Ultimele discutii din forum
    stefaniajohansson
    Guest
    mama leone, te cred, insa mi-e foarte greu :/ nici macar nu l-ai incurajat asa un pic?
    aici nu vezi nici un copil sub 2 ani mergand pe strada de manutza..poate din parcare pana in gradinita sau din parcare pana in casa..si nu se aud urlete pe strazi ca nu vor copiii in carucior. am lucrat si la gradi si am vazut si la gradi fetitei mele: doar carucior pana la 2 ani. si sunt curioasa si eu ce copil sub 2 ani rezista mai mult de 15 minute de manuta..fara proteste si mataieli si "am obosit"

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    @stefaniajohansson: Iti dai seama ca nu l-am incurajat ca doar mi-ar fi convenit si mie mai mult cu copilul in carut decat de mana. Bineinteles ca dupa ce obosea tot in carut ajungea, insa cum isi revenea, cum hop afara din el.
    In alta ordine de idei, nici pe unde stau eu (Am de N) nu e mai diferit ca la tine. Vad pe-aici copii de 4 ani inca in carut, unii chiar cu suzeta in gura :(
    Insa iti spun, noi de la 2 ani n-am mai folosit carucior absolut deloc (nici n-am mai avut).

Floricica Debutanta yuxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2010
    Postari in forum
    1.074
    Citat Postat de niconor Vezi mesajul
    Yuxi, la noi se gaseste platforma separat de carut si se poate atasa la diverse tipuri de caruturi.
    Am cautat acum pe net si am descoperit ca in romaneste se numeste adaptor carut si se poate atasa la diverse modele. Daca dai un search dupa "adaptor carut", o sa-l gasesti si la vanzare.
    Vad ca mai e putin si vine surioara cea mica. Nastere usoara si bebe sanatos!
    Multumesc mult Niconor. Am gasit si eu cu diferite denumiri, platforma carut, adaptor carut, treapta... in principiu m-am cam decis de care sa iau, doar as vrea sa vad unul personal, sa il manevrez, sa vad cum urca pe trotuar, sa vad cat loc are copilul pe platforma aia...
    Multumesc, chiar ca mai e putin. Eu chiar simt ca am intrat in linie dreapta, am un feeling, asa... cred ca de aia am inceput sa ma si agit cu ultimele cumparaturi necesare.

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Yuxi, cat are fetita ta cea mica? Sunt curioasa care e diferenta de varsta. Scuze de off-topic.

Floricica Debutanta yuxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2010
    Postari in forum
    1.074
    2 ani si jumatate. This message is too short. Acum e lung.

lorito
    Guest
    hello
    eu pe tudor al meu l-am tinut in carut normal pana la 1 an si 2 luni..
    apoi in carutz sport pana la 1 an si jumatate,dar de la 1 an si 2 luni am circualt destul de putin in el..nu mai vroia,el vroia sa circule,domnule
    apoi a venit toamna,eram insarcinata cu al 2-lea copil
    din primavara(tudor avea 2 ani) nu l-am mai scos cu carutul..a uitat complet de el
    era si culmea sa il plimb cu carutul cand el alerga ca un cal...si da,mergea si o ora dus intors pana unde aveam treburi
    brate?
    no way,eram insarcinata
    dc nu ar mai fi putut,as fi luat un taxi,dar nu s-a plans deloc
    si iarasi nu vad rostul banilor dati aiurea pe fel de fel de carucioare si platforme...vb cuiva...cand ies cu ei,ies sa se plimbe ala mic,ala mare sa se miste,nu?drumurile lungi le facem cu masina...si gata problema
    mie una nu imi place deloc sa vad ditamai copii de 3 ani de ex in carucior,...parca e aiurea tare...
    si sa nu imi mai spuneti ca"pe aici se poarta bla,bla,bla..biberon,suzeta,carut la 3,4 ani"...sa poarte ei,ce treaba am eu...?si mai e o vorba:"orice invat are si dezvat"
    p.s. nici eu nu am cumparat trici din aia de plastic...money down the drain...
    Modificata de loritomasciuc; 12.09.2010 la 15:06:33.

Floricica Avansata nikolettap's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Citat Postat de stefaniajohansson Vezi mesajul
    bebe sta in carut la orice varsta(vorba vine) daca nu e dezobisnuit de carut. nu e nevoie sa fie convins..el asta stie, ca merge in carucior..nu vad de ce sa-i piara cheful de la 1 an..numai daca facem noi ceva, de genul: il ducem prea des in carca, in brate samd. sau daca stam numai in casa..nu e cazul notru, ca noi iesim zilnic, si daca ploua..furtuna sa nu fie:P
    raman de aceeasi parere legat de tricicleta..inseamna ca nu prea va deplasati, daca imediat ajungeti la destinatie..cum mergi la cumparaturi? sau cum mergi la o cafea in oras, cu o prietena? cum va plimbati prin natura?
    Mergem in parc cate 2 ore dimineata si 2 ore seara. Doar iarna, cand era ger nu ne plimbam prea mult. De luat in brate nu o iau. Cred ca depinde de copil. Maria merge pe jos cam 30 min pana in parc, acolo se joaca, pe urma din nou pe jos spre casa. Tricicleta o luam cand mergem la cumparaturi (piata este pe langa parc). De plimbat in natura.... nu prea avem natura. Mergem in Gradina Publica, cu masina pentru ca este departe (ar trebui sa mergem mai mult de o ora pe jos). Mariei ii place sa se joace in iarba. Mai avem in oras o gradina botanica dar nu mergem acolo pentru ca sunt flori iar Mariei ii place sa rupa flori si este interzis (normal). La o cafea, tot cu masina mergem. Sa mergem cu tricicleta sau cu carutul nu este o idee prea buna; sunt foarte multe masini, zgomot, poluare si o plimbare printr-o astfel de zona nu este indicata.
    In natura mergem la sfarsit de saptamana, intr-o padure de langa Galati. Orasul Galati are cele mai putine spatii verzi/locuitor din toata tara.
    Asa ca.....
    Sa-ti spun si cat de mare este parcul in care mergem? Cam cat un living un pic mai spatios; cu putina iarba, mai mult pietris...,
    Sincer, as vrea sa ne mutam intr-o alta tara in care sa fie mai curat, liniste, spatii de joaca pentru copii. Momentan insa nu prea avem cum sa plecam.

var_dump
    Guest
    lorem ipsum dolor sit amete asd asda sd lorem ipsum dolor sit amete asd asda sd lorem ipsum dolor sit amete asd asda sd lorem ipsum dolor sit amete asd asda sd lorem ipsum dolor sit amete asd asda sd

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    fetita mea ate 1 an si 4 luni si folosim carutul ..de multe ori nu vrea pe jos si vrea doar in carut......tricicleta nu am de gand sa ii iau mi se pare greu de manevrat pe cand carutul tip umbrela este super usor ...oricum noi am inceput tarziu sa mergem la 1 an si doua luni abia mergea de doua manute dar a trecut repede la o manuta si acum singurica doar cu hamul ...fara ham nu o las ca,cade foarte des ,si in casa o tin tot cu hamul ..imi este greu ca trebuie sa stau numai dupa ea dar mi-a cazut de doua ori cu capul de gresie si nu o mai las singurica.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari