Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Bataia este chiar rupta din rai?

Fetelor ce parere aveti despre asta? Este bataia rupa din rai?

Eu personal si nici sotul meu, nu suntem de acord cu bataia, sau educarea prin bataie. Consider ca nu da rezultate si face mult mai mult rau de cat bine. Consider ca un copil trebuie sa invete ce e bine si ce e rau si sa faca aceste algeri pentru ca intelege ca este ok sau nu, nu pentru ca ii va fi frica de bataie. Un copil amenintat mereu cu bataia va ascunde multe de parintii lui temandu-se ca va lua bataie daca spune ca a facut o prostie sau ca a gresit si de aici consider ca se va duce de rapa comunicare parinte-copil.

iubytzik22
    Guest
    Gabitzza eu am un exemplu chiar in familie: nepotul meu....cand era mic manca la bataie intruna si degeaba ca tot nu s-a cumintit....tot asa a ramas asta fiind si firea lui mai zburdalnica...recunosc ca si eu i-am dat mai demult o palma la fund lu fii miu dar eram intr-o pasa foarte proasta....si mi-a parut rau normal....dar chiar daca l-as bate cu siguranta nu il fac mai cuminte....ci mai obraznic....pt ca majoritatea care recurg la bataia este rupta din rai o fac fie din cauza ca nu se intelege cu propriul copil,fie doresc sa il cuminteasca...etc...si acuma uneori vine la mine si imi trage un cap in gura sau cate-o palma....bine el zice ca se joaca...nu stie inca ce e aia bataie...eu de exemplu cand eram mica nu am luat bataie de la mama decat 1 data ca venisem ff tarziu in casa si atunci eram prin clasa a 7-a....in rest nu........bn acuma la 1 an nu stiu sa fi luat bataie....ca eram prea mica..insa stiu ca eram ff obraznica...si fii miu e la fel ca mine....deci oricat ai bate un copil nu ai cum sa ii schimbi comportamentu

Floricica Nou Venita floreanr's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.11.2007
    Postari in forum
    141
    eu mai atentez la fundul baiatului meu din cand in cand...ma enerveaza cand ii zic sa nu faca ceva il vad ca nu ma asculta ...ii mai repet o data si el tot ca el o tine....ii aplic una la fund si il pedepsesc sa stea pe pat. Din casa, de mine asculta, stie saracul ca sunt nebuna.
    Este tare greu sa fii parinte si sa te deconectezi de problemele zilnice si sa reactionezi rational in ceea cel priveste pe bebe. Cateodata sunt atat de furioasa incat ca sa nu fac vreo prostie trebuie sa plec din preajma lui ca altfel e vai de curul lui.
    l am batut odata asa de rau..nici nu mai aveam control...cat m am dus sa ii iau papuceii el a tras un scaun si l am gasit pe pervazul geamului aplecat afara.
    sper sa ma pot abtine de acum incolo.
    Dupa ce i am dat batuta am inceput sa plang in alta camera, am mai pierdut un bebe ..nu vreau sa l pierd si pe el....a venit strunful la mine m a luat in brate cu manutele lui mici si mi zicea "gata, gata"
    sunt asa de multi factori care te fac sa ti pierzi mintile.

Floricica Avansata arianna73's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    1.393
    flo,palmuta pe care i-ai dato a fost mai mult din frica,si eu am treut de multe ori prin asa ceva
    mario al meu daca nu face o nebunie in 15 minute nu se simnte bine,mai nou se urca cu scaunul pe unde apuca,am noroc ca avem gratii la geamuri si stal la etajul 1
    si eu ii mai scap cite una dar ce sa mai fac daca e caposs,si educatoarele miau spus ca are un caracter.....
    doar taicasu stie cum sa il ia,mai pe inteles il ia cu vrajeala ,vorbe dulci si face cum spune tati

Floricica Nou Venita adastero's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2009
    Postari in forum
    239
    Si eu il mai lipesc una la fund, dar atat, ca stiu ca daca exagerez cu violenta nu obtin nimic de la el... Cu toate problemele incerc sa ma abtin

iubytzik22
    Guest
    Stiu cat de greu e sa te deconectezi de problemele zilnice dar trebuie sa facem un efort.....adica nu trebuie batut copilul doar fiindca am avut o pasa proasta sau avem probleme.....si sa stiti ca si acuma imi da cateva capuri...de am vazut stele verzi...sau ma mai musca daca nu fac cum vrea el...am adoptat urmatoarea metoda: daca nu ii dau ce vrea el, il ignor si il las in pace....ex...intr-o seara mi-a trimis mama niste bomboane si nu am vrut sa ii dau., fiindca am destule probleme cu mancarea, de aceea evit dulciurile cat de mult pot...dar intr-un final i-am dat una si i-am zis uite iti dau una dar atat alta nu iti mai dau....a mancat-o...apoi a inceput sa urle la mine ca vrea ...i-am zis nu...si de aici a inceput scandalul...se tavalea pe jos, urla, plangea, venea la mine si imi tot arata sa ii dau ...iar eu nimic...m-am tin ut pe pozitii l-am luat din sufragerie si l-am dus in dormitor...si s-a cumintit instant...a vazut ca nu merge cu mine si gata...nu mai zic de faptul ca am fost o data in piata cu el si tot asa a vazut tarabele cu dulciuri......eu nimic...m-a plans intruna pana am iesit din piata si eu l-am ignorat dar s-a linistit....altceva nu ai ce sa ii faci...ca doar n-o plange acuma intruna....se calmeaza intr-un final....stiu ca metoda asta e destul de drastica insa mai bn asa decat sa il bat.....

Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    Eu nu sunt de acord cu bataia,mai bine il pedepsesti il privezi de lucrurile care ii plac sau de ceea ce ii place sa faca...rezultatul este mult mai satisfacator

iubytzik22
    Guest
    Deny la varsta de 1 an nu stie el ce e aia pedeapsa...asta poti s-o faci cand e mai mare nu acuma ...ca nu stie...

Floricica Nou Venita adastero's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2009
    Postari in forum
    239
    Da, nu prea merg pedepsele acum...

Floricica Debutanta mamica1's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2010
    Postari in forum
    835
    cel mai bine e sa ii spui cat mai serioasa ca nu e voie sa faca acel lucru. eu cand ma supar pe baietelul meu de 1an si 4 luni ridic putin vocea la el si se potoleste isi da seama ca ma suparat totul e sa nu razi ca altfel va crede ca e gluma.

Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Citat Postat de floreanr Vezi mesajul
    eu mai atentez la fundul baiatului meu din cand in cand...ma enerveaza cand ii zic sa nu faca ceva il vad ca nu ma asculta ...ii mai repet o data si el tot ca el o tine....ii aplic una la fund si il pedepsesc sa stea pe pat. Din casa, de mine asculta, stie saracul ca sunt nebuna.
    Este tare greu sa fii parinte si sa te deconectezi de problemele zilnice si sa reactionezi rational in ceea cel priveste pe bebe. Cateodata sunt atat de furioasa incat ca sa nu fac vreo prostie trebuie sa plec din preajma lui ca altfel e vai de curul lui.
    l am batut odata asa de rau..nici nu mai aveam control...cat m am dus sa ii iau papuceii el a tras un scaun si l am gasit pe pervazul geamului aplecat afara.
    sper sa ma pot abtine de acum incolo.
    Dupa ce i am dat batuta am inceput sa plang in alta camera, am mai pierdut un bebe ..nu vreau sa l pierd si pe el....a venit strunful la mine m a luat in brate cu manutele lui mici si mi zicea "gata, gata"
    sunt asa de multi factori care te fac sa ti pierzi mintile.
    intradevar sunt multi factori din viata de zi cu zi ..si daca tot te supara si mai esti streasat nu te poti abtine. uneori te porti cu indiferentza si nu il bagi in seama pe copil,dar dak mai este si rau si iti face pe ambitie mereu si da in tine.. nu se poate asa. cel mai greu este pana incep si ei sa inteleaga de la 2ani cand stiu ca daca fac ceva rau ii pedepsesti sau nu ii mai faci ..nu ii mai dai ceva ce isi doreste. :(

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari