Ultimele discutii din forum
    Floricica Senior bebelush's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.12.2008
    Postari in forum
    2.601
    cand va merge la gradinita sau cresa, sunt convinsa ca Erika va prefera lb.germana, dar va intelege si lb.romana.

Floricica Debutanta alina85a's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.04.2009
    Postari in forum
    678
    FETELE EU AM RENUNAT SA-I MAI VORBESC IN ITALIANA VA INVATA EL LA GRADINITA.DES CRED CA-I VA FI GREU LA INCEPUT SA-SI INTELEAGA COLEGII.

Membru inregistrat la
    18.04.2009
    Postari in forum
    678
    FETELE EU AM RENUNAT SA-I MAI VORBESC IN ITALIANA VA INVATA EL LA GRADINITA.DES CRED CA-I VA FI GREU LA INCEPUT SA-SI INTELEAGA COLEGII.

Membru inregistrat la
    18.04.2009
    Postari in forum
    678
    da se pare ca foarte multi au probleme de acest gen.este foarte dificil eu sincera sa fiu nu stiu cum sa mai vorbesc cu baiatul meu romana sau italiana?e chiar incurcata situatia.

new sunshine
    Guest
    Intr-adevar munca e foarte grea si mai ales ca si eu ma zbat singura impotriva a tuturor factoilor externi cu referire la limba..dar acum nu ma pot plange....orice le zic in 2 limbi inteleg si raspund in limba respectiva....uneori o mai iau pe engleza dar le amintesc si apoi ne revenim.

Membru inregistrat la
    18.04.2009
    Postari in forum
    678
    baietelul meu are 1 an si sapte luni si zice numai mama iar asta se intampla sa-l aud la doua zile deci m-am descurajat sa-i mai vorbesc si-n italiana cand vad ca el nu vorbeste nici romana.poate se intampla sa-i vorbesc atunci cand ne aflam in preajma altor copii italieni.dar ii este greu si lui cand iese la joaca si nu intelege nici un copil deci totusi din cand in cand este bine sa-i vorbesc si-n italiana.

Membru inregistrat la
    13.12.2008
    Postari in forum
    2.601
    fiecare copil are ritmul lui...
    eu zic sa nu te descurajezi! nu poate tati, de ex., sa-i vb in italiana si tu in romaneste?

fetita mea are aproape 9 luni jumatate, zice ma-ma, pa-pa (= tata), ba-ba, da-da, a-pa...si alte combinatii

ii vorbim in continuare in 2 limbi.
    si eu aveam teama la inceput, dar vad ca si-a dat drumul la vorba.

Membru inregistrat la
    13.12.2008
    Postari in forum
    2.601
    ii vorbesc mult, in general in propozitii scurte.
    ii cant, ii spun poezii scurte.
    ii explic tot ce fac : "spalam mainile", "facem baie", "unde-i ursul?"...
    ne uitam pe carti cu animale si-i denumesc ce vede...

accentuez cuvintele ...la inceput copii sunt atrasi de muzicalitatea limbii.

cam asta e metoda mea...nu stiu daca e cea mai buna, dar la noi se pare ca functioneaza.

Bafta!

Floricica Debutanta livya's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.03.2009
    Postari in forum
    740
    buna,asa si noi ii vorbim in ambele limbi,de exemplu daca zic in romana sa faca cu manuta ,nu face,dar in italiana da,si mai multe cuvinte,sunt care le intelege in limba italiana,altele romana.

Floricica Cu Vechime organza's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2007
    Postari in forum
    7.260
    Buna.Si noi suntem in aceasi situatie; Eu sunt casatorita in cipru cu un turc-cipriot.Eu de cand s-a nascut baiatul,ii vb doar in romana..nimic in turca. Eu cu sotul si restul normal ca vb turca ca ei nu stiu romana. Eu ii voi vb copilului doar in romana si nu fac prostia sa vb cand romana cand turca cu el. Turca oricum o v-a invata ca tacsu,familia si restul ii vb limba turca si oricum scoala si viata o are in aceasta limba.Tocmai de-aceea eu nu mixez limbile.

new sunshine
    Guest
    Neaparat sa ii lasi si ei cateva secunde sa raspunda la ceea ce vorbesti tu...chiar daca nu zice cuvinte precise important e sa raspunda

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari