Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta ema_mami_printese's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.09.2006
    Postari in forum
    810

Ajutor! Fetita mea, se trezeste noaptea, urla, doarme in patul nostru, ce sa fac?

Buna fetelor,
    am nevoie de ajutor!Am 2 fetite, cea mica de aproape 2 anisori, se trezeste in fiecare noapte in jurul orei 1...urla, ne striga, pana cedam si o luam in pat cu noi!Mentionez ca doarme, in camera cu cea mare, care draga de ea e deranjata de ''circul'' din fiecare noapte, nu se odihneste bine, mai ales ca se duce dimineata la gradinita!Asa ca...o luam cu noi in pat, desi va zic ca sunt obosita, somnul in aceasta situatie este foarte prost...mai ales ca desi e in pat cu noi se trezeste des si ma cheama :mama, mama...E foarte mamoasa, vesnic dupa mine, desi eu nu incurajez acest lucru, la pranz nu doarme decat daca ma intind langa ea in pat, ma tine de mana si nu-mi da drumul decat dupa ce adoarme...Am incercat la indicatia pediatrului si un tratament homeopat ce nu a dat rezultate!Uneori, in weekend nu cedam, o lasam sa urle...e foarte incapatanata...urla si cate 30 min....a doua zi face la fel...nu stiu sincer ce sa mai fac...Va rog, sfatuiti-ma...nu mai rezist
    Multumesc!
    O zi frumoasa, copii sanatosi si cuminti

Floricica Novice Andreea_86's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.01.2009
    Postari in forum
    560
    Buna...te inteleg perfect si baiatul meu reactioneaza asa,are 2 ani si 2 luni si de 6 luni de cand merge la cresa tot asa face noaptea,incepe sa planga cu ochii inchisi,urla,ne cauta ne striga....il tot intreb ce are,ce l doare dar parca viseaza ca nu deschide ochi nu mi raspunde.E groaznic pentru ca nu ne odihnim,ma speri ca il doare ceva....poate viseaza urat,are cosmaruri dar in fiecare noapte sincer nici eu nu stiu ce sa mai fac...i am spus doctoritei ca are somnul agitat,cum reactioneaza dar nu m a ajutat cu prea mult,mi a spus sa nu i mai las tv in camera sau calculatror dar ce legatura are.Daca a trecut cineva cu bine prin asta sa ne dea si noua un sfat....multumesc!

Membru inregistrat la
    24.09.2006
    Postari in forum
    810
    Citat Postat de andreeacojocariu Vezi mesajul
    Buna...te inteleg perfect si baiatul meu reactioneaza asa,are 2 ani si 2 luni si de 6 luni de cand merge la cresa tot asa face noaptea,incepe sa planga cu ochii inchisi,urla,ne cauta ne striga....il tot intreb ce are,ce l doare dar parca viseaza ca nu deschide ochi nu mi raspunde.E groaznic pentru ca nu ne odihnim,ma speri ca il doare ceva....poate viseaza urat,are cosmaruri dar in fiecare noapte sincer nici eu nu stiu ce sa mai fac...i am spus doctoritei ca are somnul agitat,cum reactioneaza dar nu m a ajutat cu prea mult,mi a spus sa nu i mai las tv in camera sau calculatror dar ce legatura are.Daca a trecut cineva cu bine prin asta sa ne dea si noua un sfat....multumesc!
    Buna,
    imi permit sa iti dau un sfat, daca este unicul copil, stiu ca suna dur insa singura solutie este sa-l lasati sa planga....e dur, insa eficient, noi asa am procedat la cea mare...recunosc ca pediatra a prescris si Peritrol, o periada de aprox. 2 luni seara la culcare, incet incet si-a intrat in ritm si nu se mai trezeste noaptea!Acum insa, nu mai merge acest ''tratament'' deoarece cea mica e fff capoasa, nu cedeaza, iar eu am devenit anti-medicamente...si nu vreau sa ii dau Pertrol...ne e groaza, ca o trezeste pe cea mare, are draga de ea niste cearcane...si astfel se creeaza un cerc vicios...ea urla...noi o luam in pat...
    Cat despre tv. si fetele au in camera, problema este sa nu il lasati la desene agresive sau inainte de culcare cu cel putin 2 ore...ii agita, viseaza urat!
    Numai bine!

mother
    Guest
    Citat Postat de andreeacojocariu Vezi mesajul
    ce sa aiba? se simte abandonat la cresa.... eu as discuta cu un psiholog ... dureaza de ceva timp... 6 luni nu e ceva trecator... si noapte de noapte...

Membru inregistrat la
    24.09.2006
    Postari in forum
    810
    Buna, multumesc pentru articole, insa eu sunt de accord cu dormitul bebelusilor in camera parintilor pana la maxim 1 an!Sincer, am auzit de multe cazuri in care copii dorm cu parinti si dupa 3 ani, e tot mai greu sa il faci sa inteleaga ca trebuie sa doarma in camera lui ca parinti au nevoie de intimitate si fiecare are nevoie de un spatiu al lui!Fetele mele dorm in acceasi camera, deci nu se pune problema de singuratate, au lumina difuza...Cea mica nu merge la cresa,eu sunt inca in concediu de maternitate, sincer nu intentionez sa o duc, din fericire este buni care va sta cu ea...in cazul in care nu ai la cine apela este normal sa duci copilasul la cresa...si e normal ca el sa se razvrateasca...este prea mic, intradevar se simte abandonat, clar viseaza si plange noaptea din aceste motive...dar si desenele il pot tulbura...Si, mai avem o problema, sa zicem ca iau mititica noapte de noapte in patul nostru...intrebare : Ce fac cu cea mare??...e geloasa si normal vrea si ea...cum procedez???...i-am zis sotului in gluma sa faca un pat mare cat toata camera sa avem loc toti 4...m-am gandit si tot gandit...ce sa fac??

mother
    Guest
    ce sa zic... astea sunt noile recomandari... au si explicatii :)
    cand nu inteleg anumite actiuni ale copilului incerc sa caut explicatii in psihologie:) unele lucruri nu poti sa le schimbi, poti doar sa le intelegi. iar altele poti sa le schimbi doar daca intelegi ce anume le produce :)
    niciodata nu va fi toata omenirea de acord cu acelasi lucru :)

bafta!

Floricica Nou Venita dejeransimona's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.06.2009
    Postari in forum
    11
    Buna,apropo de plansu noaptea la copii,si al meu care acum este mare are aproape 7 ani dar la doi ani a inceput tot asa cu un plans noapte si urlete desi dormea cu noi in camera,la doi ani jumate mam dus cu el la doctori pt investigati deoarece nu mi se părea normal in fiecare nopte sa faca acelasi crize cosmaruri, la Baia Mare mi sa spus ca ar fi suspect de epilepsie ,mau trimis la Cluj acolo la fel epilepsie nu imi venea sa cred adica copilu meu are un cosmar noaptea si ii epilepsie.Am inblat la Cluj o perioada lunga trei ani numai prin spitale si tratament de epilepsie,ca orce mama cred,am incercat si varianta biserica adica sa vb cu un preot si nu am vorbit numai cu unul toti imi ziceau sa las copilu in pace ca nu are nimic ii speriat de ceva anume si o sai treaca,nu am ascultat ma gandeam ca ii fac rau copilului daca intrerup tratamentu si am incercat Bucurestiu,acolo acelasi lucru epilepsie,am zis asta e merg mai departe trebue sa accept boala lui.Iam dat tratamentul de epilepsie si copilu era la fel dupa ce adormea pe la zece unspe seara la o jumatate de ora sau o ora el facea criza,era mai mult un cosmar ii era frica de cineva anume si plangea vedea ca vine spre el cineva totul dura circa patru cinci minute.Am hotarat cu sotul sa mergem in Ungaria in Seged,si acolo i sau facut toate investigatiile de doua ori si verdictul a fost PAVOR NOCTURN adica un cosmar noaptea care ii va trece cu timpu si din Ungaria am venit fara nici un tratament si copilu prima saptamana ia fost destul de rau pt ca iam intrerupt tratamentu de epilepsie cu care era obisnuit,dar acum nu mai avem probleme cu el si are aproape sapte ani ,si patru ani iam dat degeaba tratament pt epilepsie.Bine in unele cazuri se da si tratament pt pavor nocturn.Vam scris povestea mea sa nu ignorati copii poate fi orice o mama ii cel mai bun DR.al copilului,dar ii bine sa te informezi si sa cauti mai multe raspunsuri pana esti convinsa ca copilu ii ok.Vam pupat si multa sanatate.Am uitat sa va spun ca in ungaria am platit pe o consultatie cu toate investigatiile un milion si jumatate tot.si aici in Romania am dat o gramada de bani si tot degeaba. Copilasu imi facea acele crize sau cosmaruri si in somnul de dupamasa.
    Modificata de dejeransimona; 01.11.2010 la 16:14:25.

Membru inregistrat la
    24.09.2006
    Postari in forum
    810
    Citat Postat de andreeacta Vezi mesajul
    ce sa zic... astea sunt noile recomandari... au si explicatii :)
    cand nu inteleg anumite actiuni ale copilului incerc sa caut explicatii in psihologie:) unele lucruri nu poti sa le schimbi, poti doar sa le intelegi. iar altele poti sa le schimbi doar daca intelegi ce anume le produce :)
    niciodata nu va fi toata omenirea de acord cu acelasi lucru :)

bafta!
    Sper ca nu te-ai suparat, apreciez sfatul...multumesc, am citit articolele au intradevar explicatie logica...insa uneori nu tot ce are explicatie se poate pune in practica...in cazul meu, nu se poate...ar insemna ca trebuie sa dorminm toti 4 intr-o camera, eu nu cred ca ar fi k, am fi 4 oameni obositi, uraciosi si irascibili...si cred ca fetele singure ar vrea in patutul lor, vezi s-ar putea sa fie asta o solutie....
    Si eu, ma documentez, citesc si incerc sa gasesc ceea mai buna cale...insa in acest moment sunt in impas...
    Daca mai gasesti ceva despre cazuri asemanatoare...te rog...nu ma uita!
    Multumesc, sanatate copilasilor tai!

Membru inregistrat la
    24.09.2006
    Postari in forum
    810
    Buna Simona,
    of, ce greu ti-a fost...si dr. astia ce diagnostic au pus ''epilepsie'', bietul copilas intoxicat de medicamente inutile...imi pare rau de mititel...O doamne, ce ne facem, cum poti avea incredere in dr. cand auzi de atatea cazuri de diagnostic gresit...cata incompetenta...e foarte trist!Ma bucur ca ati trecut cu bine peste aceasta problema!Am auzit de multe mamici, ce merg in Ungaria la dr. si sunt foarte multumite!Va doresc multa sanatate, multumesc pentru interes si sfat!

Floricica Novice yonaindra's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.07.2009
    Postari in forum
    354
    Salutare.
    Din pacate si eu ma confrunt cu probleme de somn cu pitica mea si sincer are simptome de pavor nocturn de care spune derejansimona...De cca 2 luni se trezeste noaptea urland, cu toate ca doarme cu mine in camera si chiar in pat, tati are camera lui...Face treaba asta in FIECARE noapte, uneori si ziua, ziua chiar nu mai reuseste sa doarma bine in ultimul timp...Se trezeste in primele ore de cand adoarme, plange minute in sir neconsolabil (nici chiar cu san cateodata ), asta indiferent ca doarme in patutul ei sau langa mine...Am observat ca in ultimul timp are somnul agitat, se invarte in pat noapte ca un catelus care nu-si gaseste locul, uneori se maraie pana ma trezesc sa o bag in seama . In prima faza cand se trezeste urla de iti da impresia ca are dureri (de dinti poate..) sau ca este terifiata de ceva...Nu cred ca mai este nevoie sa va spun ca eu nu ma odihnesc, mai deloc, dorm cu grija si putin si e destul de aiurea pentru ca incep sa ma resimt zdravan, mai ales ca am si de alaptat :)...Ma gandesc ca poate fi de la dinti, insa nu stiu daca asa se intampla si chiar in fiecare seara la fel si mai nou si ziua sau ca poate este super mamoasa si pur si simplu o deranjaza teribil faptul ca nu sunt permanent langa ea cand doarme...Voi consulta pediatrul si sunt tare curioasa ce va spune, insa tare mi-e ca o va pune in baza dintisorilor....Insa eu nu prea cred sa fie doar de la asta ... O problema sau poate nu este si ca eu nu sunt adepta "las-o sa urle pana oboseste si adoarme", asta ca referire la link-urile pe care le-ai postat Andreea :) insa nu stiu cum sa mai procedez, pentru ca este fff obositor si stresant sa nu stii ce are , sa incerci disperata sa consolezi cu cele mai dulci vorbe si cantece pe care trebuie sa le rastesti pana la urma ca sa te auda de plans, lucru care iar nu vreau sa-l fac si sa treci prin treaba asta zilnic...
    numai de bine sper! :)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari