Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Alintatul

Multi parinti din dorinta de a-i arata copilului cat de mult il iubesc ajung sa exageeze cu alintatul si cu satisfacerea pofetlor si astfel ii fac copilului mai mult rau decat bine. Un copil caruia i s-au facut toate poftele si i s-au indeplinit toate dorintele nu va avea simtul valorii, nu va sti sa aprecieze un gest si va trai cu impresia ca totul i se cuvine. Va fi capricios, isi va lega cu greu prietenii, isi va impune dorintele si isi va domina prietenii de joaca ce in final se vor indeparta de el, nu va sti sa respecte reguli si asta ii va dauna la intrarea in colectivitate, nu va fi competitiv. Cand nu va obtine ce cere va deveni violent va avea accese necontrolate de furie si va face adevarate "scene" pana cand parintii cedeaza.

Ce pareer aveti voi despre alintat? Cat si cum credeti ca trebuie sa ne alintam copii ca sa nu cada in extrema cealata? Cand este prea mult si daca am trecut acest prag cum putem sa revenim in limitele "normale"?

oanachampion
    Guest
    Cred ca pt dezvoltarea (psihica) armonioasa a copilului este mult mai important timpul petrecut cu parintele decat un milion de jucarii... De dat orice (ma refer aici la dulciuri, jucarii etc, nu la mancare si apa, ca nu sunt criminala sa-i privez de asa ceva ), le dau cand consider eu ca trebuie, nu cand vor ei... Insa sunt convinsa ca se simt extrem de iubiti, pt ca petrecem mult timp impreuna, ne jucam, ii alint etc... daca n-ar fi fericiti, n-ar zambi in somn... In concluzie, chiar nu cred ca un copil are nevoie sa i se satisfaca orice fel de pofta pe loc pt a fi fericit...

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Azi fiind plecata mai multe ore,m-am gandit sa nu ma intorc cu mana goala acasa si i-am luat o jucarie f frumoasa;Am ajuns cand fata deja se culcase la amiaza,iar eu fiind super obosita am adormit in salon cu jucaria in mana.M-a trezit dupa ceva timp,m-a pupat,m-a luat in brate,s-a urcat calare,mi-a dat fiecare degetel sa-l pup,genunchi,coate,etc...a mieunat,a numarat,iar pupat,iar calare etc...Cred ca a durat vreo 30 de minute alintul asta,nici n-a bagat de seama jucaria...Si eu sunt de aceeasi parere,timpul petrecut alaturi de ei inseamna totul,mai bine-i alintam cu pupaturi si miorlaieli,decat cu o jucarie noua zilnic si neaparat "de firma".

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari