " uit de toate si o luam de la capat dupa o repriza de " ubit" eu cu curatenia si dureri de cap de la nervi iar ea cu nazdravaniile ei.

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Citat Postat de llorikiss Vezi mesajul
    Pedeapsa "pe canapea la desene" e cea mai grea pedeapsa pe care o poate indura un prichindel :D . Si fetita mea imi face zile amare cu nazdravaniile ei , dar toate trec... cand o vad ca vine la mine cu ochii in lacrimi si imi spune "mami nu am vrut , iarta-ma " uit de toate si o luam de la capat dupa o repriza de " ubit" eu cu curatenia si dureri de cap de la nervi iar ea cu nazdravaniile ei.
    Nu este asa crunta pedeapsa pe canapea la desene, ptr ca se uita la desene si uita sa mai planga si ii trece. din contra dupa un sfert de ora de uitat la desene imi vb (bine ca nu spune prea multe cuvinte ea),dar spune mama (*pe un ton cald ,dulce ) si daca ma duc la ea ma pupa. cert este ca normal ar fii sa isi gaseasca e lucru , sa se joace cu jucariie ,pe cand pe ea o int dulapurile(linguri,furculitze,oale,boluri,castroane,caiet si pix,sa scoata albumele sa se uite la poze,sa insire ce am prin sertare, pana de curand arunca haine din dulap) , hmm am cam obosit si cu nervii uneori simt ca sunt la pamant,daca nu o scot din casa astea patesc si sotu mai lipseste si cate 2 zile aia sunt. bine ca ma tot pupacit de cand a facut boacana si mi a trecut.

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    In primul rand tot ce face fetita ta este un comportament normal, adecvat varstei, dar care vad ca tu ai dificultati sa il accepti si o vezi cumva rau intentionata, dar sa stii ca nu e deloc rau intentionata. Pur si simplu pentru ea este o explorare, o curiozitate si asa isi dezvolta inteligenta, personalitatea, etc. La varsta asta nu poate intelege reguli din astea stricte si sa le respecte tot timpul, poate sa asculte daca ii spui pe moment, iar pe urma e normal sa uite si sa faca din nou.
    Rolul tau este sa ii repeti mereu aceleasi reguli care ti se par cu adevarat importante, sa ai rabdare, sa nu ceri perfectiunea. Sa accepti ca a gresi este normal, nu inseamna rea intentie.
    Pedepsele si mai ales bataia nu te ajuta deloc, sunt in total dezavantaj al copilului. Il timoreaza, il fac nesigur pe el, il fac sa simta teama, sa simta ca nu este conform cu dorintele tale si deci nu merita sa fie iubit.
    Ca sa ai mai multa liniste cel mai bine este sa ii directionezi tu joaca, sa ii faci un program, sa ii dai ceva de lucru ce are voie sa faca, sa fi acolo langa ea pentru jocuri. Stiu ca e greu si ia mult timp, dar asta este realitatea de a avea un copil mic. Pentru dulapuri si sertare sunt tot felul de incuietori care iti mai pot scuti din munca, si in restul casei eu merg pe principiul de a avea cat mai putine lucruri la vedere, sau daca sunt scoase macar sa stea undeva sus unde nu poate ajunge.
    Copiii cu multa energie au nevoie sa li se propuna mereu jocuri noi, daca nu gasesc ei ceva interesant de facut... care de obicei da de lucru parintilor.
    Sa iti dau cateva exemple de ce fac eu cand am efectiv treaba si nu ma pot ocupa direct de ea. In primul rand imi incep treaba intr-un moment in care Tina e linistita, mancata, odihnita. Daca stau la bucatarie ii scot pe o patura sau pe scaun niste boluri de plastic, linguri de lemn, etc poate niste portocale sau alte fructe care nu se strica usor si incepu putin sa ma joc cu ea. Cand intra in joc, ma apuc de ale mele. Si ma mai opresc din cand in cand sa o mai bag in seama, povestim, ii dau cate un pupic sau o imbratisare, etc. Si incerc sa nu fac foarte multe o data. Altfel mai sta ocupata cu cate o carte cartonata, cu cate o jucarie de impins, cu cuburi din alea de construit, cu o minge. Dar totul sa zic 5-10-15 minute. Timp in care eu fac repede ce am de facut. Daca se mai prelungeste o mai iau in brate sa ii arat ce fac, povestim si mai incerc apoi alt joc.
    Iti recomand cartea "Copiii sunt din Rai" de John Gray. Are multe sugestii foarte bune in ceea ce priveste educatia pozitiva, cum poti face copilul sa colaboreze cu tine si totusi sa ramana un individ plin de incredere in sine.

mada_lyna
    Guest
    ce m-a amuzat pedeapsa ta:)). pai dak asta e pedeapsa,cred ca de-aia face nazbatii....ca sa stea la desene. trebuie sa fii mai hotarata,nu poti s-o lasi sa faca doar ce vrea ea...o sa ti se urce in cap si vei pierde controlul total. si al meu face dracii,dar si intelege cand ii zic ca nu e voie. bradul l-am facut acum cateva zile,dar sa stii ca i-am zis ca poate sa il mangaie,sa se joace doar cu un globulet,si usor,k atlfel il strang la loc dak il darama. si ,spre marea mea surpriza,a rezistat.nu l-a daramat decat o data,dar nu a facut intentionat,ci l-a lovit cu un covor mic la baza(si cum e cam instabil) c picat .dar am globulete de plastic si nu a facut ravagii.
    in rest,stie k n-are voie in x loc,si ma striga sa imi arate k uite ce ar vrea el sa faca,dar ma dau la el si ii trece.
    toti fac shotii,dar nu trebuie lasati asa,k atunci cant iti vei da seama k ai gresit,va fi poate tarziu.
    nu ma intelege gresit.si eu il las sa faca una -alta,dar cu masura.si cata vreme nu isi pune viata in pericol.
    spre ex,eu nu il tin la geam NICIODATA. sau nu ii dau voie in baie singur.sau sa se urce pe masuta de cafea din living....

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Citat Postat de mada_lyna Vezi mesajul
    ce m-a amuzat pedeapsa ta:)). pai dak asta e pedeapsa,cred ca de-aia face nazbatii....ca sa stea la desene. trebuie sa fii mai hotarata,nu poti s-o lasi sa faca doar ce vrea ea...o sa ti se urce in cap si vei pierde Ntotal. si al meu face dracii,dar si intelege cand ii zic ca nu e voie. bradul l-am facut acum cateva zile,dar sa stii ca i-am zis ca poate sa il mangaie,sa se joace doar cu un globulet,si usor,k atlfel il strang la loc dak il darama. si ,spre marea mea surpriza,a rezistat.nu l-a daramat decat o data,dar nu a facut intentionat,ci l-a lovit cu un covor mic la baza(si cum e cam instabil) c picat .dar am globulete de plastic si nu a facut ravagii.
    in rest,stie k n-are voie in x loc,si ma striga sa imi arate k uite ce ar vrea el sa faca,dar ma dau la el si ii trece.
    toti fac shotii,dar nu trebuie lasati asa,k atunci cant iti vei da seama k ai gresit,va fi poate tarziu.
    nu ma intelege gresit.si eu il las sa faca una -alta,dar cu masura.si cata vreme nu isi pune viata in pericol.
    spre ex,eu nu il tin la geam NICIODATA. sau nu ii dau voie in baie singur.sau sa se urce pe masuta de cafea din living....
    in mare parte a inteles madalina, dar cu vb buna cum spune ANKAG , cu educatia pozitiva. in schimb am certat-o pe bune de cateva ori si m am infipt in ea sa numai intre in baie si sa numai arunce haine pe jos din dulap. eu nu tin minte sa am prbl psihologice ca mancam bataie sau eram pedepsita, bine ca astea nu treb sa fie foarte des si ptr orice.dar cand nazbatiile sunt mari...,am uitat sa zic si ca este f f incapatana.ii explic frumos si ii mai zic de 2,3ori ca n are voie acolo,de ce n are voie si sta si se uita la mine, da pana nu zic acum ma ridic si vina la tine (si sa ma si ridic) pai nu pleaca din locul in care eu zic k nu are voie. si in 15min ANKAG nu se termina treburile in casa, ca treb sa mai faci si curatenie,sa mai speli si pe la baie,eventual mai bagi si la spalat,un aspirator,faci paturi,skimbi cearceafuri,speli vase,mai faci si de mancare.. ! ma intreb cum faci tu chestii astea si copilul se joaca? a mea sa saturat de boluri,cratiti si linguri sa se joace si de fructe. i am cumparat si eu jucarii, cuburi sa le bage pe forma si culoarea lor, lego, set de bucatarie care o mai atrage,laptop de jucarie in sperantza sa il lase pe al meu in pace,si cate alte jucarii,papusii, degeaba iti spun eu. cat despre stransul din casa, nu poti lasa toate dulapurile goale,doar ca ea nu vrea sa asculte? si unde sa le pui ? sa n ai pe masa o lumare frumos pusa? niste poze?etc.

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    aa si inca ceva mada-lina ce am mai citit eu de pedepse. este ca pedepsa se face in dormitor si ii inchizi usa (bineinteles cu lumina aprinsa) dar asa imi este mila de ea si aleg doar sa ii dau una la funduletz sau mai multe , sa o cert , sa ii explic ce a facut si sa o pun pe canapea (cu mentiunea sa nu coboare) si o las la desene. eu ma mai uit aici la tv si la "dadaca", 2 dadace profesioniste care ajuta familii cu copii rasfatzati, bine ca alea sunt cazuri extreme. din cale afara de alintati si nazbatiosi. si mai era un fel de pedeapsa sa il puna intr un colt sa stea pe scaun, pai a arat ca un baietel de 2 ani la pus de 40 de ori ca sa inteleaga ca e pedepsit si treb sa stea acolo dupa ceas 5 sau 10 min , pai eu nu prea sunt de acord cu asta si nici nu am asa rabdare. dar nu sunt de acord ca nu treb certati deloc , ca ti se urca in cap asa cum ai zis si tu. cand este la mama mea ,crede ma ca este un copil f cuminte, chiar mananca si mancaruri care la mine le refuza si nu a indraznit sa tipe cum face aici cu mine cand se enerveaza, o data stiu ca a tipat si cand sa rastit mama pe ea si ia zis ca ce inseamna asta pai nici ca a mai facut-o. (CUM SE FACE CA IN CAZUL EI POATE SA TINA MINTE? ) Si nu pot sa zic ca a dat in ea , decat de 2 ori ,vre-o 2 palme la fund si zic asta ptr k nu am lasat-o sg la ea pana de curand , cand am obs cat o iubeste fetita mea si cum plange cand ii zic sa plecam de la ea. E singura persoana care o iubeste atat de mult si o si asculta si e cuminte ,se joaca si nu deranjeaza.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Georgiana, nu te supara pe mine, dar iti spun din start ca abordarea ta este gresita (dupa parerea mea).
    In primul rand eu nu sunt de acord cu "altoitul". Irini are 26 de luni si cred ca i-am tras 2 palmute la fund in tot acest timp, si asta pentru ca eram eu intr-o perioada foarte nasoala dpdv emotional. Deci am gresit EU!
    In al doi-lea rand, mi-a sarit in ochi ceva ce ai spus tu, si anume ca ii spui Elenei "nu ai voie acolo". Asta se intampla in casa???! Daca e in casa, e grav! Parerea mea este ca la fel ca si voi, adulti si stapani ai casei, si copilul trebuie sa aiba acces peste tot in casa. Daca iti e teama ca pateste ceva, securizeaza locurile periculoase. Pune sigurante la usi, sertare si capace la prize (dar sunt sigura ca deja ai facut asta). Si da, renunta la frumoasa lumanare de pe masa! De ce? Pentru ca e mai important sa cresti un copil linistit si fericit in casa lui, decat decorul minunat al mesei. Nu? Desi... eu am lumanari pe mese (am chiar candelabre de cristal scump) si Irini nu e deloc interesata de ele, pentru ca nu i-am spus niciodata NU.
    In al treilea rand, pedeapsa pe canapea in living la tv mi se pare absolut hilara. Am practicat-o si eu o perioada (cand IRini capatase obiceiul de a tipa) si nu a dat rezultate decat pe moment. Cand am aplicat metoda de a o izola la ea in camera, pe pat si cu usa inchisa, crizele ei au incetat de tot din aceeasi zi.
    Mai departeee... Goleste un sertar din bucatarie si unul din dulapul de haine (un sertar sau un raft accesibil Elenei). SPune-i ca doar acolo are voie sa umble si sa faca ce vrea (pe restul securizeaza-le). Pune-i in sertarele respective jucarii si hainute de ale ei si spune-i ca poate sa faca ce vrea... fara sa ii spui sa nu le scoata. las-o sa le imprastie prin casa o zi- doua... In cele din urma se va plictisi si va scadea interesul si pentru celelalte dulapuri.

Georgiana, cel mai important: fii linistita, relaxata, si incearca sa privesti comportamentul fetitei tale cu un ochi mai putin critic. Incearca sa o intelegi, sa intelegi ce nevoi are... de ce anume se comporta asa (desi eu cred ca se comporta absolut normal). Poate ca nu ai lasat-o sa isi satisfaca -curiozitatea.

O sa revin cu un mesaj in care o sa spun cam cum procedez eu cu Irini.

Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Am citit si mesajul Ankai si este foarte pertinent. Georgiana, reciteste-l si incearca sa pui in practica ideile ei.

EU cu Irini am mare noroc. Este un copil foarte independent in jocul ei, nu are nevoie de companion de joaca, deci nu sunt nevoita sa ii gasesc eu activitati pentru momentele in care am treburi. Isi gaseste singura. De pe la varsta de 18-19 luni nu mai e cazul sa o distrez eu.
    Poate ca asta este felul ei de a fi, sau poate ca a ajutat foarte mult faptul ca am lasat-o mereu sa se simta libera. Niciodata nu i-am spus "nu ai voie acolo" (acasa).A explorat libera fiecare milimetru al apartamentului, si inca o mai face.
    Si Irini ia din biblioteca albumele foto si le intoarce pe toate partile. Scoate fotografiile, le admira, le baga la loc... sau nu. DAca nu le baga la loc, nu ma deranjeaza... nu e un capat de tara. Albumele mai "pretioase" sunt puse la loc sigur, iar Irini nici macar nu stie de existenta lor. Am preferat sa le ascund, decat sa tip la Irini (in cazul in care nu ar intelege).
    Portofelul meu a fost golit de toti banii, cardurile, si in general de tot continutul, de zeci de ori. Am lasat-o in pace sa faca asta... Atata timp cat nu a stricat nimic si nu avea intentii destructive nu m-a deranjat.
    Faza cu golitul dulapurilor la noi a durat foarte putin, cand Irini era mai mica (avea vreo 13-14 luni). Am lasat-o sa isi faca damblaua, dupa care am luat sigurante pentru sertare si usi. Inainte de asta insa, i-am pus la dispozitie un raft si un sertar in care a facut ravagii... pana s-a plictisit.
    In momentul in care insista sa faca vreo nazbatie, ii explicam de ce nu e bine, iar daca nu functiona explicatia, intr-un mod delicat o atrageam spre alta activitate. II ofeream alternative interesante!

Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Georgiana, cand faci treburi casnice, nu o exclude pe Eleni. Las-o sa te ajute!
    Irini ma ajuta la absolut toate treburile... Uneori chiar intr-un mod foarte eficient, si am sa iti dau si exemple... poate te ajuta.
    Cand intindem rufele pe sarma, Irini mi le da pe toate, una cate una, dupa ce le-a mirosit pe fiecare imi parte si mi-a spus ca miros a prospetime.
    Cand strangem rufele de pe sarma, ciorapeii si chiloteii ei ii pune singura in sertarul lor (ii este foarte accesibil). La fel procedeaza si ciorapii si lenjeria lui Stefanos. Sertarul lui Stefanos este la noi in dormitor, care este in partea opusa a casei, fata de balconul unde intindem rufe. Asa ca daca o trimit pe IRini de 3 ori cu cate o pereche de sosete la sertarul lui Stefanos, eu intre timp am reusit sa strang tot restul de haine.
    Cand calc, Irini sta cu pulverizatorul langa mine si imi uda rufele. Asta daca nu cumva o apuca si pe ea cheful de calcat (are masa,fier de calcat de jucarie si pulverizator).
    Cand spal geamurile vine si ea cu un servetel si freaca sticla... mai lasa si cate o amprenta, dar nu ma intereseaza.
    Cand sterg praful ma ajuta cu pulveriztatorul ei si cu servetele... uneori mai face abuz de pulverizator si se intampla sa faca balta de apa prin unele locuri, dar nu ma deranjeaza. Stiu ca se intampla asta din exces de zel. O felicit de fiecare data.
    Cand schimbam cearseafurile, mai intai ii dau ei fetele de perna sa le bage in masina de spalat. Pana cand se intoarce, eu deja am patul aranjat.
    Cand strang prin casa, pe Irini o pun sa isi duca jucariile la locul lor, in camera ei... E o activitate care ii place foarte mult...
    Faptul ca o implic in activitatile casnice este alegerea mea, vreau sa invete ceva din asta... vreau sa vada ca pentru a face curat in casa, depunem un anumit efort fizic. Si ma bucur ca a invatat asta. De multe ori, cand mai face vreo nazbatie (de ex cand ii cad fulgii de porumb pe jos), imi zice "aaa, am facut o boacana si mama acum o sa oboseasca curatand" (ekana zimia kai h mama 8a kourasti gia na ka8arisei).

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    La noi este o alta problema ana , nu se joaca singura, daca m as juca eu cu ea , s ar juca si ea linistita. dar daca nu ma joc eu .. face diferite chestii de care se plic rapid si pe urma.. cauta altceva. de tipat se lasase intr un timp si asta nu ptr ca i am zis : Eleni nu e frumos sa tipi ca ne inebunesti, sau nu tipam ca nu e bine, o sa te doara in gat si etc. .. etc de o sa ma doara pe mine gura si ea o sa continuie sa tipe. acum tipa cand mergem pe la bunicii ei si asta ptr ca ii i au apararea atunci cand o cert sa numai tipe. acasa nu e nevoie sa o cert, ii spun doar : N am zis ca nu e frumos sa tipam??? intelege acum .., dar daca e tati acasa sau bunica sa sa terminat. acum din pacate mama e plecata , este in tara, ca altfel o mai trimiteam pe la ea , acolo nu isi permite sa faca prostii. si nu ai comentat despre faptul de ce de vb buna intelege de la mama? de ea clar ii este teama? si nu e nevoie sa ii zica de 2 ori , sunt anumite lucruri unde nu are voie si intelege cand ii spune , si eu in living am o masa cu candelabre de cristal , vaza de cristal si etc , e uite la alea stie ca n are voie de la sine , de 2,3 ori cand am vazut ca se uita sa vada ce ar putea aranja ea , i am zis ca n are voie acolo ca o sa cada si o sa se sparga si a inteles, trece pe langa ele si nu are atractie , poate si ptr ks transparente . :) si repet anumite lucruri nu le poti goli si ascunde prin alte parti , asta doar daca ai o casa destul de mare si se la muti pe toata doar ca sa aibe copilul libertate. e uite cu asta nu sunt de acord , va cer scuze dar nu se poate sa faca orice vrea si are placerea. treb sa stie ce inseama "acolo nu e bine" .. si sa mai stie ce inseamna NU e voie. asa multa libertate eu cred k mai mult strica copilul. ca te duci in alte case si va vrea sa faca aceleasi lucruri,cel putin a mea si ce am vazut eu la fel ar face. asa ca atunci cand ii spui nu e voie , treb sa stie ca nu e voie. nu orice isi doreste e permis. daca vrea sa se suie pe masa in picioare ar treb sa o las? am o masa , impreur si picioare sunt de lemn si in mijloc e de sticla, am gasit-o de cateva ori in picioare pe masa si azi de cateva ori insista sa se suie, i am explica si i am zis sa nu se suie, n are voie ca o sa cada , o sa se loveasca... dar daca ea vrea ar treb sa o las?? e f incapatanata nu intelege. nu pot sa i au si masa sa o dau afara doar ptr ca nu intelege ca nu e bine ceea ce face. poate exagerez , dar asta e parerea mea .

+ Raspunde
Pagina 1 din 13
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari