Ultimele discutii din forum
    oanachampion
    Guest
    Ah, uitam sa-ti zic de cum incape in portbagaj... In Chevy Malibu (o masina mica normala) ocupa TOT portbagajul... deci, daca nu planuiesti sa mergi la cumparaturi cu carutul sau nu vrei sa-l iei in vacanta, e ok...

Floricica Cu Vechime iuliagabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    Noi folosim acum doua tipuri d ecarucioare....unul normal si unul pentru gemeni......pana sa il primim pe cel pt gemeni era destul de greu sa stau cu ei afara....parcul e la 2 minute de casa dar ca sa ajung acolo trebuie sa trec prin centru(coboara de pe trotuar ,urca pe alt trotuar) si apoi prin fata bisericii(si din nou coboara si urca) si pentru Iulia era destul de greu traseul asta.......asta cand mergeam in parc......cand ne intorceam o duceam in brate.....si sa duci un copil de 12 kile pe o mana si cu cealalta caruciorul cu celalalt copi tot urcand si coborand borduri(ca rampe sunt dar tot unde nu trebuie) nu e usor deloc.Acum e relativ usor sa mergem in parc.....dar insist de multe ori sa ies doar cu cel simplu afara ca sa mai miste si iuli cate putin....dar atunci ne insoteste tati

oanachampion
    Guest
    Am rectificat mai sus... Se gasesc carucioare lightweight pt gemeni, insa nu merg pt bb (eu atunci le-am cautat, la inceput... probabil de-aia imi aminteam ca nu exista... deci, scuze), pt ca arata asa:
    Amazon.com: Jeep Wrangler Twin Sport All-Weather Umbrella Stroller, Fierce: Baby
    Al meu arata asa (mai putin culoarea ):
    http://www.amazon.com/Graco-1762082-...657833&sr=8-24
    Ar mai fi o varianta, si anume doar rama caruciorului, pe care se fixeaza scaune de masina, INSA nu stiu daca suporta un scaun de masina mai mare decat scoica:
    http://www.amazon.com/Baby-Trend-Dou...2657959&sr=1-1
    Modificata de oanachampion; 24.08.2010 la 15:55:12.

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Multumesc de info!

Oana, am vazut carut ca al tau la mare la o familie care avea tripleti.

Nu cred ca are rost sa iau carut pentru gemeni. Ieri am avut de umblat cu niste acte si m-am descurcat cu Victor. Am fost cu masina si pe jos am strabatut drumuri relativ scurte, dar acum a mers frumos si nu a trebuit sa il iau in brate. Inca 5 luni, cat mai am pana nasc, conteaza mult in dezvoltarea lui. O sa vad atunci cum ne descurcam si ce solutii o sa gasim, mai ales ca nasc iarna si daca e zapada foarte mare carutul este oricum inutil.

Floricica Avansata nikolettap's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Dar ce ziceti de tricicleta? Maria are tricicleta si ii place foarte mult. Exista triciclete si pentru bebe de 10 luni chiar. Este mai usoara decat carutul.
    Pup!!

stefaniajohansson
    Guest
    si noi avem carut pt frati. la noi stau copii in carut pana pe la 4 ani. dar cu cat sunt mai mari, cu atat il folosesc mai rar. poate la 4 ani daca esti cu ambii copii intr-un aeroport..plus ca daca ai 2 copi de varste difeite, dar apropiate, si esti singura cu ei, n-ai sanse sa mergi in oras si sa te descurci.
    Welcome to phil&teds

stefaniajohansson
    Guest
    Citat Postat de popanicoleta Vezi mesajul
    Dar ce ziceti de tricicleta? Maria are tricicleta si ii place foarte mult. Exista triciclete si pentru bebe de 10 luni chiar. Este mai usoara decat carutul.
    Pup!!
    da, tricicleta merge de la 10 luni, dar este total contraindicata atat de devreme. asta din cauza ca poate sa provoace probleme la coloana. la 10 luni ei nu sunt pregatiti sa stea numai in fund. chiar si bebelusii care au stat in fund de la 5 luni..in 5 luni nu au cum sa-si intareasca oasele si musculatuira in asa fel incat sa poata sa stea atata timp in fund

mother
    Guest
    Citat Postat de stefaniajohansson Vezi mesajul
    da, tricicleta merge de la 10 luni, dar este total contraindicata atat de devreme. asta din cauza ca poate sa provoace probleme la coloana. la 10 luni ei nu sunt pregatiti sa stea numai in fund. chiar si bebelusii care au stat in fund de la 5 luni..in 5 luni nu au cum sa-si intareasca oasele si musculatuira in asa fel incat sa poata sa stea atata timp in fund
    in sfarsit cineva de acord cu mine la faza cu trici :)

pozitia in trici e total incomooda..

eu am considerat ca e potrivit pt trici abea catre 2 ani si asta pt ca nu mai aveam carutul la indemana :)

mi se pare si imposibil de manevrat.... ma chinui cu ea de-mi ies ochii.. am si renuntat la ea...

mother
    Guest
    referitor la carut , citeam pe undeva ca ei nu sunt capabili sa mearga pe distante lungi tot inainte.... in parc, pot sa faca kilometri alergand in spatiu mic, dar cand e sa mearga drum intins, la pas, nu pot. obosesc.. asa ca de ce nu carucior?

nicole13
    Guest
    asa se explica de ce David,desi se invarte ca un titirez toata ziua,cand mergem sau ne intoarcem din parc, cere in brate...:))

cat despre tricicleta,ma bucur ca n-am dat banii pe ea,n-am avut o parere prea buna ,tare incomod de manevrat!
    Modificata de nicole13; 27.08.2010 la 11:22:53.

Floricica Senior molnarvanda's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.11.2007
    Postari in forum
    4.299
    Si noi circulam cu carucior pe distante mai mari chiar si acum- Ma gandesc la Julia. Noi avem carucior ptr frati, unul in spatele celulilalt si e foarte practic si usor de manevrat. Mie imi e comod sa circul cu el si nu trebuie sa alerg in 2 directii opuse. cat vrea sa stea fetele il voi folosi.
    Legat de tricicleta fetele mele nu stau mai mult de 5 min in el.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari