Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mrhelper's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.09.2009
    Postari in forum
    1
    Va salut cu respect.. Sarut`mana la toate Doamnele si Domnisoarele.

Am o mica mare problema ca sa zic aja..De aceea ma aflu aici.

->> Printesa mea Andreea..In varsta de 3 luni si o saptamana..

Are placerea sa doarma si nu`numai sa stea cu, caputul numai si numai pe partea stanga

Doarme pe stanga..Se trezeste sta numai cu capul in stanga.. si tot aja..

Ideea este ca: daca pun mana si incerc eu sau sotia sa-i dau caputul in dreapta..Incepe sa planga..nui place..daca o las cum vrea ea..Este cea m`ai fericita.

Una peste alta am incercat si cu puiut de perna sa`i pun sai tina capul atunci cand sta in patutz...si dejaba tot pe partea stanga trage..

Deci Finalul??? este ceva grav ? Vre`un muschi ceva eu stiu ?

Sau este doar o placere a printesei mele..

Please Helppp meee !!! Powered by MrHelper aka Valy.

claudia73
    Guest
    Ar trebui sa mergi cu copilul sa-l examineze un medic, este posibil sa aiba torticolis.
    Iti pun AICI un link, ca sa vezi despre ce poate fi vorba.
    E posibil sa fie si doar o toana a bebelusului, dar mai bine, pentru linistea voastra sufleteasca, consultati un medic.

Floricica Veterana ursulet's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.01.2009
    Postari in forum
    16.542
    Buna ziua! Bun venit pe forum! Poate ca totusi e cam mititica sa dati un verdict...daca bine imi amintesc eu, si baietelul nostru prefera sa doarma mai mult pe o anumita parte a corpului...alti bebei dorm doar pe burta...

Membru inregistrat la
    19.01.2009
    Postari in forum
    16.542
    Dar ,intr-adevar, pt linistea voastra, e bine sa consultati si un medic...cand sunt atat de mici, si mai ales daca e primul copilas, ne speriem din orice, avem o multime de temeri...tot asa eram si noi.

claudia73
    Guest
    Imi pare rau sa te contrazic dar torticolisul poate fi si congenital.
    Citez: "Torticolisul congenital, prezent de la nastere, este cauzat de o dezvoltare insuficienta a unuia dintre muschii sternocleidomastoidieni (situati de o parte si de alta a gatului) in acest caz, torticolisul este permanent si nedureros. O corectare chirurgicala, care consta in alungirea tendoanelor prea scurte, trebuie sa fie efectuata inca din primii ani de viata."
    Tocmai de aceea am sugerat sa consulte un medic.

Membru inregistrat la
    19.01.2009
    Postari in forum
    16.542
    nu...am fost de acord cu ideea ta de a consulta un medic, doar ca topica frazei mele a fost gresita...sigur ca e bine sa mearga la dr. Eu mergeam cu Danut si pt cea mai mica bubita!!

Membru inregistrat la
    19.01.2009
    Postari in forum
    16.542
    Si multa sanatate fetitei!!! Sa dea Dumnezeu sa nu aiba absolut nimic!!

claudia73
    Guest
    Si eu la fel. Mi-aduc aminte cand, dupa vaccinul din brat, la cateva zile am obseravat ca i-a inflorit vaccinul. Si era seara. N-am dormit toata noaptea asteptand sa se faca dimineata sa sun medicul. Plus lacrimile, lacrimi si stresul, stres. Habar n-aveam ca fix asa trebuia sa fie. Mamici cu paranoia!

Membru inregistrat la
    19.01.2009
    Postari in forum
    16.542
    pt parintele care a deschis topicul: E bine totusi sa cautati un doctor care sa va ia cu adevarat in considerare temerile (sa trateze cum tb acest caz), nu unul care sa va dea un raspuns de genul: "asa sunt ei....bebelusii...e prea mic sa-ti poti da seama, etc".Si mai ales ca sunteti din Bucuresti, aveti de unde alege.

oanachampion
    Guest
    Torticolisul prezent de la nastere (fie ca e congenital, fie ca e o urmare a unei nasteri traumatice) se manifesta de pe la 3 saptamani de viata. Noi am ajuns cu Devon la doctor la 3 luni cand, deja, capul lui se deformase si a trebuit sa faca terapie fizica si sa poarte o casca (de pe la 6 luni pana la un an si ceva)... Parerea mea... duceti-o URGENT la doctor!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari