Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta alina85a's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.04.2009
    Postari in forum
    678
    o nelamurire.am auzit ca atunci cand un copil invata doua limbi odata va vorbi mai tarziu, oare este adevarat?santem romani si locuim in italia.am nascut aici iar baietelul nostru are 1 si 5 luni.eu ii vorbesc amandoua limbi in speranta ca atunci cand va merge la gradinita ii va fi mai usor.va multumesc.[I love you

Floricica Nou Venita emmaguta's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.05.2008
    Postari in forum
    260
    buna alina nu sunt psiholog dar in aceeasi situatie sunt si eu cu baiatulmeu;suntem in franta aici sa nascut si el dar eu prefer sa ii vb limba materna pt ca la scoala va invata franceza e obligat dar romana ba.am cunostinte de romani ce locuiesc in italia de 5 ani copilu lor are 7 ani si de cand sa nascut vb italiana cu el iar el nu intelege si nici nu vb romana/

Floricica Debutanta alina85a's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.04.2009
    Postari in forum
    678
    mai lasat fara cuvinte cum la sapte anisori nu vorbeste?mersi pentru informatie cred ca am sa-mi vad de treaba si o sa-i vorbesc numai in romana.pupici

silvia_l
    Guest
    Eu cu Evan vorbesc si in romana si in franceza de cand s-a nascut; cand e si tati cu noi vorbim in franceza, iar cand sunt decat eu cu el in romana; la cresa aude doar franceza.
    Acum are 1 an si 8 luni si vorbeste destul de bine pt varsta asta (chiar pediatrul si cei de la cresa mi-au spus ca e in avans pt varsta lui); intelege perfect ambele limbi insa ii este mai usor sa vorbeasca in franceza; de multe ori e chiar haios pt ca eu ii vorbesc in romana si el imi raspunde in franceza, insa pronunta si cuvinte romanesti.

Asa ca eu zic ca mai depinde si de copil...

Floricica Cu Vechime onita's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.01.2007
    Postari in forum
    5.926
    Noi suntem m mici...dar ii vb si araba si romana. Stand aici...reactioneaza m rapid la orice cuvant/comanda in araba....in romana stie cateva cuvinte. Dar desi ii vb ambele limbi nu mi se pare ca are un vocabular sarac....vb chiar m mult decat un bb de varsta ei(vb inseamnand cateva cuvinte...la nivelul ei...1,2ani)

Floricica Cu Vechime violetatoronto's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.07.2007
    Postari in forum
    5.176
    Eu una cred ca acest copul are probleme,nu am mai auzit sa nu vb pana la 7 ani,cum sa nu inteleaga daca i se vb aceasta limba de cand s.a nascut,am o prietena ea e din sudul Americii vb spaniola,sotul e roman,au 2 copilasi,6 respectiv 9 ani,copilasii vb 4 limbi,spaniola,romaneste,engleza si franceza la scoala,foarte fluent!Deci se poate!Cu mama lor vb spaniola,cu tatal romaneste!

Floricica Cu Vechime ligiafodorean's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.11.2008
    Postari in forum
    7.046
    nici eu nu inteleg exact ce vrei sa spui emma...
    copilul avea 2 ani cand a plecat in Italia cu parintii deci cum sa nu inteleaga limba romana daca pana la varsta de 2 ani i s-a vorbit in romaneste?
    am citit ca un copilas va recunoaste inca de la nastere limba materna (sau limba vorbita de mama pe timpul sarcinii in general) si-i va fi usor sa o recunoasca si asimileze chiar daca in jurul lui se va vorbi o alta limba...

asa ca de ce sa nu dezvolti abilitatile copilului prin a-l motiva sa invete mai multe limbi straine?

Floricica Nou Venita emmaguta's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.05.2008
    Postari in forum
    260
    buna,copilului cand sau stabilit in italia i sa vb numai limba italiana pt ca asa au vrut parintii lui sa invete numai italiana.eu imi aduc aminte ca eu il intrebat ceva in romana si el se uita la mine ca si cum nu intelegea iar mama lui mi-a zis ca nu intelege decat italiana nu stiu dc ca am ramas surprinsa dar eu una mi-as invata copilul intai limba materna

Floricica Debutanta livya's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.03.2009
    Postari in forum
    740
    buna!asa si eu ,vorbesc cu el si italiana unele cuvinte,dar baza e limba noastra,si sa stii ca intelege si italiana,bine cuvinte simple.

Floricica Veterana madalina79's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2008
    Postari in forum
    12.872
    euu ma m interesat despresubiectul ast afoarte mult si am discutat si cu doi prhopedagogio si cu prihologul de pe copilul .ri a fost o tema exact ca asta de aici..euii voi vorbi micutului in limba romana si tatal lui in limba spaniola pana la 3 ani ..asa copilul va percepe amandoua limbile ca p elimbi materne ,dar nu fiecrae parinte cu limba lui..asa daca ii vb unul din parinti ba intr o limba ba in alta va fi o varza in capul micutului..nu mai intelege nimic..acum depinde si e copil ..

Floricica Senior bebelush's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.12.2008
    Postari in forum
    2.601
    si noi vb. cu Erika 2 lb, eu-romaneste, tati-germana.
    am citit f.mult despre bilingvismul la copii si cunosc si cazuri concrete...copiii prind ambele limbi, sau chiar 3 limbi.
    Dar trebuie multa rabdare, multa munca si perseverenta din partea parintilor.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari