Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata nikolettap's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Maria merge cu tricicleta de la un an si ceva. Mie mi se pare mult mai simplu de manevrat si mai usoara decat carutul (carut am avut din acela sport, cu 3 roti). Problema este ca acum prefera sa mearga pe jos si nu mai sta in tricicleta, iar in carut cu siguranta n-ar mai fi stat. O iau cu tricicleta afara cand facem cumparaturi, nu foarte multe si nu foarte departe de casa. Deasemenea, nu foarte des, cam la 3-4 zile ca altfel nu sta in ea.
    Cum reusiti sa convingeti copii de peste 1 an sa stea in carut? Eu cu Maria nu am reusit.
    Legat de problemele cu spatele la bebe de 10 luni de la tricicleta..... Doar nu-l asezam in tricicleta si-l "uitam" acolo!!! Merge pe distante mici, cat i se pare lui amuzant.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Nici noi n-am avut succes cu tricileta. I-am luat-o prin primavara cand aveam un an si 3-4 luni si nu statea in ea se tot ridica se uita la roti musca din ghidon etc. Era buna in casa ca avea butoane multe cu beculete si melodii. Daca e in loc de joaca alearga de colo-colo de ne oboseste pe toti, afara de cele mai multe ori la fel ca si Victor al lui Ruxi e total haotic si merge exact in directia opusa doi pasi intr-o directie, trei in alta, asta cand nu se opreste la vreun gard sau nu se urca in carut.

Floricica Debutanta yuxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2010
    Postari in forum
    1.074
    Pana pe la 2 ani am folosit, si chiar si acum la 2 ani jumate daca am treaba undeva si trebuie sa ma grabesc, sau daca am de facut piata si am plase de carat, cea mica merge in carucior si cumparaturile jos. Tricicleta nu am avut niciodata, noi am trecut direct la bici.

Floricica Avansata niconor's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.07.2009
    Postari in forum
    1.953
    Aici in Norvegia mamicile poarta copiii in carucioare pana pe la 4-5 ani. La inceput si mie mi se parea ciudat, dar acum mi se pare normal, mai ales ca aici sunt niste dealuri f abrupte care i-ar obosi pe micuti, oricat de energici ar fi. Si aici se poarta carucioarele de gemeni sau cu platforma atunci cand apare bebe 2, dar si educatoarele/ingrijitoarele le folosesc cand ies cu copiii (aici educatoarele ies zilnic cu copiii afara la joaca (1-2 ore), fie ploaie, ninsoare etc pt ca toti au echipament adecvat)
    Ana Maria se mai plictiseste in carut si vrea pe jos, o dau jos putin timp in care o ia in toate partile ca un vitel nou-nascut, iar cand o pun la loc in carut nu-i convine. Oricum eu o sa folosesc carutul cat mai mult timp, pt noi e vital.

Ruxi, si eu cred ca o platforma ar fi f buna, numai sa stea Victor pe ea, carucioarele duble sunt intr-adevar mai greoaie.

Membru inregistrat la
    19.02.2010
    Postari in forum
    1.074
    Citat Postat de iuliagabriela Vezi mesajul
    OK, m-ar interesa asa ceva, care este demunirea comerciala? Si m-ar mai interesa un lucru: daca atunci cand caruciorul nou nascutului este complet la orizontala, copilul mai mare mai are loc pe platforma asta, sau il incomodeaza spatarul culcat al carutului? Sau, eventual, daca stiti carucioare care vin din constructie cu asa ceva, eu am cautat pe net dar cred ca nu folosesc denumirile potrivite.
    Cine stie si imi poate raspunde, multumesc frumos.

Niconor, daca stii niste marci de carucioare care au modele de genul asta, imi poti spune si mie?
    [imbratisarea]
    Modificata de yuxi; 09.09.2010 la 16:21:51.

Membru inregistrat la
    19.02.2010
    Postari in forum
    1.074
    Si inca ceva, o intrebare pentru cine a folosit platforme din astea, la manevrabilitate cum sunt? Nu incurca? Nu iti intra in picioare? Cum sunt la urcatul pe trotuar?

iubytzik22
    Guest
    Fetelor ce norocoase sunteti...al meu de mult timp nu mai vrea sa stea in carut.......vrea pe jos dar faza e ca vrea sa alerge ....l-am dus in parc si el in loc sa alerge in parc, mai avea putin si iesea in strada daca nu il prindeam la timp si de atunci mi s-a facut frica si nu l-am mai dus plus ca nu ma asculta deloc...e fff incapatanat...si eu am folosit tricicleta de la 1 an si ceva ...era mult mai comod cu ea ca era mica si usor de manevrat mai ales ca eu urc si cobor 3 etaje in fiecare zi...dar degeaba ca acuma vrea pe jos nu mai vrea in trici...ieri dupa mult timp in care nu l-am mai plimbat in carucior am zis sa il scot la plimbare si mi-a facut un circ.....de se uita lumea la mine...racnea din toti plamanii......ca nu vrea in caruit si vrea pe jos....si fusesem si in piata va da-ti seama sa il las pe jos sa tin si carutu si cu bagaj in mana...asa ca a trebuit sa alerg pana acasa....sa se opreasca...ca el daca vrea pe jos nu sta cuminte e in stare sa imi dea drumu la mana sa iasa in fata masinii sau in strada.......asa ca fetelor sunteti ff norocoase....

stefaniajohansson
    Guest
    Citat Postat de popanicoleta Vezi mesajul
    Maria merge cu tricicleta de la un an si ceva. Mie mi se pare mult mai simplu de manevrat si mai usoara decat carutul (carut am avut din acela sport, cu 3 roti). Problema este ca acum prefera sa mearga pe jos si nu mai sta in tricicleta, iar in carut cu siguranta n-ar mai fi stat. O iau cu tricicleta afara cand facem cumparaturi, nu foarte multe si nu foarte departe de casa. Deasemenea, nu foarte des, cam la 3-4 zile ca altfel nu sta in ea.
    Cum reusiti sa convingeti copii de peste 1 an sa stea in carut? Eu cu Maria nu am reusit.
    Legat de problemele cu spatele la bebe de 10 luni de la tricicleta..... Doar nu-l asezam in tricicleta si-l "uitam" acolo!!! Merge pe distante mici, cat i se pare lui amuzant.
    bebe sta in carut la orice varsta(vorba vine) daca nu e dezobisnuit de carut. nu e nevoie sa fie convins..el asta stie, ca merge in carucior..nu vad de ce sa-i piara cheful de la 1 an..numai daca facem noi ceva, de genul: il ducem prea des in carca, in brate samd. sau daca stam numai in casa..nu e cazul notru, ca noi iesim zilnic, si daca ploua..furtuna sa nu fie:P
    raman de aceeasi parere legat de tricicleta..inseamna ca nu prea va deplasati, daca imediat ajungeti la destinatie..cum mergi la cumparaturi? sau cum mergi la o cafea in oras, cu o prietena? cum va plimbati prin natura?

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Citat Postat de stefaniajohansson Vezi mesajul
    bebe sta in carut la orice varsta(vorba vine) daca nu e dezobisnuit de carut. nu e nevoie sa fie convins..el asta stie, ca merge in carucior..nu vad de ce sa-i piara cheful de la 1 an..numai daca facem noi ceva, de genul: il ducem prea des in carca, in brate samd. sau daca stam numai in casa..
    Da-mi voie sa te contrazic, fiindca nu toti bebeii sunt la fel. Si baiatul meu, dupa ce a inceput sa mearga si s-a simtit sigur pe picioarele lui, n-a mai vrut sa stea in carut pt nimic in lume. Si asta fara ca eu sa fac ceva special. Avea cam 1,5 ani si de-abia il tineam in carut pana ajungeam la locul de joaca. E genul de copil foarte activ, si asa a fost inca de la nastere. Asa ca la 2 ani am renuntat de tot la carucior.

Membru inregistrat la
    19.02.2010
    Postari in forum
    1.074
    Eu tocmai pentru ca e destul de agitata si activa vreau sa iau o platforma din aia pentru cea mica, avem strazi de traversat oriunde m-as duce, si nu am cum sa o tin de mana cand imping carutul si cine stie ce plase si altele mai car dupa mine. Drumul pana la gradinita e pe niste strazi din spatele blocurilor, care nu au trotuar si sunt destul de circulate, mai ales dimineata cand pleaca lumea la servici, si mai si servesc drept scurtaturi celor care vor sa ocoleasca aglomeratia de pe bulevard. O platforma de asta ne-ar ajuta sa umblam mai "grupat". Sara, cea mare, asculta si se tine singura de carut, ca asa s-a obisnuit, dar cea mica ori in carut, ori de mana.
    Pana la urma cred ca voi comanda de pe net, si platforma si caruciorul de la aceeasi firma sa fiu sigura ca se potrivesc, dar inainte mi-ar placea sa o vad live intr-un magazin. Sau m-ar ajuta daca stie cineva sa imi raspunda la intrebari.
    Modificata de yuxi; 10.09.2010 la 17:48:38.

Floricica Avansata niconor's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.07.2009
    Postari in forum
    1.953
    Yuxi, la noi se gaseste platforma separat de carut si se poate atasa la diverse tipuri de caruturi.
    Am cautat acum pe net si am descoperit ca in romaneste se numeste adaptor carut si se poate atasa la diverse modele. Daca dai un search dupa "adaptor carut", o sa-l gasesti si la vanzare.
    Vad ca mai e putin si vine surioara cea mica. Nastere usoara si bebe sanatos!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari