Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime iuliagabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    .

Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    Drage mamici am deschis subiectul acesta pentru ca am mare nevoie de un sfat.De circa 2 luni de zile mama mea a venit la noi pentru a ma ajuta cu fiica mea,acum de 1 an si 4 luni,tinand cont de faptul ca peste nici 2 luni trebuie sa nasc....pana aici totul ok,dar aproape tot ce am reusit sa ii "impun"(daca e corect folosit cuvantul)fiicei mele cu rabdare si blandete a reusit in 2 luni sa ii schimbe mama mea....spre exemplu fiica mea nu cerea in brate decat f rar sau cand era foarte obosita ca sa faca nani...acum mama o cara prin toata casa in brate chiar daca copilul stie merge singur de 4 luni deja....i-am spus de nenumarate ori sa o lase pe jos dar acum Iulia incepe sa planga si uneori chiar face mici crize de nervi pentru ca vrea in brate....sau mai e chestia cu gustarile...o obisnuisem sa aiba un orar cat de cat la masa insa de cand a venit mama Iuli mananca toata ziua si apoi cand e ora mesei si ne asezam toti la masa binenteles ca ea vrea jos din scaun si abia daca ia 2 linguri din papica....cum as putea sa o fac pe mama sa inteleaga ca Iuli e copilul meu pe care vreau sa il cresc in felul meu fara insa o o face sa se simta prost??Sunt la limita rabdarii va spun sincer pentru ca acum fiica mea care era f cuminte a devenit un mic dracusor uneori si abia ii fac fata in anumite momente,nu mai pot sa ii explic nimic,sa ii interzic nimic pentru ca fuge repede la mama si mama imi spune sa ii dau pace ca e doar un copil......

Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    nimeni.....nimic......norocoase mamici.....

Floricica Senior krissa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2008
    Postari in forum
    3.803
    Buna. Aiurea treaba... nush ce sfat sa-ti dau. Si eu sunt cam in aceeasi oala, numai ca mama nu sta pe o perioada limitata pentru ca noi stam la ai mei :( In zilele in care nu e mama la servici, se tine numai dupa ea, o mai tine in brate, daca o cert putin se duce imediat "Mamaie, mamaie..." si mama o i-a cu dragalasenii, ii mai da si cate ceva de rontait (nu prea des pt ca stie ca nu-mi convine mie) si apoi cand e ora mesei nu mai mananca... Nu face multe lucruri ce nu-mi convin, tocmai din acest motiv... Sunt constienta ca se putea si mai rau, asta este... Tocmai pentru ca este vorba de mama ta si nu de soacra, incearca sa-i explici cu frumosu' in diferite situatii ca tu ai prefera asa si nu cum procedeaza ea, sau ca tu pana acum ai facut asa si ai vrea sa se continue la fel. Succes si nastere usoara :)

Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    multumesc!...daca ar fi fost soacra i-as fi spus hotarata,ea si-a cam neglijat copii asa ca nu as fi acceptata sfaturi de la ea dar fiind vorba de mama care chiar a incercat sa ne ofere totul e putin cam greu....

Floricica Avansata doloro's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.11.2007
    Postari in forum
    2.392
    Incearca sa vb serios cu mama ta pana nu e prea tarziu pt ca tu ar trebui sa decizi cum sa-ti cresti copiii , explica-i ce te nemultumeste si de ce si ca vrei ca lucrurile sa se schimbe.

Floricica Cu Vechime ligiafodorean's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.11.2008
    Postari in forum
    7.046
    si eu a avut nenumarate discutii in contradictoriu cu mama legate de cresterea Carinei... i-am explicat ca cel mai intelept lucru din partea ei ar fi sa respecte regulile noastre fiindca e copilul meu si ma straduiesc sa-i dau o educatie buna...

si la noi problema cea mai mare a fost legata de programul ei de mancare... Carina mananca aproximativ la aceeasi ora si incerc sa-i diversific cat mai mult alimenttia... am "prins-o" pe mami intr-o zi cat a stat la ei ca i-a cumparat pufuleti... bineinteles masa urmatoare a fost compromisa fiindca se saturase cu mamaliga cu sare ... norocul meu a fost ca a inteles greseala si acum daca ma vrea sa-i dea ceva astepta pana Carina isi mananca masa sau gustarica...

Membru inregistrat la
    28.11.2008
    Postari in forum
    7.046
    asa ca cel mai bine ar fi sa vorbesti cu ea... sa-i explici ca nu va sta toata viata langa voi si ca ar fi cel mai intelept sa respecte "regulile casei"... nu de alta dar pe termen lung iti face un deserviciu mai ales ca urmeaza sa vina pe lume si bebe 2...

Membru inregistrat la
    28.11.2008
    Postari in forum
    7.046
    si fiindca ti-e mama si nu soacra cu siguranta vei reusi sa-i explici toate acestea fara sa stricati relatia voastra...

Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    Din pacate cu mama se pare ca nu pot avea o discutie cat de cat serioasa.....e adepta radicalului....daca eu am rugat-o s anu mai fumeze in preajma lu Iuli si mai ales in casa ea s-a suparat.mi-a aruncat replica "las ca atunci o sa ma las de fumat daca nu iti convine" si apoi s-a inchis in camera ei....

Floricica Nou Venita hniculina's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.05.2009
    Postari in forum
    106
    Noi nu stam cu parintii dar atunci cand mergem la ei mai avem discutii din cand in cand daca il cert pe tudor (de obicei in momentul in care vreau sa-l pedepsesc il ia soacra sa-l dragalaseasca sau sa-i distraga atentia) dar ma impun de fiecare data si le spun clar sa-l lase in pace ca altfel ni se urca in cap din fericire coopereaza destul de bine. Cred ca cu toata supararea va trebui sa deschizi discutia cu mama ta si sa-i explici ca ajutorul ei iti este indispensabil dar trebuie sa luati unele masuri, sa-i explici de ce nu are voie fetita sa manance gustarici inainte de mesele principale, de ce atunci cand tu o certi ai neveoie de sustinerea ei ca altfel fetita nu va mai sti ce sa inteleaga si va alege mereu ce e in avantajul ei, de ce ar trebui sa nu o mai care in brate ca atunci cand va veni bb 2 iti va fi greu cu doi in brate etc.Multa bafta!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari