Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ili_stoica's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.05.2009
    Postari in forum
    2

Cand copilul tipa…

Topicul este raspuns la articolul Cand copilul tipa…

este mai mult teoretic,astea le stim cu totii,dar ce este de facut,atunci cand copilul este in starea de criza?

Floricica Debutanta alina85a's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.04.2009
    Postari in forum
    678
    chiar nu stiu nici eu.eu ma aflu de multe ori in niste situatii ca nu stiu ce-i cu mine.chiar ieri am zis ca nu stiu cat am sa-i mai pot face fata.mama imi zice ca e al meu si ca eu sant cea care ar trebui sa aibe mai mult calm cu el,daca nu eu atunci cine.stiu ca are dreptate dar daca ar sta ea non stop cu el sant sigura ca m-ar intelege.nimeni nu te crede ,in casa plange cand il scot afara iar plange dar ce dumnezeule are cum sa-i mai intram in voie nu stiu.ieri am fost picata rau datorita scandalului ce a tinut toata ziua.nu-l durea nimic ca mi-as fi dat seama, erau mofturi.nu stiu cum sant alti copii dar al meu este dezastru uneori.il iubesc enorm dar cand incep crizele si nu inceteaza imi vine sa urlu.dar de unde atata rabdare sa mai avem?nu vrea sa manance lucru pe care ma dispera nu-l fortez il las daca nu vrea.dar de ce nu mananca?nici macar nu gusta din ce-i prepar de multe ori.i-am interzis laptele dimineata crezand ca doar asa va flamanzi la pranz,dar de unde ca nici atunci nu mananca.asta se intampla de o luna.mai am o saptamana si merg la control cu el sa vedem ce imi zice pedriata de toate astea desi cred ca de la ea prea multe informati care sa ma satisface nu vor fi.voi ce faceti in astfel de situatii?

Floricica Avansata doloro's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.11.2007
    Postari in forum
    2.392
    Si Oli are crize zilnic, de obicei cand trebuie sa-l restrictionez-in magazin la cumparaturi , in parc , in vizite, se arunca pe spate si tipa.Eu de obicei il las in pace sa termine singur , nu stau langa el ca nu-i place .Asa se calmeaza apoi continuam activitatea ca si cand nimic nu s-ar fi intamplat , am obs - daca fac mare caz, ma enervez sau tip la el le face mult mai des.Daca spun NU si face urat nu cedez niciodata ca el invata si ma manipuleaza.

Floricica Cu Vechime cristeepas's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    imi pare rau pt voi ca treceti prin asemenea momente...
    la noi f rar se intampla sa se enerveze si sa tipe, dar nu-l bag in seama si incerc sa-i distrag atentia cu altceva ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat...

Floricica Cu Vechime fluturas's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2007
    Postari in forum
    5.785
    Si Alex tipa cand nu-i convine ceva...daca ma enervez sau ridic tonul la el face si mai rau...asa ca il las sa tipe si se potoleste rapid...sunt foarte smecheri!

Floricica Avansata madaroxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.04.2009
    Postari in forum
    1.392
    buna! si eu sunt in aceeasi situatie.......il apuca ca asa are chef...va dau un exemplu : stam aporape lesinati de somn sa adormim si intr-o clipa se ridica in picioare isi arunca suzeta dupa pat si incepe sa urle sa ma scol, sa i-o dau ca sa dea cu ea iar dupa pat(asta la ora 23)......sau pur si simplu daca ies din camera si el nu are chef ca eu sa plec incepe sa urle....una doua il auzi tipand......m-am saturat de nu mai pot..de cele mai multe ori ii fac toate voile dar sunt exagerat de obosita psihic din cauza scartaielii lui....orice nu ii convine in prima clipa si gata incepe sa mataie,apoi daca ii place lucrul respectiv trebuie sa-l distrezi tu....si tot asa!!!!daca il cert urla mai tare ,daac incerc sa rad cu el atunci cand se pune pe urlet,urla si mai tare,daac nu-l bag in seama la fel......eventual vine si-ti trage una sa il vezi cat sufera el ca nu ii fac voia!@!!pot spune ca am un copil dificil .......pupici

Floricica Cu Vechime flora73's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2008
    Postari in forum
    7.652
    Offfffffffff cat de mult te inteleg..........asa copil are si vecina mea si-l aud urland toata ziulica si ea nu mai poate...........in plus mai si arunca diverse chestii de la balcon ca sa-i atraga atentia si sa-l duca jos la joaca.

Pot sa spun ca sta la joaca tare mult si tot ar mai sta, dar din pacate nu poate sa-l lase nesupravegheat ca avem o curte comuna cu altii si poarta e deschisa (in plus mai e si biroul unui arhitect sub noi).............iar ea saraca mai are si treburi de facut in casa.

Ultima data a aruncat o matura electrica de la balcon

Urla si vrea numai in brate chiar si in casa, urla noaptea cand i-l aseaza in patutul lui, urla cand ea se ridica din pat sa se duca in baie............te inteleg mult si pe tine...........cica acesti copii faca asa cam pana pe la 3,4ani dupa care se mai linistesc.....bafta!

Floricica Debutanta alina85a's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.04.2009
    Postari in forum
    678
    in ultimele zile alexandru sa mai linistit,dar nu stiu pana cand.

Floricica Avansata madaroxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.04.2009
    Postari in forum
    1.392
    DOAMNE AJUTA!!! Mi s-a mai linistit copilul.........cat l-o tine??????? vai si amar de capul nostru cu asa copii urlatori.....daca la 2 ani merge la cresa acolo cum o fii??????

Floricica Nou Venita marilenaveronica's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2009
    Postari in forum
    1
    Rares e baietelul meu de 1 an si 3 luni care ma ingrijoreaza deoarece ori de cate ori nu reuseste sa faca ceva sau nu i se permite sa faca ceva, tipa,bate din picioare, se loveste cu capul de podea, are tendinta sa te muste (sau sa muste orice...daca ar fi dupa el ar musca si peretii). Nu inteleg de unde are aceste iesiri isterice pentru ca nici eu, nici sotul meu nu suntem niste persoane nervoase sau carora sa le "sara tandara" repede si din orice. In casa nu e atmosfera tensionata, nu ridicam tonul unii la altii, eu vorbesc cu asta mic vrute si nevrute, incerc sa-i explic calm orice. Uneori lumea zambeste si-mi spune ca-mi racesc gura degeaba ca oricum el e prea mic sa inteleaga, dar eu vorbesc cu el inca de cand era in burtica si stiu ca fac bine. Rares a fost un copil dorit; toata sarcina am plutit pe nori de fericire ca o sa avem un copil; nu am fost stesata, e de prisos sa spun ca nu am fumat (niciodata), nu am baut alcool, nu am luat medicamente, nu am baut cola, etc.Prefer sa cred despre mine, despre familia noastra ca suntem oameni echilibrati care credem ca solutia rezolvarii problemelor e comunicarea si nicidecum violenta. Si totusi copilul meu e foarte nervos si agitat. Mama ma sperie zicandu-mi ca poate avea ADHD, desi e inca mic pentru un astfel de diagnostic. Sunt foarte mahnita si nu stiu ce sa fac.Sper cand o mai creste si o sa putem sa ne intelegem o sa fie altfel.Totusi nu inteleg cauza acestui comportament.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari