Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita madalinabectemir's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.08.2009
    Postari in forum
    7
    Ma numesc Madalina si de 2 ani locuiesc in Suedia, am un baietel de 2 ani si 4 luni care inca nu vorbeste coerent. Stie sa cerea mai multe lucruri, dar nu poate sa lege o fraza coerenta. El merge la gradinita de un an si 2 luni unde aude numai suedeza, iar acasa se vorbeste numai romaneste. Sa am oare un motiv de ingrijorare ca pana la varsta asta nu vorbeste? Va multumesc si poate ma poate ajuta cineva cu un raspuns.

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    Buna madalina ! Nu cred ca e cazul sa-ti faci prea mari probleme. Eu am un baietel de 2 ani care nici el nu spune propozitii. Spune cuvinte dar nu leaga o fraza. In general, se spune ca baietii vorbesc mai tarziu decat fetele. Faptul ca la gradinita aude o limba, iar acasa alta limba ar putea sa-l deruteze si sa-l faca sa vorbeasca mai greu, dar asta nu inseamna ca el are o problema. Cunosc cazuri de copii care au vorbit abia dupa 3 ani, 3 ani jumate si azi sunt mari si sanatosi fara niciun fel de probleme. Incearca totusi sa-l urmaresti!

Floricica Senior ralucaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.04.2007
    Postari in forum
    4.789
    DIn propie experienta, da se poate ca din cauza ca sunt 2 limbi diferite pe care le aude sa vorbeasca mai greu (noi asa am patit), dar pentru linistea ta consulta un logoped (eu asa am facut)
    Numai bine.

Membru inregistrat la
    18.08.2009
    Postari in forum
    7
    Va multumesc din inima pentru opiniile voastre,asa am sa fac.Am sa mai astept vreo 2 luni dupa care am sa consult si un logoped pentru linistea mea sufleteasca.Numai bine va doresc.

Floricica Novice paula bogiu's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.11.2008
    Postari in forum
    355
    La doi ani e prea devreme sa consulti un logoped.Varsta potrivita ar fi in jur de 4 ani .Este firesc sa se exprime mai greu datorita faptului ca traieste in mediu bilingv.Gandeste-te ca o imagine o proceseaza/gandeste in acelasi timp ,in doua limbi.

Floricica Senior ralucaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.04.2007
    Postari in forum
    4.789
    Nu cred ca e devreme, se poate vedea daca e ceva in neregula si lucra. Stiu copil care la 3 ani mergand la logoped a aflat ca avea intarziere de 1 an.

Floricica Novice paula bogiu's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.11.2008
    Postari in forum
    355
    Da, poate ca nu crezi, dar vorbesc in cunostinta de cauza. Iar trei ani nu-s doi si patru luni. Si apoi vorbim de un copil care traieste intr-un mediu in care se vorbesc doua limbi, nu una.

Membru inregistrat la
    18.08.2009
    Postari in forum
    7
    Ca sa ma fac mai bine inteleasa, baietelul meu vorbeste, ii turuie gurita mica toata ziua dar in limba lui, eu nu inteleg o iota din ce imi povesteste el. In schimb cand vrea sa ma faca atenta imi zice pe suedeza titta!(uite)sau kom!(vino)sitta!(stai). Mai zice apa, lapte, suc, papa si multe alte cuvinte, in schimb nu leaga o propozitie de exx. 'Vreau apa mama', asta mi-a venit in cap. De la gradi mi-au spus ca sunt mai atente la el eextra, din cauza ca nu sunt sigure ca el intelege tot ce se vb cu el sau mi-au spus ca nu vrea sa inteleaga. Stie cand e vorba de plecare, sa isi aduca ghetele, geaca si calula daca i le cer. Numara singur de la 1 la 10 cateodata numai in romana sau altadata jumate in suedeza si jumate in romana. Va multumesc pentru sfaturile voastre. Numai bine va doresc voua si copiilor vostri.

Floricica Novice salaicristina's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.09.2009
    Postari in forum
    531
    Buna madalina,nu te ingrijora,cunosc un baietel de 2 ani si 4 luni cu care se vb doar o limba si el nu zice decat mama si tata.Mai asteapta un pic pana sa mergi la logoped...fii sigura ca o sa isi deie drumul la vorbit...

Floricica Cu Vechime iuliagabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    Este mai mult decat suficient momentan pentru el mai ales ca romana si suedeza sunt doua limbi foarte diferite una de cealalta......si fiica mea traieste intr-un mediu unde s e vorbesc doua limbi deferite si isi alege singura in ce limba sa vorbeasca,ma refer la urmatoarea treaba...daca i se pare mult mai usor sa foloseasca un cuvant in italiana il foloseste pe acela,foarte rar spunandu-l si in romaneste......are un vocabular foarte dezvoltat insa propozitii nu face,dar se face inteleasa ....la fel ca puiul tau.....eu zic sa stai linistita ca are tot timpul din lume sa vorbeasca......

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari