Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mada sabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.12.2009
    Postari in forum
    2
    buna tuturor.sunt noua pe forum si as vrea tare mult sa ma ajutati.am o fetita care face peste cateva zile 1 an si nu are nici un dinte,nici macar semne ca iar da?voi ce credeti.calciu ii dau la sfatul pediatrului..nu stiu ce sa cred,sund putin suparata,oare am gresit cu alimentatia ei,nu iam dat suficiente lactate?ajutatima va rog

Floricica Senior krissa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2008
    Postari in forum
    3.803
    Buna. Nu cred ca are legatura cu alimentatia... Pur si simplu asa tarziu ii ies ei dintii... Sunt copii carora le ies mai tarziu. Dar pediatrul vostru ce a zis? Am o prietena al carui baietel au inceput sa-i iasa dintii la cateva zile dupa un an, unul dupa altul... Fetitei mele i-au dat la 9 luni, dar cu mari pauze intre ei: la 1 an si 5 luni avea doar 4 dinti si eram cam ingrijorata dar apoi au inceput sa iasa rand pe rand cu pauze de cate doua - trei saptamani... Daca tot ii administrezi si calciu, poate ii vor iesi curand... Ai auzit tu de copii carora sa nu le fi iesit dintii? Stai linistita ca o sa-i iasa.

Guest
    eu cred ca ar trebui sa aiba cel putin gingia umflata sau sa o manance gingia (cum se spune)nu este normal sa nu aiba nici un semn,cel putin nu am mai auzit.nu am vrut sa te ingrijorez dar ar trebui sa consulti un medic.

andreea2929
    Guest
    Oana daca nu ai auzit tu,asta nu inseamna ca nu este normal.Sunt si copilasi carora primii dinti le apar dupa varsta de un an fara a fi o problema.

Floricica Nou Venita mada sabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.12.2009
    Postari in forum
    2
    buna.am revenit.sincer nu mam uitat in gurita ei,dar,de ziua ei la 1 anisor iam rupt turta si cineva ia dat sa pape o bucata de mar si am vazut ca avea un pic de sange pe limbuta si spre surpriza mea ii sparsese gingia,acum are 2 dintisori care abia se vad .nu mai sunt disperata ca atunci cand am intrat pe site sa va intreb,mam linistit.multumesc pentru raspunsuri.daca mai puteti sa ma ajutati cu ceva..vas fi recunoscatoare:pot sai dau gem cumparat cu painica dimineata?

Floricica Senior krissa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2008
    Postari in forum
    3.803
    Ai vazut, te-ai ingrijorat degeaba
    Daca vrei tu, poti sa-i dai... evident ca e mai bun cel facut in casa, da' daca n-ai... incearca intai cu un piculet...

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    ba sa stii ca nu este normal. ca sunt unii copilasi este adevarat dar asta nu inseamna ca este si ok. eruptia dentara intarziata poate fi semnu' unor alte probleme. oricum pana la 2 si jumatate ani tb sa ii aiba pe toti, si dinti si maselute

Floricica Avansata kim80's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2009
    Postari in forum
    1.877
    E foarte bine ca i-au dat dintii asa de tarziu, cu cat mai tarziu cu atat mai bine, stai linistita ca tot ii vor creste dintii si sa stii k nici fetita mea nu a avut nimic cand i-au iesit, nu febra nu gingii rosii, absolut nimic, nici macar nu a salivat mai mult. Important e sa-i ingrijim corect ca sa fie sanatosi. Degeaba ii ies dintii la 6 luni cand scrie la carte si la 1 an deja sunt cariati.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari