Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita she1's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.12.2013
    Postari in forum
    2

Bebe nu gangureste si nu apuca intentionat obiecte

Buna mamicilor, sunt noua pe acest forum.
    Bebelusa mea de 4 luni si jumatate nu gangureste deloc si nu apuca intentionat obiecte cu mana. Incerc sa fac exercitii cu ea , dar degeaba. Pe la 2 luni spunea nga, ngu iar de atunci nu a mai zis nimic. Este si foarte linistita. In rest se uita dupa mine , rade, dar nu in hohote. Toata ziua e numai un zambet dar atat. Sunt foarte ingrijorata si vreau sa va intreb daca cumva ati mai avut sau aveti astfel de experiente.

Floricica Senior julay's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2009
    Postari in forum
    3.590
    Citat Postat de she1 Vezi mesajul
    Buna mamicilor, sunt noua pe acest forum.
    Bebelusa mea de 4 luni si jumatate nu gangureste deloc si nu apuca intentionat obiecte cu mana. Incerc sa fac exercitii cu ea , dar degeaba. Pe la 2 luni spunea nga, ngu iar de atunci nu a mai zis nimic. Este si foarte linistita. In rest se uita dupa mine , rade, dar nu in hohote. Toata ziua e numai un zambet dar atat. Sunt foarte ingrijorata si vreau sa va intreb daca cumva ati mai avut sau aveti astfel de experiente.
    Buna! Cred ca este putin cam devreme sa te ingrijorezi...:) Fiecare copil este unic, se dezvolta diferit....Fetita mea are acum 2 ani si 8 luni, este un copil fff activ, energic, vorbaret, vesel, inteligent! Dar, la fel ca si fetita ta, ea nu prea gangurea si nici nu era foarte interesata de jucarii....Radea in hohote la 2 luni, ne urmarea cu privirea, reactiona atunci cand era strigata, ne recunostea...dar cam atat! Nu era deloc "vorbareata"! La 8 luni a inceput sa cante, ii placea muzica fff mult! Abia la 9 luni a inceput sa mearga de-a busilea! A fost o fetita linistita pana pe la vreun an si 2 luni, cand a inceput sa mearga! A inceput sa vorbeasca pe la 1 an, apoi la 1 an si 3 luni deja stia sa numere pana la 10. Medicul pediatru spune ca este un copil foarte inteligent, mult peste medie.Multa sanatate si sarbatori fericite!:)

Floricica Nou Venita she1's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.12.2013
    Postari in forum
    2
    Multumesc Julay, mi-ai mai ridicat putin moralul. Sper sa nu fie nimic in neregula. Dar cand aud in jurul meu ca toti bebeii ganguresc si apuca cu manuta jucarii mi se pune pe suflet.

Floricica Cu Vechime madona's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.01.2009
    Postari in forum
    6.233
    Eu cred ca iti faci griji degeaba, ar trebui sa te bucuri ca ai o fetita vesela si linistita, asa trebuie sa fie un copil sanatos.
    Ai spus ca nu apuca intentionat, inseamna ca totusi are instinctul sa stranga in manuta un obiect care-i atinge palma, in acest caz inseamna ca totul e in regula cu ea...cu siguranta a vazut-o un medic pana acum, la fiecare control fetita a fost verificata si daca era vreo problema, ti s-ar fi spus...
    Imi amintesc ca fetitei mele, cand statea doar pe spate in patutul ei, pana sa inceapa sa se ridice in fundulet sau picioare, ii agatam un sirag de jucarioare colorate si care zornaiau la atingerea lor. Le putea atinge doar cand intindea manutele spre ele, ii facea mare placere sa se joace cu ele, isi flutura mainile in aer incercand sa le atinga tot timpul...

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Si eu i-am pus carusel lui Andrei, cu muzica si luminite si la inceput, nu intindea mana catre figurine, doar se uita la ele si atat. In general, a reactionat destul de tarziu, la toate capitolele, a gangurit mai tarziu, a zambit mai tarziu, a rsa mai tarziu, a mers mai tarziu, etc.. Asa ca nu te ingrijora, ai rabdare..

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari