Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabriella25's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.04.2010
    Postari in forum
    8.190

Nelamurit Baietel de 1 an si 3 luni si inca nu vorbeste

buna mamici.......
    am si eu o intrebare care ma tot framanta de vreo 2 luni...........baietelul meu are 1 an si 3 luni si inca nu spune nimic ,adica pe limba lui bolboroseste dar in rest nimic...
    doctora spune ca o sa vorbeasca el, ca nu e nici o problema, ca asa sunt baieteii vorbesc un pic mai greu......voi ce parere aveti?

mada_lyna
    Guest
    Robi are 1an si3 luni si zice mama,tata,papa,apa,da,ta(Ghita al Cleopatrei Stratan).in rest pe limba lui.eu rpimesc de la babyonline.com diverse chestii ,zic eu f interesante. intr-un articol scria ca repetitia este (pe romaneste)mama invataturii la copii. repeta-i ca o moara stricata ce vrei tu sa invete. al meu arata 1 degetel(formularea e asa:Robi,cati ani ai?si el arata indexul).si stie fff multe lucruri,doar ca nu le vorbeste.intelege aproape tot(evident ca nu ii tin prelegeri de universitate,ci conversatie de nivel minim).

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de mada_lyna Vezi mesajul
    Robi are 1an si3 luni si zice mama,tata,papa,apa,da,ta(Ghita al Cleopatrei Stratan).in rest pe limba lui.eu rpimesc de la babyonline.com diverse chestii ,zic eu f interesante. intr-un articol scria ca repetitia este (pe romaneste)mama invataturii la copii. repeta-i ca o moara stricata ce vrei tu sa invete. al meu arata 1 degetel(formularea e asa:Robi,cati ani ai?si el arata indexul).si stie fff multe lucruri,doar ca nu le vorbeste.intelege aproape tot(evident ca nu ii tin prelegeri de universitate,ci conversatie de nivel minim).
    in tara am avut o eleva eminenta, eleva de olimpiade nationale si multe premii. a vorbit foarte tarziu, pe la vreo 2 ani si un pic ciudat. :)) imi povestea mama ei ca erau foarte ingrijorati, chiar vroiau sa mearga la un logoped pentru ca fata intelegea tot, dar nu spunea mai nimic. intr-o dimineata, tatal nu isi gasea papucii de casa si a aprins lumina in camera ei ca sa ii caute si acolo. deranjata, fetita abia trezita din somn ii spune: nu sunt aici papucii, asta e camera mea! :))) va dati seama ca numai de papuci nu i-a mai ars tatalui cand a auzit-o! :)))

Floricica Nou Venita klau2004's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.08.2009
    Postari in forum
    6
    Buna! Ca sa te incurajez sa stii ca si eu am un baietel dar are 2 ani si nu zice mai nimic! am fost cu el la doctor si mi-a spus ca o sa vorbeasca sa nu imi fac griji! intelege tot ceeea ce ii spun dar vorbeste pe limba lui!Aceeasi temere am avut-o si eu ca si tine.....totusi al meu a depasit cu mult varsta copilasului tau dar daca doctorul mi-a zis sa stau linistita.....astept! La fel mi-a spus si mie doctorul ca baietii vorbesc mai greu in general (nu toti)!

Floricica Cu Vechime gabriella25's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.04.2010
    Postari in forum
    8.190
    Citat Postat de mada_lyna Vezi mesajul
    asa si el le intelge doar ca nu zice...........de vorbit vorbim mereu cu el si ii repetam tot felu de cuvinte..

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Fetita mea cea mica nu spunea mai nimic, nici macar pe limba ei nu vorbea. Statea decat cu ochii mari, urmarea cu privirea toate persoanele care vorbeau, pe rand, dar NIMIC. Doctorita noastra, o doamna in varsta si cu foarte mare experienta m-a asigurat ca o sa fie bine, ca atat timp cat intelege si aude, va vorbi. Ceea ce s-a si intamplat. Numai ca stiu prin ce treci, cu toate asigurarile nu pot spune ca eram foarte linistita, imi doream foarte tare sa o aud vorbind. Dar trebuie sa ai rabdare...

Floricica Nou Venita ancatavi's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.10.2009
    Postari in forum
    166
    nu ai de ce sa iti faci griji o sa vb el .unii copii vb mai de mici alti incep si pe la un an jumate.depinde d dezvoltarea lui.miha a mea are 1 an si doua luni si zice mama tata,apa,papa,doua,trei ,zece si lasa-ma.foarte rar zice si tataie.dar oricum nu dispera stiu pe cn care are o fetita si pe la 1 an jumate a inceput sa vorbeasca si cam tot atunci sa si mearga

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    nu iti face griji.fetita mea nu a vb pana pe la 1 an si 8 luni,decat mama,papa,tata,apa.iar de la 2 ani nu ii mai tace gura.stai linistita.

Floricica Nou Venita adastero's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2009
    Postari in forum
    239
    Citat Postat de gabriella25 Vezi mesajul
    buna mamici.......
    am si eu o intrebare care ma tot framanta de vreo 2 luni...........baietelul meu are 1 an si 3 luni si inca nu spune nimic ,adica pe limba lui bolboroseste dar in rest nimic...
    doctora spune ca o sa vorbeasca el, ca nu e nici o problema, ca asa sunt baieteii vorbesc un pic mai greu......voi ce parere aveti?
    Pe mamica cu baietelul de 2 ani si 5 luni o inteleg, dar pe tine... nu am cum...
    Sa nu ai pretentie sa citeasca la 3 ani ...

Floricica Senior niki29's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.08.2009
    Postari in forum
    2.598
    Fiecare copil are propriul ritm, nu trebuie sa-ti faci griji. Ai vazut si fizic, unii sunt mai inalti, altii mai scunzi, mai grasuti, mai slabuti, unii merg pana intr-un an, altii dupa. Sofia are 1 an si 6 luni si vorbeste doar pe limba ei. Spune mama si tata doar cand nu o lasam sa face ceva si incep talentele, zice pa dar nu in momentul cand te desparti de persoana de la care iti iei la revedere ci dupa la vreo 30 de secunde incepe si o tine cu ,,pa,, langa. zice bebe, pui si cam atat. O sa vorbeasca el ......cand o sa inceapa nu o sa-i ma taca gura .

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari