Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita alynutza79's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    180

Cand ati descoperit si cum ati cultivat talentele copiilor?

Am intalnit de curand o mama care mi-a expus pe larg activitatea cotidiana a fetitei sale de 5 ani. Practica tenis, ia lectii de balet si pian, merge la Clubul Elevilor pentru lectii de pictura...nu mi le aduc pe toate aminte, erau in jur de 10 activitati. Ce parere aveti despre cultivarea atator talente? Personal, cred ca e bine sa indrepti copilul spre mai multe discipline, dar dupa o lectie- doua, sa vezi ce-i place cu adevarat si sa insisti cu ele. Cred ca e nevoie si de joaca din spatele blocului, nu de un program fix zilnic care sa-l faca un robotel super dezvoltat. Fiica-mea(2 ani si 5 luni) e innebunita dupa cai, asa ca absolut in fiecare week-end mergem la echitatie...e subiectul cel mai discutat in casa, mereu se uita la poze/videoclipuri cu cai si de obicei o aduc cu greu acasa de la calarie. Mi-ar placea sa practice dans si inot pentru ca astea-i vor fi de folos in general in viata si pe parcurs, daca descopar ceva sa-i placa, o voi sustine.Si totusi, la 5 ani, 10 activitati solicitante, nu e cam mult?
    Modificata de alynutza79; 27.06.2013 la 11:32:12.

Floricica Nou Venita alynutza79's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    180

Moderator Floricica Senior Musette's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.07.2011
    Postari in forum
    4.642
    Alynutza sunt de acord cu tine. Cred ca trebuie sa-i lasam pe ei sa-si aleaga ce le place cu adevarat sa practice. Asa cum spui, cel mai bine e sa mearga la un curs,doua ca mai apoi sa vezi spre ce inclina mai mult. Mai bine te axezi pe unul sau doua activitati pe care sa le faca bine si cu drag. Pentru ei orice activitate extra este destul de obositoare,solicitanta la o varsta atat de mica (si chiar mai tarziu spre clasele primare) si in afara orelor de gradi/scoala/sport mai au nevoie si de relaxare,de joc.

Foarte frumoasa fetita ta, iar activitatea pe care si-a ales-o si pe care o indrageste este intr-adevar deosebita!

Floricica Avansata blue65's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2006
    Postari in forum
    2.061
    Baietelul nostru are 4ani jumatate si am inceput sa il testam cate putin; pana acum u l-am inscris la nici un curs, nestiind exact ce ii place si ce nu; am vazut ca ii place mult fotbalul, insa nu e foarte indraznet, deci riscul de accidentari e mare:)), ii place sa cante, dar cu limite si...ii place tenisul, il vom mai duce la o ora doua si apoi decidem daca vom continua:)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari